REKLAMA

Greenway Poland zainstaluje 200 nowych stacji ładowania samochodów elektrycznych w Polsce

Spółka Greenway Infrastructure Poland ogłosiła, że do 2020 r., na terenie całej Polski zainstaluje 200 nowych stacji ładowania samochodów elektrycznych. Zakup elektryka w naszym kraju staje się coraz bardziej sensowny.

07.08.2017 19.06
stacje ladowania samochodow elektrycznych Greenway
REKLAMA
REKLAMA

Wiadomość ta powinna ucieszyć wszystkich właścicieli pojazdów elektrycznych. W Polsce, według danych Obserwatorium Rynku Paliwa Alternatywnych znajduje się obecnie ok. 150 stacji ładowania energią elektryczną. Pamiętajmy jednak, że tylko kilkadziesiąt z nich to stacje szybkiego ładowania.

Gdzie powstaną nowe stacje ładowania samochodów elektrycznych Greenway Poland?


Pełen plan, który ma zostać zrealizowany do 2020 r. możecie zobaczyć na powyższej mapie udostępnionej przez polską spółkę. Do końca tego roku, Greenway chce zainstalować pierwsze 20 szybkich ładowarek. Wiemy też, że w pierwszej połowie przyszłego roku chce zainstalować ok. 11 punktów na najpopularniejszych trasach prowadzących do takich miast, jak Warszawa, Trójmiasto, Poznań, czy Wrocław.

Plan Greenway Infrastructure Poland zakłada, że ich stacje szybkiego ładowania oddalone będą od siebie nie więcej, niż 85 km. Brzmi sensownie. Z usług sieci Greenway korzysta aktualnie 300 użytkowników, z łączną liczbą 1200 zarejestrowanych pojazdów elektrycznych.

Mam nadzieję, że nie jest to ostatnie słowo Greenway.

stacje ladowania samochodow elektrycznych Greenway class="wp-image-582867"

200 nowych stacji ładowania brzmi całkiem nieźle. Obawiam się jednak, że jest to jedynie kropla w morzu potrzeb, jeśli chodzi o polskich właścicieli samochodów elektrycznych. W porównaniu z zachodnią częścią Europy (gdzie łącznie znajdziecie ponad 150 tys. stacji ładowania), Polska jest dość odstraszającym krajem z perspektywy kogoś, kto chciałby jeździć u nas samochodem elektrycznym.

REKLAMA

Na szczęście ten problem powoli dostrzegany jest przez firmy energetyczne. Oprócz Greenway, inwestycje w nowe stacje ładowania zapowiedziały państwowe grupy energetyczne: Tauron, Energa, Enea i PGE oraz kilka innych podmiotów prywatnych.

Oczywiście na poziom infrastruktury dla samochodów elektrycznych, który byłby porównywalny do sieci stacji paliwowych zapewne poczekamy następne kilkadziesiąt lat. No, ale nie od razu Rzym zbudowano. Te 200 nowych punktów ładowania to z pewnością dobry początek.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA