REKLAMA

Google chce walczyć z irytującym autoodtwarzaniem na stronach. Do Chrome'a trafi nowa funkcja

Do Google Chrome zawita nowa funkcja, dzięki której zablokujesz audio na najbardziej irytujących stronach.

25.08.2017 19.13
Google Chrome
REKLAMA
REKLAMA

Wszyscy to znamy. Podczas przeglądania internetu nagle któraś z kart uruchomionych w tle zaczyna odtwarzać film (lub, co gorsza, reklamę) z dźwiękiem. Nadal jest to bardzo irytującym zjawiskiem, ale na szczęście twórcy przeglądarek internetowych zdają sobie sprawę z tego problemu i zaczynają z nim walczyć.

Jak wyciszyć grające karty w Chrome?

Chrome już od dłuższego czasu pokazuje malutką ikonę głośnika widoczną na kartach stron, które aktualnie odtwarzają dźwięk. Dzięki temu rozwiązaniu możemy takich „intruzów” szybko zlokalizować, nawet jeśli mamy otwartych wiele kart.

Nie wszyscy jednak wiedzą, że audio można łatwo wyłączyć bez przechodzenia do grającej karty. Domyślnym sposobem na wyłączenie dźwięku jest kliknięcie prawym przyciskiem myszy na głośniku i wybranie opcji „Wycisz kartę”.

blokada dźwięku w google chrome class="wp-image-586655"

Jest też prostszy sposób wymagający tylko jednego kliknięcia, ale domyślnie nie jest on aktywny. Aby go włączyć należy wpisać w adresie wyszukiwania komendę „chrome://flags/#enable-tab-audio-muting”, a następnie włączyć podświetloną funkcję. Po restarcie przeglądarki będziemy mogli wyłączyć audio klikając w ikonkę głośnika.

Teraz w Chromie pojawi się nowy sposób walki z autoodtwarzaniem dźwięku.

Google właśnie testuje nową funkcję, dzięki której będziemy mogli na stałe zablokować odtwarzanie dźwięku w obrębie całej domeny.

Nowa funkcja przyda się w przypadku tych serwisów, które lubimy regularnie odwiedzać, ale które jednocześnie irytują nas autoodtwarzaniem filmów. W takich wypadkach można będzie zablokować audio na stałe, dzięki czemu strona już nigdy nie zaskoczy nas nagłym dźwiękiem dobywającym się z głośników.

Trwałe wyciszenie stron jest obecnie testowane w wersji Canary przeglądarki Chrome. Funkcja jest domyślnie wyłączona, ale możemy ją aktywować wpisując w pasku wyszukiwania komendę „chrome://flags/#enable-features=SoundContentSetting” i włączając daną flagę.

blokada dźwięku w google chrome class="wp-image-586656"
W tym menu pojawia się nowa opcja związana z muzyką.
REKLAMA

Od tej pory po kliknięciu w szare pole na lewo od adresu zobaczymy nową kontrolkę do wyłączania dźwięku na stronie. Przełącznik jest dodany obok innych przydatnych funkcji pozwalających wyłączać m.in. powiadomienia, elementy Flash czy JavaScript.

Na razie nie wiemy, czy nowa funkcja trafi do głównej wersji Chrome’a, ale wszystko jest możliwe. Mam nadzieję, że tak się stanie, ponieważ byłaby to mocna broń przeciwko nachalnym stronom.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA