REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Microsoft testuje nowe, mobilne urządzenie z linii Surface. I raczej nie jest to telefon

Microsoft testuje kolejne urządzenie z rodziny Surface. Urządzenie, które przez wielu może być postrzegane jako następca Lumii. Rzeczywistość ma być nieco inna, a z Lumią łączyć je będzie tylko procesor ARM.

07.07.2017
19:31
Surface Mobile prawdopodobnie nie będzie telefonem
REKLAMA
REKLAMA

Microsoft nie-do-końca-oficjalnie przyznawał już przy paru okazjach, że nie poddał się całkowicie jeżeli chodzi o rynek mobilnych urządzeń. Zastrzegał tylko, że to nowe urządzenie „niezupełnie będzie telefonem” oraz że „nie ma definitywnych planów wprowadzenia go na rynek”.

Innymi słowy, Microsoft nadal chce wcisnąć nam Windows do kieszeni, nie jest jednak pewien czy uda mu się to zrobić i wie doskonale, że na rynku typowych inteligentnych telefonów jest już spalony. Wiemy też od paru dobrze poinformowanych dziennikarzy (mam w pamięci Paula Thurrotta i Mary Jo Foley), że Microsoft nie spieszy się z jego premierą i wyda je na rynek – jeśli w ogóle się na to zdecyduje – dopiero wtedy, jak będzie to miało sens.

Ale jakie to właściwie urządzenie? Dzięki informacjom zdobytym przez Brada Samsa – a jego źródłom można zaufać – udało nam się dowiedzieć czegoś więcej na temat prototypu, który jest testowany w Redmond.

Surface Mobile ma procesor ARM-64 i jest urządzeniem ultramobilnym.

Chciałoby się dopisać „jak sama nazwa wskazuje”, jednak ta jest umowna, zmyślona przez media, by łatwiej było to urządzenie określać. To, co ujawniły Samsowi jego źródła, to cena urządzenia. Przy czym nie znamy konkretnej kwoty, dowiadujemy się jednak, że ma być „bardzo drogie”. Nie tak drogie jak HoloLens, ale na poziomie innych urządzeń z linii Surface. Innymi słowy, nie będzie to urządzenie dla klienta masowego.

Zestawienie z HoloLens jest tu świadome, bowiem nad Surface Mobile pracuje również Alex Kipman, a więc osoba odpowiedzialna za microsoftowe gogle do mieszanej rzeczywistości. Nie jest jednak jasne czy to oznacza, że Surface Mobile w jakiś sposób tę mieszaną rzeczywistość będzie obsługiwał.

Jak spekuluje Sams, urządzenie nie będzie pracowało pod kontrolą Windows 10 Mobile. Zamiast tego prawdopodobnie wykorzysta system Windows 10 on ARM z nową powłoką CShell. Jak zauważa dziennikarz, inne, niezależne od powyższych źródła doniosły mu niedawno, że CShell jest nadal w powijakach i nadal zawiera mnóstwo błędów, będąc zdecydowanie niegotowym do trafienia do klientów.

Apetyt na informacje o Surface Mobile cały czas rośnie.

REKLAMA

Nadal nie wiemy jaką właściwie formę to urządzenie będzie miało. Czy zmieści się do kieszeni? Czy będzie obsługiwało sieć GSM do rozmów głosowych i SMS-ów? Jeżeli tak, to czym się będzie różniło od innych telefonów, w tym od tych z Windows 10 Mobile?

Na te pytania nie jesteśmy na razie w stanie odpowiedzieć. Nawet miejsca na spekulacje jest bardzo niewiele. Zaangażowanie pana Kipmana w ten projekt jest dość interesujące. Mam jednak nadzieję, że Surface Mobile nie skończy jako telefon, którego głównym wyróżnikiem będzie coś podobnego do Google Tango

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA