REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

To urządzenie zamieni twój obiektyw w... projektor

Visio to urządzenie, które współpracując z obiektywem do aparatu tworzy projektor. Skąd taki pomysł? Ano stąd, że jest to projektor dla fotografów.

01.07.2017
11:21
To urządzenie zamieni twój obiektyw w projektor
REKLAMA
REKLAMA

Projektor może być dobrym sposobem na zaprezentowanie swoich zdjęć znajomym, ale twórcy Visio podeszli do tematu projekcji bardziej kreatywnie.

Visio to analogowy projektor będący urządzeniem typowo mobilnym. Jest on wyposażony w akumulator pozwalający na trzy godziny pracy z dala od gniazdka. Sprzęt mamy zabierać w plenery, ale wyświetlanie zdjęć wydaje się być drugorzędną funkcją.

Projektor ma posłużyć przede wszystkim do kreatywnych projektów w przestrzeni miejskiej.

 class="wp-image-575385"

Możemy mapować budynki, lub po prostu bawić się światłem. Streetartowi twórcy mogą też użyć projektora do wyświetlania podkładów pod graffiti i murale. Moc lampy to 1500 lumenów, co nie jest przesadnie wysoką wartością, ale nocą powinno wystarczyć.

Twórcy projektu zachęcają do projekcji analogowych zdjęć, a konkretniej obrazów na kliszy.

 class="wp-image-575383"
 class="wp-image-575384"

Faktycznie, jakość obrazów z kliszy fotograficznej jest bardzo dobra i z powodzeniem wykracza poza jakość oferowaną przez projektory 4K, natomiast w praktyce większość naszych klisz z dawnych lat to negatywy. Mało kto korzystał z materiałów pozytywowych.

Można jednak skorzystać ze slajdów. Ba, twórcy startupu zachęcają do tworzenia własnych slajdów, na które można nanosić własne cyfrowe obrazy. Taką usługę oferują niektóre fotolaby. Innym pomysłem jest zamazanie szklanej ramki na film przy pomocy czarnego markera i wyrycie napisu w takiej powierzchni.

Projektor staje się kompletny dopiero po podłączeniu obiektywu.

 class="wp-image-575382"

Musi być to obiektyw o ogniskowej 35 mm, ale na tym wymagania się kończą. System przewiduje wymienne mocowania bagnetowe, dzięki czemu do wyboru są wersje z bagnetem Sony A, Nikon F, Canon EF, Pentax K, M42. Jako że obiektyw 35mm jest bardzo popularnym narzędziem, jest duża szansa, że fotograf już ma je w swojej torbie.

REKLAMA

Aktualnie trwa zbiórka społecznościowa na Kickstarterze, ale Visio już na trzy tygodnie przed końcem kampanii przekroczyło próg finansowy zakładany przez twórców. Do uruchomienia produkcji potrzebowali oni 15 tys. euro, a na ich koncie jest już 20 tys.

Projektor można kupić na Kickstarterze za 269 euro. Może to być ciekawa propozycja dla twórców zainteresowanych sztuką uliczną i dla fotografów szukających nowych tematów zdjęciowych.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA