REKLAMA

Kto zginie w siódmym sezonie Gry o tron? Naukowiec stworzył specjalny algorytm, by to przewidzieć

Książki George’a R.R. Martina są od lat wielbione przez miłośników fantastyki. Długo przed tym, zanim stał się powszechnie znany jako autor sagi fantasy Pieśni lodu i ognia (która jest podstawą serialu Gra o tron), był nagradzanym autorem science fiction.

09.08.2017 18.30
Kto zginie w siódmym sezonie Gry o tron? Naukowiec stworzył specjalny algorytm, by to przewidzieć
REKLAMA
REKLAMA

Czytajcie w spokoju. Tekst nie zawiera spoilerów.

Wśród miłośników Gry o tron znajduje się cały przekrój społeczny - nic więc dziwnego, że są i zafascynowani tym serialem naukowcy. Jednym z nich jest Milan Janosov, doktorant z Centeal European University. Tuż przed premierą najnowszego, siódmego sezonu serialu, postanowił on w sposób naukowy przewidzieć, kto w nim straci życie.

Bo to, że niejeden bohater umrze w trakcie sezonu nie ulega wątpliwości. Częste i brutalne zgony stały się wizytówką tego telewizyjnego widowiska.

Źródłem danych dla Janosova zostały jednak nie książki, a listy dialogowe serialu. Na ich podstawie ustalił on najsilniejsze powiązania pomiędzy postaciami. Używając logiki sieciowej ustalił warunki jakie musi spełnić postać, aby zostać powiązana z innymi (poprzez m.in. występowanie w tej samej scenie). Wagi takich powiązań mogą się następnie dodawać, jeżeli postaci występują w wielu scenach razem.

Powstała w ten sposób mapa powiązań pomiędzy postaciami Westeros - graf posiadający ponad 400 wierzchołków i ponad 3000 krawędzi. Dla ułatwienie strefy wpływów rodów pretendujących do tytułowego tronu oznaczono kolorami: niebieski to Starkowie, czerwony to Lannisterowie etc. W celu dokładnego obejrzenia grafu, kliknij go, aby powiększyć.

Przyjrzenie się grafowi ujawnia ciekawe cechy powiązań między bohaterami: wpływ Jona Snowa jest (na koniec 6. sezonu) odseparowany od reszty, a Tyrion pełni rolę łącznika pomiędzy różnymi strefami wpływu.

Następnym krokiem było stworzenie algorytmu genetycznego mającego przewidzieć cechy powiązań osób, które z największym prawdopodobieństwem zginą. Danymi do trenowania algorytmu były dotychczasowe sezony, w których zginęło już 61 istotnych postaci (sic!). W tym celu badacz napisał program w języku Python, realizujący algorytm klasyfikatora SVM (support vector machine).

REKLAMA

Ponieważ niniejszy wpis jest wolny od spoilerów, nie będę komentował, ile z przewidywań Milana Janosova się sprawdziło. Załączam jedynie tabelę z prawdopodobieństwami śmierci bohaterów, tak aby każdy oglądający serial mógł zweryfikować wyniki eksperymentu samodzielnie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA