Sprzęt  / News

ARM - jedna z najważniejszych firm w świecie IT - właśnie wkracza do Polski

Picture of the author

Jaki masz telefon w kieszeni? iPhone’a? Samsunga? Lumię? A może korzystasz z iPada? Nieistotne. Bo i tak twoje urządzenie najprawdopodobniej korzysta z wynalazków firmy ARM. Giganta na rynku układów scalonych.

Architektura ARM (ang. Advanced RISC Machine) to jedna z najbardziej rozpowszechnionych technologii wykorzystywanych w mikroprocesorach. Od dawna dominuje na rynku urządzeń ultramobilnych, powoli stając się coraz większym zagrożeniem dla intelowskiej x86 również i na komputerach PC. Procesory ARM od niektórych producentów są wręcz stosowane – choć na razie eksperymentalnie – również i w centrach danych. Wiele wskazuje na to, że przyszłość sprzętu maluje się właśnie w architekturze ARM.

ARM jest dziś jedną z najważniejszych firm sprzętowych na rynku. I choć sama nie produkuje procesorów – tak jak Intel – preferując licencjonowanie jej wynalazków firmom trzecim, to i tak jest uważana za śmiertelne dla niego zagrożenie. Architektura ARM wykorzystywana jest, między innymi, w procesorach Apple A, Qualcomm Snapdragon czy Samsung Exynos.

Teraz ARM wkracza do Polski. Wybrane miasto to Katowice.

Na razie nie wiemy do końca, czym polski oddział ARM będzie się zajmował. Jesteśmy już jednak w kontakcie z przedstawicielem firmy i niebawem napiszemy o tym szerzej. Na razie wiemy, że firma otworzy swoje biuro w Katowicach i że będzie w nim realizować między innymi prace rozwojowe nad układami typu display z rodziny Mali. Zostaliśmy też zapewnieni, że ARM Poland przyniesie do polski „kawał najnowocześniejszej technologii”.

Procesory Malii, takie jak Mali-DP650, mają niemałe możliwości techniczne. Bez problemu radzą sobie z rozdzielczością UHD zachowując przy tym bardzo wysoką sprawność energetyczną, między innymi dzięki takim rozwiązaniom, jak Arm Frame Buffer Compression.

Podzielimy się dalszymi informacjami, gdy tylko je otrzymamy.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst