REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Ekran Samsunga Galaxy Note 8 przyćmiewa całą konkurencję. Dosłownie

Samsung Galaxy Note 8 kryje niespodziankę, którą nie chwalił się nawet producent. Ekran tego smartfona jest najjaśniejszy na rynku.

28.08.2017
21:11
Samsung Galaxy Note 8 przedsprzedaż
REKLAMA
REKLAMA

Renomowany i jeden z najlepszych niezależnych serwisów testujących jakość ekranów - DisplayMate - przeprowadził laboratoryjne testy Samsunga Galaxy Note 8.

Galaxy Note 8 pobił rekord jasności wśród ekranów montowanych w smartfonach.

Najnowszy sztandarowy smartfon Samsunga ma ekran jaśniejszy od serii Galaxy S8 aż o 22 proc. Tym samym Galaxy Note 8 pobił rekord i podniósł poprzeczkę na całym rynku mobilnym.

Największy poziom jasności, jaki udało się zarejestrować w Note 8, wynosił aż 1200 nitów. Mowa o maksymalnej jasności chwilowej. Najwyższy poziom stałej jasności wynosi 728 nitów, co jest rekordową wartością. Dla porównania, iPhone 7 dysponuje maksymalną jasnością 625 nitów.

 class="wp-image-586075"

Aby uzmysłowić sobie, o jak dużej jasności mówimy, dla przykładu spójrzmy na telewizory wykorzystujące funkcję HDR. Do niedawna za dobry poziom uważało się jasność rzędu 500 nitów. Dziś jest to najniższy sensowny poziom, przy którym widać zalety materiału HDR.

Z kolei najwyższe serie telewizorów z 2016 roku, kosztujące kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych, mogły poszczycić się chwilową szczytową jasnością wynoszącą właśnie 1200 nitów. W tegorocznych modelach poziom jest jeszcze odrobinę wyższy, ale wartość 1200 nitów nadal jest uznawana za rewelacyjny wynik.

Wysoka jasność ekranu to nie tylko lepsza czytelność w słońcu. To także - a może przede wszystkim - realne korzyści przy materiałach HDR.

Ekran Samsunga Galaxy Note 8 spełnia standard Mobile HDR Premium i jest kompatybilny z materiałami HDR. Tych, wbrew pozorom, możemy już obejrzeć całkiem sporo nawet na urządzeniu mobilnym, chociażby na Netfliksie, czy na Amazon Prime Video.

Samsung Galaxy Note 8 class="wp-image-586052"

Mobilny obraz HDR nadal jest rzadkością, ale przykład Netfliksa pokazuje, że ten segment zaczyna się rozwijać. Amerykański serwis VOD wdraża obsługę HDR do topowych modeli smartfonow, m.in. LG G6, Galaxy S8, czy Xperii XZ Premium.

Co prawda oglądanie seriali na ekranie smartfona nie jest najwygodniejszym rozwiązaniem, ale zdarza się, że jest to jedyny wyświetlacz jakim dysponujemy np. podczas podróży czy na wyjeździe, a w takich sytuacjach możemy docenić lepszą jakość.

REKLAMA

Ekran Samsunga Galaxy Note 8 ma potężną przekątną 6,3 cala, a do tego wspiera pełne 100 proc. przestrzeni barwnej DCI-P3. Skuteczny HDR tylko uzupełnia te parametry. To bardzo dobra wiadomość także z tego względu, że obecnie technologie bardzo szybko spływają na coraz niższe półki cenowe.

Dziś ekran o jasności 1200 nitów i pełnym pokryciu DCI-P3 mamy w urządzeniu kosztującym 4300 zł, ale za rok lub dwa taka technologia powinna być dostępna nawet na średniej półce. Miejmy nadzieję, że do tego czasu liczba dostępnych materiałów HDR mocno się powiększy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA