REKLAMA

Wspólny Bilet Samorządowy już dostępny. Ośmiu przewoźników, jedna cena i jedna aplikacja

Ma być prościej. Przynajmniej w teorii. Na miesiąc przed wspólną inicjatywą PKP Intercity oraz Przewozów Regionalnych swój zunifikowany bilet oferują koleje samorządowe. No, a przynajmniej część z nich. Wspólny Bilet Samorządowy ma stałą cenę i pozwala podróżować przed 24 godziny. Tłumaczymy, jak z niego skorzystać.

04.08.2017 14.37
Wspólny Bilet Samorządowy na 62 linie - gdzie obowiązuje i jak go kupić
REKLAMA
REKLAMA

Rozproszone koleje samorządowe to trzecia największa siła na rynku przewozów kolejowych, zaraz obok PKP InterCity oraz Przewozów Regionalnych. Samorządy postanowiły nieco ułatwić podróżowanie finansowanymi przez siebie połączeniami, zawierając międzyspółkowe porozumienie, w skład którego wchodzi ośmiu przewoźników:

  • Koleje Mazowieckie
  • Warszawska Kolej dojazdowa
  • Koleje Śląskie
  • Koleje Dolnośląskie
  • Koleje Małopolskie
  • Koleje Wielkopolskie
  • Arriva
  • Łódzka Kolej Aglomeracyjna

Łącznie daje to 62 linii oraz około 950 stacji, na których możemy podróżować z jednym biletem o stałej cenie 38 złotych, ważnym przez 24 godziny i możliwym do zakupienia z 7-dniowym wyprzedzeniem. Taki Wspólny Bilet Samorządowy ma dotyczyć wszystkich linii wyżej wymienionych przewoźników samorządowych, z wyłączeniem kolei komercyjnych. Czyli na przykład pociągu „Słoneczny” Kolei Mazowieckich czy pociągu „Sprinter” Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Wspólny Bilet Samorządowy jest biletem ryczałtowym. Posiada jedną, stałą cenę niezależnie od miejsca i czasu jego zakupu. Warto podkreślić, że wspólny bilet ośmiu przewoźników nie podlega zniżkom oraz ulgom.

 class="wp-image-582509"

Wspólny Bilet Samorządowy - jak z niego korzystać i gdzie go kupić.

Korzystanie z polskich kolei to czasami droga przez mękę. Zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z aż trzema grupami przewoźników - PKP InterCity, Kolejami Regionalnymi oraz rozproszonymi kolejami samorządowymi. Jeszcze nikomu nie udało się scalić systemów tych podmiotów, aby klient mógł wygodnie kupić jeden, wspólny bilet przesiadkowy. Oddzielne okienka Kolei Śląskich oraz PKP InterCity to coś, co frustruje wielu mieszkańców Śląska. Nawet biorąc pod uwagę, że kolej mamy tutaj naprawdę niezłą.

Z powodu rozproszenia usługodawców oraz sprzedawców, bieganie za Wspólnym Biletem Samorządowym może być niekiedy bardzo problematyczne. Inicjatorzy porozumienia obiecują, że ten nabędziemy w samorządowych kasach biletowych oraz biletomatach. O wiele szybsze wydaje się jednak skorzystanie z popularnej aplikacji SkyCash na smartfony oraz tablety, która zadziała niezależnie od sklepów oraz stoisk wokół linii kolejowej.

Darmowa aplikacja biletowa SkyCash jest dostępna do pobrania na smartfony i tablety z systemami Android, iOS oraz Windows Phone. Po przejściu procesu rejestracji oraz zalogowaniu się na swoje konto, trzeba nacisnąć kafelek „KOLEJE REGIONALNE” znajdujący się w głównym menu programu, a następnie wybrać „OFERTY”. Niestety, w momencie tworzenia tego wpisu aplikacja SkyCash w wersji na iOS wciąż nie została zaktualizowana o obsługę Wspólnego Biletu Samorządowego z wygodnego kafelka ofert. Bilet za 38 zł ma być za to agregowany przez wyszukiwarkę połączeń.

 class="wp-image-582507"

Powstaje pytanie - dla kogo właściwie jest Wspólny Bilet Samorządowy?

REKLAMA

Inicjatywa nie obejmuje Kolei Regionalnych. Co za tym idzie, podróże na dłuższe dystanse niestety nie wchodzą w grę. Z kolei bliskie odległości w cenie 38 złotych nie wydają się przesadnie atrakcyjną ofertą. Jeżeli mamy zamiar przedostać się z z punktu A do punktu B, o wiele bardziej opłacalna wydaje się dotychczasowa oferta. Specjalny, 24-godzinny bilet może mieć zastosowanie dopiero wtedy, gdy z jakiegoś powodu czeka nas kilka kursów jednego dnia.

Wspólny Bilet Samorządowy na pewno ma znaczenie wizerunkowe. Pokazuje, że samorządy potrafią się ze sobą porozumieć, co kontrastuje z ospale posuwającą się do przodu współpracą PKP InterCity oraz Przewozów Regionalnych. Nie jest przypadkiem, że Wspólny Bilet Samorządowy pojawia się na miesiąc przed podobną inicjatywą PKP Intercity, PolRegio oraz PKP SKM Trójmiasto.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA