REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Spotify bez tajemnic. Oto 11 rzeczy, które musisz wiedzieć, a mogłeś przeoczyć

24.07.2017
14:31
Spotify - jak to działa, ile kosztuje i czy warto? Sprawdź nasz poradnik
REKLAMA

Spotify to serwis streamingowy oferujący dostęp do dziesiątków milionów utworów. Założenie konta jest proste. Korzystanie z usługi również nie powinno sprawiać większych problemów.

REKLAMA

Korzystałem z większości większych serwisów oferujących streaming muzyki: Deezera, Tidala (wcześniej WiMP-a) i Google Music. Ostatecznie zdecydowałem się zostać na dłużej, że Spotify. Przekonał mnie do tego świetny abonament rodzinny, ale nie tylko.

Jak założyć konto na Spotify? Jak płacić za usługę? Jak z niej korzystać? Postaram się odpowiedzieć na te i inne pytanie.

1. Jak założyć konto na Spotify?

Założenie konta na Spotify jest bardzo proste. Możemy to zrobić za pośrednictwem Facebooka. Wówczas wystarczy kliknąć niebieskie okienko Zarejestruj się i podać dane logowania do tego serwisu społecznościowego. Po nadaniu dostępów będziemy mogli korzystać ze Spotify.

Istnieje też druga możliwość, zarejestrowania się przy pomocy adresu email. Zostaniemy wówczas poproszeni o stworzenie loginu, hasła, podania adresu email, daty urodzenia i określenia płci. Po wyrażeniu zgody na warunki regulaminu, możemy przejść do konfiguracji konta.

2. Ile kosztuje Spotify?

Po założeniu konta domyślnie korzystać będziemy z taryfy Spotify Free. Jest ona mocno ograniczona. Po pierwsze, jej używanie wiąże się z koniecznością słuchania reklam. Po drugie, nie możemy wybrać na żądanie konkretnego utworu. Po trzecie, pominąć możemy tylko sześć propozycji muzycznych na godzinę.

W Spotify Premium zyskujemy pełną wolność: możemy słuchać czego chcemy, jak chcemy i kiedy chcemy. Podstawowa wersja płatnej subskrypcji kosztuje 19,99 zł miesięcznie. Jeżeli nie korzystaliśmy wcześniej ze Spotify, możemy przez miesiąc korzystać z wersji premium za darmo.

Inne opcje? Premium dla rodziny. Za 29,99 zł miesięcznie z usługi może korzystać sześć osób: właściciel i pięciu innych użytkowników. Każdy z nich używa własnego konta, otrzymuje indywidualnie dopasowane rekomendacje.

Na zniżkę mogą liczyć studenci. W ramach opcji Premium dla studentów przez pierwsze 12 miesięcy korzystania z usługi zapłacą tylko 9,99 zł. Warunki skorzystania ze zniżki znajdują się w oddzielnym regulaminie.

3. Jak płacić za Spotify?

Możliwości płacenia za taryfę premium jest kilka. Pierwsza z nich to płatność kartą. Jeżeli zdecydujemy się na tę opcję będziemy musieli podać na stronie Spotify numer karty (VISA, MasterCard lub American Express), datę jej ważności oraz kod zabezpieczający.

Inna możliwość to skorzystanie z pośrednictwa serwisu PayPal. W tym przypadku wystarczy zalogować się do naszego konta w tym serwisie. Za pomocą DotPay będziemy mogli zapłacić poprzez serwisy transakcyjne kilkunastu banków, m.in. mBanku, PKO BP, Millenium, Alior Banku, BZWBK, Pekao SA itp. W tym przypadku możemy też skorzystać z BLIK-a. Ostatnia opcja to użycie serwis PaySafeCard.

Jeżeli nie korzystasz z usług finansowych online nie musisz się martwić. W kioskach czy na stacjach benzynowych możesz kupić kartę Spotify. Po podaniu kodu będziesz cieszył się z subskrypcji Spotify Premium.

4. Jak zrezygnować z subskrypcji Spotify Premium?

Rezygnacja z subskrypcji jest bardzo prosta. Wystarczy zalogować się do konta Spotify. Następnie wybieramy zakładkę Subskrypcja >> Zmień lub anuluj >> Anuluj premium. Po potwierdzeniu tej czynności nasza usługa premium przestanie działać wraz z końcem terminu, na jaki została wykupiona. Nadal będziemy mogli korzystać ze Spotify Free.

5. Na jakich urządzeniach można korzystać ze Spotify?

Korzystać ze Spotify możemy na komputerach PC, smartfonach i tabletach. W pierwszym przypadku możemy robić to przy mocy aplikacji dla komputerów z Windows lub macOS. Jeżeli nie chcemy instalować aplikacji na komputerze, możemy zalogować się do konta przez przeglądarkę. Spotify można używać również (a może przede wszystkim) na urządzeniach z Androidem i iOS. Po pobraniu aplikacji wystarczy zalogować się do konta.

6. Jak korzystać ze Spotify?

Potrafisz korzystać z Google? Poradzisz sobie również ze Spotify. Na pewno wiesz, jaką muzykę lubisz, kojarzysz wykonawców. Wystarczy, że wpiszesz nazwę utworu czy zespołu, by posłuchać muzyki.

To oczywiście nie wszystko. Spotify uczy się twoich muzycznych preferencji. W każdym tygodniu pojawi się na koncie dedykowana playlista Odkryj w tym tygodniu, stworzona na podstawie odsłuchań. To świetna okazja, by poznać nieznanych wykonawców, odkryć nowe rejony muzycznych zainteresowań.

 class="wp-image-579904"

W zakładce Przeglądaj zobaczymy też inne propozycje playlist. Jeżeli nie mamy pamięci do wykonawców, możemy filtrować muzykę po gatunkach, ale też nastrojach.  W zakładce o tej nazwie zobaczymy składanki różnego typu: rock, metal, pop, hip-hop, do kolacji, do snu, spokojna nastrojowa. Innymi słowy, do wyboru, do koloru.

Nowe płyty i single znajdziemy w zakładce Nowe wydania. Zakładka Odkrywaj to z kolei zbiór rekomendowanych dla nas płyt, singli i playlist.

Zasada jest prosta. Im więcej słuchasz, tym lepsze rekomendacje będziesz dostawał. Osobiście najbardziej lubię cotygodniowe playlisty, to one są dla mnie źródłem muzycznych inspiracji.

7. Z jakich aplikacji mogę korzystać w Spotify?

Możliwości Spotify można rozszerzyć za pomocą zewnętrznych serwisów. Jest ich wiele. Podam kilka przykładów. Pierwszym z nich jest Musixmatch to aplikacja dla iOS i Androida, która pozwoli nam podczas słuchania śledzić również teksty piosenek.

Ze Spotify możemy scrobblować utwory do serwisy LastFM. W tym celu musimy połączyć naszą usługę z serwisem, logując się do niego z poziomu ustawień. Trzecim przykładem może być kreator playlist Filtr. Serwis, co prawda powiela integralną funkcję Spotify, ale może pomóc nam odkryć nieznaną muzykę.

8. Czy ze Spotify mogę korzystać przez Chromecast?

Tak, muzyki ze Spotify możemy słuchać nie tylko na komputerze czy urządzeniu mobilnym. Możemy odtwarzać ją przez urządzenia Chromecast i Chromecast Ultra na telewizorach oraz przez Chromecast Audio na głośnikach.

Z tej funkcji korzystam bardzo często. Rzucenie muzyki na telewizor jest bardzo proste. Na dole ekranu odtwarzania utworu znajduje się opcja Dostępne urządzenia. Wystarczy wybrać z listy nasz Chromecast i gotowe.

 class="wp-image-579922"

9. Gdzie jeszcze zadziała Spotify?

To nie wszystko. Spotify pozwala również na przesyłanie muzyki przez AirPlay do iPhone'ów, iPodów Touch, iPadów, komputerów Mac, urządzeń Apple TV. Muzyki można również słuchać przez Bluetooth w samochodzie, słuchawkach i głośnikach bezprzewodowych. Usługa zadziała również w ramach Apple CarPlay, Android Auto i z urządzeniami Parrot Asteroid.

Co jeszcze? Zintegrowana została z systemem ConnectedDrive dostępnym w samochodach BMW. Przez Volvo Sensus Connect posłuchają muzyki z serwisu posiadacze samochodów Volvo XC90, S90 i V90. Podobne rozwiązanie oferują Tesla i Jaguar.

Spotify zadziała również na konsolach PlayStation 3 i 4.

10. Czy można słuchać muzyki, gdy nie ma zasięgu?

Czasy Internetu przez GPRS minęły bezpowrotnie. Zdarzyć się może jednak, że nie będziemy mogli streamować muzyki online. Powodów może być kilka: słaby zasięg operatora, mały pakiet internetowy. Spotify, podobnie, jak inne serwisy oferuje możliwość pobrania muzyki offline i odtwarzania jej z urządzenia.

Jak to zrobić? To bardzo proste. Na karcie płyty czy playlisty tuż pod tytułem i przyciskiem losowego odtwarzania znajdziemy opcję Pobierz. Wystarczy przesunąć suwak i płyta lub playlista zostanie zapisana w urządzeniu. Później będziemy mogli jej posłuchać nawet wówczas, gdy będziemy poza zasięgiem transmisji danych.

11. Jak usunąć konto na Spotify?

REKLAMA

Gdy już nam się znudzi albo odziedziczymy po kimś taką kolekcję płyt, że Spotify nie będzie już potrzebne, możemy usunąć konto w serwisie. W tym celu musimy wejść na stronę pomocy, następnie wybrać kategorię konto i temat: Chcę na stałe usunąć swoje konto w Spotify.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA