REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

MIUI 9 zaprezentowane - co nowego i które smartfony Xiaomi otrzymają aktualizację?

Podczas dzisiejszej konferencji został zaprezentowany MIUI 9. Jest to najnowsza odsłona systemu, pod kontrolą którego działają urządzenia mobilne Xiaomi.

26.07.2017
13:50
MIUI 9 zaprezentowane - nowości, zmiany i aktualizowane telefony
REKLAMA
REKLAMA

Na początku konferencji Xiaomi pochwaliło się, że MIUI jest dostępne w 142 krajach i 55 wersjach językowych. Korzysta z niego 2,8 mld aktywnych użytkowników. Prawdopodobnie liczba ta jest przesadzona i chodzi o 2,8 miliarda dotychczasowych pobrań MIUI. To spora, wręcz fundamentalna różnica. Dostrzegam rosnącą popularność Xiaomi, ale mimo wszystko nawet przez chwilę nie wierzyłem, że korzysta z niego trzecia część ziemskiej populacji.

 class="wp-image-580501"

Jakie nowości wprowadza MIUI 9?

Są to głównie drobnostki. Od kilku lat rynek mobilny wyhamowuje i trend ten widać także po Xiaomi. Nowa wersja oprogramowania ma sprawić, że aplikacje będą się jeszcze szybciej uruchamiać. Wpływ na to mają algorytmy wykorzystujące między innymi lepsze zarządzanie zasobami procesora oraz kolejkowanie poszczególnych wątków.

 class="wp-image-580495"

MIUI 9 nauczył się też priorytezować konkretne aplikacje i wybierać najpotrzebniejsze z nich. Wprowadzono również nowy system plików oraz system zarządzania pamięcią podręczną.

 class="wp-image-580496"

Kolejne nowości prawdopodobnie nie będą dostępne w Polsce i będą mogli z nich korzystać, przynajmniej początkowo, wyłącznie użytkownicy z Chin. Należy do nich między innymi wyszukiwanie konkretnych zdjęć na podstawie elementów znajdujących się na nich, widocznych emocji, scen oraz lokalizacji, w których zostały wykonane.

 class="wp-image-580493"

To samo tyczy się inteligentnego asystenta oraz launchera aplikacji. Polacy raczej nie będą mogli zbyt szybko skorzystać z tych funkcji, nawet jeżeli za ich wdrożenie wezmą się magicy z MIUI Polska. Algorytmy Xiaomi najprawdopodobniej nie rozumieją języka polskiego i nic tego nie zmieni.

 class="wp-image-580497"

MIUI 9 to tylko i aż ulepszona wersja MIUI 8.

REKLAMA

Oznacza to, że choć MIUI 9 jest lepszym oprogramowaniem od MIUI 8, to większość osób nie znajdzie tu zbyt wielkiej wartości dodanej. To dobra wiadomość dla nielicznych użytkowników Xiaomi, którzy nie otrzymają aktualizacji do nowego oprogramowania. Jeżeli do nich należycie, zbyt wiele nie stracicie.

Aktualizację do MIUI 9 otrzymają wszystkie telefony Xiaomi poza modelami Mi 1/1S oraz Mi 2A.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA