REKLAMA

TVP stworzy konkurenta dla Netfliksa. Będzie za darmo dla wszystkich, którzy płacą abonament RTV

Wkrótce na naszym rynku pojawi się nowa usługa VoD. Jeden z jej największych atutów już znamy: będzie darmowa dla wszystkich płacących abonament RTV. Ale czy będą jakieś inne?

25.08.2017 10.39
TVP VoD
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja Polska postanowiła rzucić wyzwanie takim usługom, jak Showmax czy Netflix. Jak udało się ustalić redakcji WirtualneMedia, już w październiku zostanie uruchomiona nowa usługa VoD od miłościwie nam nadającego operatora telewizyjnego.

By uciąć niektóre ze złośliwości, nowa usługa od razu prezentuje swój duży atut: dla osób opłacających abonament RTV ma być ona darmowa. TVP tym samym z miejsca zamyka usta krytykom, którzy oskarżaliby operatora o pazerność na pieniądze podatnika. A co z osobami, które nie płacą abonamentu RTV? Dla nich dostęp do tej usługi VoD będzie płatny. Choć nadal nie wiadomo na jakich zasadach.

Co znajdziemy w ofercie TVP VoD?

TVP VoD (nazwa wykorzystywana dla wygody, oficjalna nie jest znana) ma zaproponować swoim subskrybentom głównie filmy i seriale, które zostały wyprodukowane przez innych gigantów telewizyjnych. Takich jak, na przykład, brytyjskie BBC. W przyszłości w usłudze mają też pojawić się produkcje TVP, które będą realizowane specjalnie z myślą o omawianej usłudze. A więc nasz narodowy odpowiednik Netflix Originals.

Opłacający abonament RTV będą identyfikowani po swoim numerze weryfikacyjnym abonenta, prawdopodobnie co miesiąc. Nie wiadomo jakie będą dostępne formy płatności dla pozostałych. Nadal też nie wiadomo, na jakim rozwiązaniu technicznym oparta będzie usługa i czy doczeka się aplikacji klienckich na systemy mobilne oraz te obecne w nowoczesnych telewizorach. Wiemy tylko, że wersja webowa usługi będzie korzystała z tej samej technologii, z której aktualnie korzysta vod.tvp.pl, a więc platformy pozwalającej na oglądanie materiałów z ramówki TVP.

TVP VoD kontra Netflix, Amazon, Showmax i… Strefa Widza.

Nie mamy jak zestawić oferty TVP z konkurencją. Wiemy o tej usłudze zbyt mało, by nawet spekulować, czy ma szansę odebrać zagranicznej konkurencji klientów lub chociaż znaleźć się w ich kręgu zainteresowania. Ciekawostką jest jednak fakt, że opłacający abonament RTV mają już jedną internetową usługę, ciut podobną do tej tu omawianej.

REKLAMA

Jest to Strefa Widza, a więc miejsce dostępne tylko dla opłacających abonament RTV, w którym mogą oni oglądać przedpremierowe odcinki nowych seriali oraz klasyczne, znane produkcje serialowe TVP pokroju Wojny domowej czy Czterdziestolatka. Strefa Widza nie zostanie wchłonięta przez nową usługę, będzie rozwijana nadal jako osobny projekt. W czym trudno zauważyć większy sens.

Jedyne co nam pozostaje, to czekać. Kto wie, może faktycznie opłacający abonament RTV nie będą musieli inwestować w inne usługi VoD. Trzymam kciuki, bo… dlaczego miałbym nie trzymać?

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA