REKLAMA

To będzie przełom! Jesteśmy o krok od wynalezienia leku na przeziębienie

Przeziębienie to jedna z najbardziej uciążliwych infekcji wirusowych, jakie znamy. Nie jest może zbyt groźna, za to strasznie uciążliwa, gdyż nadal nie dysponujemy żadnym skutecznym sposobem, żeby ją wyleczyć. Już wkrótce może się to zmienić.

04.08.2017 16.18
leczenie przeziębienia
REKLAMA
REKLAMA

Naukowcy z Edinburgh Napier University pracują bowiem nad metodą leczenia rinowirusów wykorzystującą peptydy antydrobnoustrojowe, występujących naturalnie u ludzi i zwierząt. Jeśli ich plan się powiedzie, pokonamy przeziębienie.

Leczenie przeziębienia – jesteśmy o krok od przełomu.

Doktor Peter Barlow, profesor z Edinburgh Napier University zaangażowany w badania nad walką z przeziębieniem określił je, jako ekscytujące:

Wcześniejsze badania Barlowa dowiodły skuteczność peptydów antydrobnoustrojowych w leczeniu wirusów grypy typu A. Peptydy te stanowią część układu immunologicznego u zwierząt i ludzi. Barlow odkrył, że zwiększenie ich liczby przekłada się na lepszą odporność organizmu na infekcje wirusowe.

Najnowsze badania, sfinansowane przez szkockie Chief Scientist Office pozwoliły na sprawdzenie, jak metoda odkryta przez Barlowa radzi sobie z rinowirusami – najczęstszą przyczyną przeziębienia.

Wystarczy zmodyfikować nasz układ immunologiczny.

Naukowcy Filipa Henderson Sousa i Victor Casanova odpowiedzialni byli za część praktyczną badań. To właśnie ta dwójka „zsyntezowała” w laboratorium peptydy antydrobnoustrojowe, wzorując się na peptydach występujących w układach immunologicznych świń i owiec.

Następnie różne rodzaje peptydów przetestowano pod kątem ich skuteczności w walce z zainfekowanymi przez rinowirusy komórkami, które wchodzą w skład naszego układu oddechowego.

REKLAMA

Pomysł okazał się bardzo dobry. Sztucznie stworzone peptydy poradziły sobie z wirusem bez większych problemów. Kolejnym krokiem zespołu z Edinburgh Napier University ma być dalsza modyfikacja peptydów, tak aby osiągnąć ich maksymalną skuteczność w walce z przeziębieniem.

Doktor Barlow zaznacza jednak, że jest to dopiero początkowa faza badań. Ich celem ma być opracowanie leków, które poradzą sobie z przeziębieniem bez konieczności wizyty w żadnym laboratorium. Oczywiście rinowirusy nie są jedynymi wirusami wywołującymi przeziębienie. Specjaliści uważają, że istnieje ok. 200 wirusów wywołujących tę chorobę. Szkockim naukowcom prawdopodobnie nie uda się opracować metody skutecznej w każdym przypadku, jednak jest to i tak przełomowy krok we właściwym kierunku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA