REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Trwa potężna burza magnetyczna. Nad polskim niebem zobaczymy... zorzę polarną

Dwóm ogromnym rozbłyskom słonecznym, które odnotowano w środę, jednak towarzyszył koronalny wyrzut masy. Burza magnetyczna wywołana tym zjawiskiem to dobra wiadomość dla łowców zórz polarnych.

08.09.2017
20:25
burze magnetyczne polska
REKLAMA
119 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Koronalne wyrzuty masy (CME) powodują oddzielanie się od powierzchni Słońca ogromnych obłoków plazmy. Te z obłoków, które lecą w naszym kierunku, docierają nad powierzchnię naszej planety przeważnie po ok. 20-70 godzinach i natrafiają na ziemską magnetosferę. Tak właśnie powstają burze magnetyczne. Zjawisko to jest potencjalnie niebezpiecznej dla wszelkiej maści urządzeń elektronicznych i sieci energetycznych. Skutkuje też pięknymi zorzami polarnymi.

Pierwsza burza magnetyczna dotarła do nas dziś w nocy

A dokładniej, niecałą godzinę po północy. Burza ta była tak silna, że zjawisko zorzy polarnej można było zaobserwować nawet nad polskim niebem. Co można zresztą podziwiać na zdjęciu poniżej:

Obłok plazmy odpowiedzialny za to przepiękne zjawisko dotarł niestety do ziemskiej magnetosfery kilkanaście godzin wcześniej, niż spodziewali się tego naukowcy. Łowcy zórz dostaną jednak jeszcze jedną szansę. O ile oczywiście polskie niebo zechce się rozchmurzyć na dzisiejszy wieczór.

Szczęśliwcy już za chwilę będą mogli obserwować kolejne zjawisko tego typu.

Prognoza kolejnej burzy magnetycznej, pochodzi z kosmicznej sondy SDCOVR (Deep Space Climate Observatory), umieszczonej w punkcie libracyjnym L1 pomiędzy Ziemię i naszą życiodajną gwiazdą. Sonda zarejestrowała zmianę prędkości wiatru słonecznego z 500 do 750 km/s, zwiastując tym samym kolejną burzę.

Kolejny obłok plazmy dotarł do naszej magnetosfery ok. 15:00. Aktualnie ma on kategorię G4, czyli "ciężką burzę magnetyczną". Eksperci twierdzą, że istnieje duża szansa na to, że jej kategoria zmieni się na G5. Dla osób wpatrzonych w niebo to iście sensacyjna wiadomość, bowiem tak silne burze magnetyczne występują niezwykle rzadko.

REKLAMA

Jeśli tak się stanie, a przy tym uda wam się znaleźć kawałek bezchmurnego nieba nad Polską, bardzo możliwe, że będziecie w stanie zaobserwować kolejną zorzę polarną nad naszym krajem. W dużych miastach nie ma na to absolutnie żadnych szans, ale kto wie, może gdzieś w pobliżu mniejszych miejscowości jakiemuś fotografowi uda się pstryknąć kilka ładnych fotek.

Uważajcie też dzisiaj na wskazania urządzeń GPS. Mogę lekko wariować.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA