REKLAMA

LG V30 z ekranem OLED. Taki będzie teraz trend, czy to jednorazowy wyskok?

LG V30 będzie pierwszym od dawna smartfonem LG wyposażonym w ekran OLED. Co więcej, zapowiada się na to, że ekran ten będzie miał zakrzywione krawędzie.

03.08.2017 10.10
LG V30 z ekranem OLED
REKLAMA
REKLAMA

Dziś większość sztandarowych urządzeń na rynku mobilnym ma ekrany LCD, ale OLED nie jest żadną ekstrawagancją. Takie panele wypromował Samsung, który od lat ulepsza swoje Super AMOLED-y, ale dziś znajdziemy je nawet w chińskich smartfonach, m.in. u OnePlusa.

Końcówka 2017 roku może się jednak przyczynić do popularyzacji paneli organicznych. Jubileuszowy iPhone 8 ma otrzymać wyświetlacz OLED, a do tego LG właśnie zdradziło, że smartfon V30 również będzie wyposażony w taki ekran.

LG V30 będzie wyposażony w ekran OLED FullVision.

LG V30 z ekranem OLED class="wp-image-582077"

LG V30 będzie kontynuował wzornictwo zapoczątkowane modelem G6, a później kontynuowane w Q6. Duży ekran będzie otoczony cienkimi ramkami, a rogi panelu będą zaokrąglone. Górna i dolna ramka zmniejszy się o odpowiednio 20 i 50 proc. względem LG V20. LG przeniosło też swoje logo na tył urządzenia, aby nie zabierać miejsce na ramce.

Nowością może być... zakrzywienie krawędzi. LG podkreśla, że nowy panel jest wykonany w technologii P-OLED (plastic OLED), umożliwiającej zakrzywianie krawędzi. Z oficjalnego rendera można wywnioskować, że faktycznie krawędzie będą delikatnie zakrzywione. Panel będzie pokrywać szkło Gorilla Glass 5.

Ekran będzie oferował rozdzielczość QHD+ (1440 x 2880), ale nie znamy jeszcze jego przekątnej (prawdopodobnie będzie to równo 6 cali). Wiemy natomiast, że panel będzie zapewniał wysoką jakość obrazu, przekraczając przestrzenie barwne sRGB (148 proc. pokrycia) i DCI-P3 (109 proc. pokrycia). Do tego będzie obsługiwał standard HDR10.

Wizualizacja na bazie przecieków.

LG zapewnia w informacji prasowej, że ekran będzie się idealnie nadawał do treści VR. Czyżby producent planował ponowne wejście na ten rynek? Taki ruch by się przydał, ponieważ nieudane okulary LG 360 VR pozostawiły po sobie pustkę w ofercie LG.

Choć LG dotychczas stawiało na ekrany LCD w urządzeniach mobilnych, to V30 nie będzie pierwszym smartfonem tej marki z ekranem OLED.

Koreański producent sporadycznie stosował takie ekrany, ale ostatni raz zobaczyliśmy OLED-a w LG G Flex 2 z 2015 roku.

OnLeaks class="wp-image-582078"
Tak ma wyglądać LG V30. Źródło: OnLeaks

Sytuacja jest dość zabawna. Dwóch wielkich koreańskich producentów - LG i Samsung - miało dotychczas zupełnie inne podejście do swoich ekranów. Samsung w wyższych seriach smartfonów stosuje ekrany Super AMOLED, ale w przypadku telewizorów nawet najdroższe modele mają ekran LCD. Zmiana nazwy na QLED nie zamaskuje tego faktu.

REKLAMA

Z kolei w LG było dotychczas odwrotnie: wysokie serie telewizorów miały panele OLED, a w smartfonach królowało LCD. Czy w końcu się to zmienia? Osobiście preferuję wyświetlacze OLED, głównie ze względu na idealną, niepodrabialną czerń. Dlatego mam nadzieję, że LG V30 nie będzie jednorazowym eksperymentem z wyświetlaczem organicznym.

LG V30 będzie miał premierę 31 sierpnia, podczas targów IFA w Berlinie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA