REKLAMA

Modły zostały wysłuchane. Możesz już testować granie myszką i klawiaturą na Xbox One

Phil Spencer, szef działu Xbox, wielokrotnie już mówił o słuchaniu potrzeb graczy i reagowaniu na nie. Zaznaczał też, że jest świadom popytu na konsolowe granie za pomocą myszki i klawiatury. Teraz widzimy pierwszy mały kroczek w tym kierunku.

24.08.2017 07.59
Xbox One myszka
REKLAMA
REKLAMA

Minęło już wiele miesięcy od momentu, w którym Phil Spencer potwierdził świadomość istnienia zapotrzebowania na granie za pomocą myszki i klawiatury na Xbox One. Dodał, że obsługa tych kontrolerów musi jednak być wprowadzona tak, by nie ucierpiała na tym jakość grania na padzie. Gry nadal powinny być projektowane przede wszystkim z myślą o padzie, a tryby multiplayer powinny zapewniać możliwość filtrowania graczy po wykorzystywanych przez nich kontrolerach.

Tyle teorii i deklaracji. W praktyce Xbox One nie obsługuje myszek w ogóle, a obsługa klawiatury realizowana jest wyłącznie w aplikacjach na tę konsolę. By oddać sprawiedliwość, Spencer niczego nie obiecywał ani nie deklarował, poza „przyglądaniem się potrzebom społeczności graczy” w tym i innych tematach. Wygląda jednak na to, że coś się w temacie ruszyło.

Wersja beta nowego Minecrafta obsługuje sterowanie za pomocą myszki i klawiatury.

(Istotny fragment: 9 min 25 sek)

Minecraft beta jest dostępny wyłącznie dla członków programu Xbox Insider, który w założeniach przypomina program Windows Insider. Ów program umożliwia ochotnikom dostęp do nieukończonych przyszłych wersji oprogramowania operacyjnego konsoli, a więc systemu Windows 10, w zamian za zgodę na dokładniejsze pomiary telemetryczne i luźne zobowiązanie do zgłaszania Microsoftowi wykrytych przez siebie błędów i usterek.

Obecny w konsoli Windows 10 sam w sobie obsługuje rzecz jasna myszkę i klawiaturę, jednak powłoka (shell) edycji na Xbox One takich kontrolerów – w szczególności myszki – już nie przewiduje. To oznacza, że w wersji beta nowego systemu owa obsługa została dodana do powłoki lub chociaż udostępnione zostało grom odpowiednie API.

Należy się spodziewać, że oficjalna implementacja tej obsługi spełni deklarowane wcześniej założenia. A więc te, które obowiązują już teraz w przypadku gier Xbox Play Anywhere i te, które umożliwiają wspólną zabawę z posiadaczami innych niż Xbox One urządzeń. W tego typu grach możemy zaznaczać, czy chcemy grać tylko z padowcami, czy też jest to dla nas bez znaczenia.

Co nowego w Minecraft beta?

Obsługa myszki i klawiatury to tylko niektóre z rzeczy, jakie Microsoft będzie testował wspólnie z graczami w ramach beta-testów aktualizacji Minecrafta. Gra będzie obsługiwała wyświetlanie w rozdzielczości 4K na Xbox One X. Będzie też zawierać nowy silnik renderujący o nazwie Bedrock, który wzbudza pewne kontrowersje (atutem Minecrafta jest wizualna prostota i czytelność, a nie realizm czy piękno).

Nowy Minecraft będzie też obsługiwał pełen cross-play z innymi urządzeniami. A więc wszystkimi z Windows 10 (telefony, konsole, tablety, PC, itd.), iOS, Androidem i konsolą Nintendo Switch. Ów cross-play nie będzie jednak wprowadzony do nadal utrzymywanej wersji gry na starym silniku, nazywanej Minecraft: Java Edition.

Myszka w grach na Xbox One? Wybór zawsze jest dobry.

REKLAMA

Potencjalna obsługa myszki jako narzędzia do grania na konsoli to coś, z powodu czego jest mi bardzo wszystko jedno. Dla mnie osobiście jednym z uroków konsoli do gier jest to, że wszystkie gry muszą być dostosowane przez twórców do bycia przyjemnymi do grania na padzie, jednym i tym samym kontrolerze.

Dawanie użytkownikom wyboru to jednak w ostatecznym rozrachunku zawsze świetny pomysł. Kibicuję, by nie był to eksperyment ograniczony wyłącznie do beta-testów. Takie Halo Wars 2 z pewnością stałoby się dla wielu graczy bardziej atrakcyjne, że o sieciowych shooterach nie wspomnę.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA