REKLAMA

Wiemy, co znajdzie się w aktualizacji 5.00 dla PlayStation 4. Posiadacze PS4 Pro mogą się czuć uprzywilejowani

Chociaż testy oprogramowania z numerem 5.00 przeznaczonego dla rodziny konsol PlayStation 4 wciąż przed nami, Eurogamer dotarł do ciekawych informacji. Wynika z nich, że posiadacze potężniejszych konsol PS4 Pro dostaną od Sony nieco więcej możliwości.

10.08.2017 07.43
playstation 4 wyniki
REKLAMA
REKLAMA

Aktualizacja oprogramowania z numerem 5.00 pojawi się najszybciej za kilka tygodni. Wcześniej zostanie rozpoczęty proces zamkniętych beta testów systemu, w którym mogą wziąć udział wszyscy chętni. Oczywiście jestem wśród tego grona, lecz nawet uczestnictwo w programie Sony nie pozwala zdobyć informacji, jakież to nowości czekają na posiadaczy konsol PlayStation 4. Cennego odkrycia dokonał za to Eurogamer. Zgodnie z jego raportem, nowe elementy oprogramowania 5.00 dla PlayStation 4 to:

Strumieniowanie wideo Full HD w 60 klatkach (Twitch) na PS4 Pro.

Wszyta w system PlayStation 4 wtyczka platformy Twitch doczeka się aktualizacji. Skorzystają na niej jednak wyłącznie posiadacze mocniejszej wersji konsoli. Użytkownicy PS4 Pro będą mogli strumieniować swoją rozgrywkę w jakości 1080p, z zachowaniem 60 klatek na sekundę.

Warto podkreślić, że posiadacze premierowych modeli PS4 oraz odświeżonych PS4 Slim nie będą w stanie skorzystać z nowego, najwyższego standardu streamingu. Z ich perspektywy wachlarz możliwości strumieniowania obrazu z poziomu konsoli pozostanie dokładnie taki sam, jak przed aktualizacją firmware 5.00.

Obserwowanie indywidualnych znajomych, blogerów, gwiazd.

Wchodząc w zakładkę „Obserwowani” na PlayStation 4 zobaczymy listę zweryfikowanych kont tak zwanych VIP-ów - znanych producentów gier wideo oraz pracowników Sony Computer Entertainment. Tego typu wyjątkowe konta możemy obserwować na podobnej zasadzie, jak teraz obserwujemy popularnych użytkowników Twittera czy Facebooka.

Wraz z aktualizacją 5.00 użytkownicy PS4 będą mogli w dokładnie ten sam sposób obserwować każde konto PSN. Oczywiście o ile jego właściciel wyraża na to zgodę. Takie konta mogą należeć do znajomych, popularnych recenzentów gier, ulubionych youtuberów czy prezesa Sony Computer Entertainment. Programiści Sony chcą w ten sposób nadać pędu swojej społeczności, maksymalizując interakcje między użytkownikami.

 class="wp-image-423914"

Konto rodzinne i większa kontrola nad treściami subkont dziecięcych.

Aktualizacja 5.00 pozwoli zrzeszać użytkowników PSN w konta rodzinne. Ich istnienie ma na celu zapewnienie lepszej ochrony oraz kontroli podopiecznych. Dorosły członek konta rodzinnego dostanie narzędzia do nakładania indywidualnych ograniczeń oraz obostrzeń na każde z dziecięcych subkont mu podlegających. Oznacza to, że 16 letni Dawid będzie miał dostęp do innych treści, niż 11 letnia Kasia. Dobry ruch.

Co istotne, zarządzanie kontem rodzinnym oraz dziecięcymi subkontami będzie możliwe z poziomu aplikacji na smartfon, a także desktopowej przeglądarki. Jeżeli dziecko zadzwoni z błaganiem, aby odblokować mu konkretną grę, a my będziemy mieli chwilę słabości, zrobimy to wyciągając telefon z kieszeni. Podobny system już od premiery wykorzystuje Nintendo Switch i niewykluczone, że to właśnie tutaj należy upatrywać inspiracji Sony.

Lepsze powiadomienia oraz informacje systemowe.

Posiadacze PS4 na pewno znają tę sytuację: powiadomienie wyświetliło się w lewym górnym rogu ekranu dokładnie wtedy, gdy byliście w samym środku intensywnej akcji. Jeżeli nie zdążyliście zapoznać się z komunikatem, jedynym wyjściem była minimalizacja rozgrywki, następnie wejście w zakładkę „Powiadomienia”, a dopiero potem nadrobienie zaległości. To nareszcie się zmieni.

Wraz z aktualizacją 5.0 wszystkie najświeższe informacje będą się wyświetlać na wysuwanej bocznej zakładce Quick Menu. Jej aktywacja nie powoduje minimalizacji rozgrywki, a do tego cały czas widzimy, co dzieje się w świecie gry. Świetnym pomysłem jest również to, że z poziomu Quick Menu podejrzymy stan pobierania gier, aplikacji oraz aktualizacji.

Opierając się na doniesieniach Eurogamera, przebudowane zostaną także powiadomienia push dotyczące kalendarzowych wydarzeń organizowanych przed graczy, producentów oraz wydawców. Do tego informacje o strumieniowanych przez siebie treściach będziemy mogli publikować na łamach Społeczności, do których należymy.

Wsparcie dla zestawów gier na jednej płycie.

Ciekawostką, którą docenią deweloperzy, jest wsparcie dystrybutorów zestawów gier na fizycznych nośnikach. Dotychczasowo wydając paczkę produkcji albo produkcję poszerzoną o wszystkie dodatki (na przykład wersję GOTY), jej twórcy musieli modyfikować kod podstawowej wersji gry. Teraz się to zmieni.

Dzięki oprogramowaniu 5.00 konsola poradzi sobie z oddzielnymi paczkami danych wypalonymi na płycie, katalogując oraz łącząc je w jeden zbiór. Deweloperzy nie będą musieli modyfikować wcześniej wydanych plików, a wszelkie dodatki zainstalujemy z płyty. Obejdzie się bez żmudnego wpisywania kodów aktywacyjnych na DLC z PlayStation Store. Słowem - przygotujcie się na zalew tanich gier połączonych w gotowe zestawy na jednej płycie.

REKLAMA

Oczywiście, to nie muszą być wszystkie nowości aktualizacji 5.00 dla rodziny konsol PlayStation 4.

Eurogamer nie musi posiadać informacji o wszystkich nowych funkcjonalnościach konsolowego systemu. Możecie być pewni, że gdy ruszą beta testy oprogramowania, na pewno gruntownie przeszukamy redakcyjne PS4 Pro oraz PS4 Slim w poszukiwaniu ciekawych nowości. Niestety, na ten moment nie jest znana ani data rozpoczęcia testów, ani tym bardziej premiery finalnej wersji nowego oprogramowania.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA