REKLAMA

Firefox kusi trzema nowościami, ale to nadal za mało, by zawalczyć z konkurencją

Firefox doczekał się trzech nowych funkcji, z których możesz skorzystać już dziś. Od teraz wyślesz w przeglądarce duże pliki, sporządzisz notatki i wyszukasz informacji mówiąc do przeglądarki.

02.08.2017 11.09
firefox os / Firefox Quantum
REKLAMA
REKLAMA

Firefox w ostatnich miesiącach przeszedł gruntowne zmiany jeśli chodzi o szybkość działania, a także o wykorzystanie pamięci komputera. Mozilla chwali się projektem E10s, czyli rozdzieleniem kart na osobne procesy. To największa zmiana w kodzie od samego początku Firefoksa.

Teraz zespół Firefoksa pochwalił się trzema eksperymentalnymi nowościami w ramach programu Test Pilot.

Największa nowość to wysyłanie dużych plików prosto przez przeglądarkę.

Send to nowa funkcja, dzięki której możemy wysłać drugiej osobie duże pliki. Przesyłanie działa bezpośrednio w przeglądarce. Po wybraniu rozszerzenia Send (lub po wejściu na adres send.firefox.com) możemy przesłać plik o wielkości do 1 GB.

Plik jest szyfrowany, a my dostajemy link, który możemy wysłać znajomemu. Po pierwszym ściągnięciu link wygasa, a plik jest usuwany z chmury. To samo dzieje się, jeśli odbiorca nie skorzysta z linka w czasie 24 godzin.

Funkcja zapowiada się ciekawie, ale szkoda, że link można przesłać tylko jednej osobie. To spore ograniczenie względem zewnętrznych narzędzi do przesyłania plików, takich jak MyAirBridge, czy WeTransfer.

Pojawiło się też wyszukiwanie głosowe.

Firefox dodał też możliwość wyszukiwania głosowego. Specjalny dodatek działa obecnie tylko na stronie Goolge, Yahoo i DuckDuckGo.

Rozwiązanie jest wbudowane w Firefoksa i korzysta z autorskiego systemu rozpoznawania mowy. Mozilla zachęca do korzystania z systemu, co pozwoli firmie lepiej zoptymalizować narzędzie. Przy wypełnianiu pól dostajemy też podpowiedzi podobnych słów, w razie gdyby system źle nas zrozumiał.

Ostatnią nowością są Notatki wbudowane w przeglądarkę.

Notatki wyglądają jak uproszczona wersja notatnika Evernote lub OneNote, wbudowana prosto w boczny panel Firefoksa. Notatki możemy grupować i stosować w nich podstawowe narzędzia do edycji tekstu. Nasze zapiski są synchronizowane poprzez Konto Firefox.

Nie wróżę temu rozwiązaniu dużej przyszłości, ponieważ pojawiło się za późno. Kto potrzebował cyfrowego notatnika, już dawno zaczął korzystać z jednej z dziesiątek multiplatformowych opcji. Nie widzę sensu, by zamykać się w przeglądarce Firefox, skoro rozwiązania takie tak Google Keep i Evernote działają w każdej przeglądarce i na każdej liczącej się platformie.

Wszystkie wymienione dodatki możesz włączyć już dziś.

REKLAMA

Dodatki nie trafiły jeszcze do podstawowej wersji przeglądarki, ale już teraz można z nich skorzystać. Wystarczy dodać do Firefoksa rozszerzenie Test Pilot po uprzednim zalogowaniu się do Konta Firefox. Nie jest potrzebna specjalna wersja Firefoxa, taka jak Beta, Developer Edition, czy Nightly.

Czy takie nowości pomogą Firefokxowi zyskać popularność? Żaden nie przekonał mnie na tyle, by wrócić do tej przeglądarki. Obecnie niekwestionowanym królem rankingu przeglądarek jest Chrome (64 proc. udziałów), a Firefox jest na drugim miejscu, choć dystans do lidera jest ogromny. Z Firefoksa korzysta ok. 14 proc. użytkowników komputerów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA