REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Firma Polaka z Londynu wysyła obraźliwe SMS-y. Odpiszesz, stracisz pieniądze

SMS-owych oszustów nie brakuje. Firmy i firemki prześcigają się w pomysłach, aby wyciągnąć od użytkowników telefonów komórkowych jak najwięcej pieniędzy. Jednak tym razem polski biznes zarejestrowany w Londynie znalazł wyjątkowo oryginalny sposób na oszukiwanie Polaków.

10.07.2017
18:31
oszustwo na facebooku
REKLAMA
REKLAMA
 class="wp-image-577130"

Atexor miał rację. Numer 7928 figuruje w wykazie numerów usług o podwyższonej opłacie, a wysłanie na niego wiadomości (SMS lub MMS) będzie kosztowało 9,00 zł netto, czyli 11,07 zł brutto. Informacje te są ogólnie dostępne na stronach Urzędu Komunikacji Elektronicznej, ale nie wszyscy o tym wiedzą i nie wszyscy zwracają uwagę na numery, na które odpisują. Na to właśnie liczy firma PlayGame, która wysyła obraźliwe SMS-y.

Zapewne sporo osób odpisze na takie wiadomości, aby wyjaśnić, o co nadawca ma pretensje albo żeby zasugerować mu, że pomylił numery. Niestety, próba nawiązania kontaktu z oszustami będzie kosztowała. Czasem bardzo, bardzo dużo, bo niektóre SMS-y Premium potrafią aktywować usługi subskrypcyjne, które będą zasypywały adresata płatnymi wiadomościami przychodzącymi. Każdorazowe odebranie (!) takiej wiadomości może kosztować nawet ponad 30 zł.

Chętnych na łatwy zarobek nie brakuje

Tak właśnie działa wspomniana firma PlayGame Ltd., którą zarejestrowano pod adresem 40 Toothing High Street, Toothing Broadway, London SW17 0RG.

Jeśli wyszukamy powyższy adres na Mapach Google i przełączymy się do widoku Street View, to zobaczymy, że na miejscu nie ma żadnego drapacza chmur ani ogromnego biurowca. Mimo tego w okolicy zarejestrowanych jest aż 750 firm - jak podaje endole.co.uk. Z czego cała masa właśnie pod numerem 40.

Próba wyszukania samego adresu w internecie również przynosi ciekawe wyniki. Okazuje się, że właśnie tam swoje siedziby mają podejrzane sklepy internetowe i różne dziwne firmy świadczące usługi online.

Zaś na stronie companieshouse.gov.uk sprawdzimy, że za firmą PlayGame Ltd. stoi Maciej T., który w Londynie założył łącznie pięć firm:

  • P.S. POLALA SERVICE LIMITED - 130 George Downing Estate, Cazenove Road, London, United Kingdom, N16 6BH,
  • EUROPEAN MEDICAL CENTER LTD - 130 George Downing Estate, Cazenove Road, Stoke Newington, London, United Kingdom, N16 6BH,
  • PLAYGAME LTD - 40 Tooting High Street, Tooting Broadway, London, United Kingdom, SW17 0RG,
  • BELA EXPORT LTD - 130 George Downing Estate, Cazenove Road, London, United Kingdom, N16 6BH,
  • VISTA TRADES LIMITED - 130 George Downing Estate, Cazenove Road, Stoke Newington, London, United Kingdom, N16 6BH.

Jednak tylko trzy pierwsze cały czas pozostają aktywne.

Jak się bronić przed takim oszustwem?

Przede wszystkim należy zachować szczególną ostrożność i uwagę, podczas odpisywania na wiadomości z nieznanych numerów. Podobnie jest z oddzwanianiem na nieodebrane połączenia, które oszuści lubią wykonywać nocami z zagranicznych numerów, które na pierwszy rzut zaspanego oka mogą przypominać lokalne, polskie numery kierunkowe.

Więcej na ten temat pisałem już w 2012 roku w tekście “Nocne nieodebrane połączenia z Kongo i Wybrzeża Kości Słoniowej to nowa taktyka oszustów”:

Można też całkowicie zablokować połączenia na numery premium, co jest metodą dość stanowczą, która może się wiązać z pewnymi utrudnieniami - nie zadzwonimy np. na niektóre specjalne numery płatnych infolinii. Dobra wiadomość jest jednak taka, że wiele tego typu infolinii posiada alternatywne numery stacjonarne, które są dedykowane m.in. dla dzwoniących z zagranicy.

Chcesz wyłączyć SMS-y Premium?

Niebawem obrona będzie łatwiejsza

Na szczęście przygotowano już projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo telekomunikacyjne oraz niektórych innych ustaw, który jest obecnie na etapie opiniowania.

Zmiana w prawie ma na celu:

REKLAMA

Dzisiaj zapisanie się do tego typu subskrypcji nie rządzi się żadnymi prawami - panuje totalny Dziki Zachód. Oszust pyta, czy chcemy się zapisać i daje nam do wyboru opcje: tak lub nie. Prawda jest taka, że nieważne, co odpiszemy i tak zostaniemy zapisani.

Jedynym wyjściem jest ignorowanie głupich, niezamówionych wiadomości tekstowych. Warto też pamiętać, aby nie podawać na niepewnych stronach w sieci naszego numeru telefonu, gdyż nigdy nie wiemy, do czego tak naprawdę może zostać wykorzystany.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA