Social media  / News

Siedzisz sobie w pracy i dowiadujesz się, że poległa Dorota Łempicka, sanitariuszka, która miała 18 lat. Tak działa Powstanie Warszawskie na żywo

1 sierpnia 1944 r. to bardzo ważna data dla Warszawy. Właśnie wtedy, 73 lata temu wybuchło jedno z najbardziej krwawych powstań na terenach okupowanych przez Niemców podczas II WŚ. Projekt @pw1944 pozwala nam na śledzenie przebiegu tych wydarzeń „na żywo”.

Relacja z Powstania Warszawskiego, prowadzona przez twitterowe konto Powstanie Warszawskie to już swojego rodzaju tradycja. Pierwsza relacja miała bowiem miejsce w 2014 r. Jeśli chcecie poznać szczegółową relację tego krwawego wydarzenia godzina po godzinie i dzień po dniu, wystarczy dostęp do internetu.

Powstanie Warszawskie na żywo to świetny sposób, żeby poznać historię tego wydarzenia.

powstanie warszawskie na zywo

Relacja powstańczych losów jest bowiem bardzo szczegółowa, przez co niektóre wpisy bywają dość brutalne:

Autorzy projektu nie zapominają też o szerszej perspektywie tamtych wydarzeń:

Prowadzący konto @pw1944, jeszcze w 2014 r. zaznaczali też, że oprócz wartości historycznej, liczą również, że wpisy publikowane „na żywo” skłonią też niektóre osoby do głębszej refleksji:

Jeśli ktoś sobie teraz siedzi w pracy, jest początek sierpnia, czuje się bezpieczny i nagle przeczyta o tym, że „poległa Dorota Łempicka, sanitariuszka l.18” to może się chwilę nad tym zaduma.

Powstanie Warszawskie nie jest jedynym wydarzeniem relacjonowanym na żywo.

Bardzo podobny polski projekt dotyczył też wprowadzenia stanu wojennego. Chociaż nie byłem w stanie znaleźć konta na Twitterze, które w poprzednich latach odpowiadało za relacjonowanie tego wydarzenia. Z kolei tym czytelnikom, którzy interesują się historią tamtego okresu i mają opanowany język angielski mogę polecić jeszcze jedno konto: @RealTimeWWII, które – jak zapewne domyśliliście się po jego nazwie – relacjonuje na żywo przebieg II Wojny Światowej.

A wracając już na sam koniec do Powstania Warszawskiego, relacja z jego przebiegu rozpoczęła się dzisiaj. Doniesienia o pierwszych zbrojnych akcjach rozpoczną się jutro, kilka godzin przed „Godziną W”. Jeśli nie interesowaliście się do tej pory tamtymi wydarzeniami, może taka forma przekazu zdoła was nimi zainteresować.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst