REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Oto HTC Vive Standalone. Nowe gogle VR, które nie potrzebują do działania komputera

Tajwańska firma nawiązuje współpracę z Qualcommem i wraca do korzeni. Pojawią się nowe gogle wirtualnej rzeczywistości. HTC Vive Standalone w przeciwieństwie do HTC Vive nie będą wymagały do pracy komputera.

27.07.2017
18:01
htc vive standalone
REKLAMA
REKLAMA

HTC było wiodącym graczem na rynku smartfonów. Google wybrało tę firmę na podwykonawcę pierwszych urządzeń z linii Nexus. Od kilku lat to inni producenci wiodą prym w mobilnym świecie i stali się twarzą Androida.

Tajwańczycy z HTC zdecydowali się na zbudowanie kolejnego filaru, na którym może oprzeć się ich biznes i weszli z impetem w wirtualną rzeczywistość.

HTC wcześniej produkowało niemal wyłącznie smartfony, ale firma znalazła dla siebie inną niszę. W tajwańskich laboratoriach opracowano gogle wirtualnej rzeczywistości, które stały się jednymi z wiodących na rynku. HTC Vive stało się jedną z trzech najpopularniejszych platform obok Oculus Rift i PlayStation VR.

Graczy rozwijających wirtualną rzeczywistość jest znacznie więcej, ale to na HTC Vive, Oculus Rift i PlayStation VR powstają najlepsze gry i aplikacje. Wszystko ze względu na to, że gogle podłącza się do jednostki centralnej - komputera lub konsoli do gier.

Równolegle rozwija się też mobilny VR, w którym do tej pory HTC - paradoksalnie patrząc na korzenie firmy - nie był obecny.

Swoje własne systemy wirtualnej rzeczywistości rozwijają takie firmy jak Samsung (Gear VR) i Google (DayDream). W obu przypadkach za obliczenia i generowanie obrazu odpowiada smartfon umieszczony w goglach, którego ekran generuje obraz oglądany przez użytkownika za pośrednictwem soczewek.

htc vive standalone class="wp-image-580781"

HTC postanowiło spróbować swoich sił w produkcji podobnych gogli, których można używać bez podpinania kabla. Vive pozostaje w ofercie, ale dołączy do niego HTC Vive Standalone. Jak wskazuje nazwa, nie wymaga on podłączenia kabla do innej maszyny. Obraz VR będzie generowany bezpośrednio w goglach.

Sercem zestawu HTC Vive Standalone nie będzie smartfon, tylko wbudowany mobilny procesor.

Gogle wirtualnej rzeczywistości HTC Vive Standalone będą oparte o procesor Qualcomm Snapdragon 835, który pozwala na śledzenie ruchu bez zewnętrznych czujników. Nie wiadomo jednak, jaka będzie pełna specyfikacja techniczna gogli, w tym np. wielkość i rozdzielczość ekranu.

REKLAMA

Ciekawi mnie, czy HTC Vive Standalone będzie zgodne w jakimkolwiek zakresie z platformą Steam VR obsługiwaną przez podstawową wersję HTC Vive, czy tylko z aplikacjami HTC ViewPort. Obawiam się, że o grach można zapomnieć. Samodzielne gogle nie będą następcą tych podpinanych do komputerach.

Pierwsze gogle HTC Vive Standalone trafią do sprzedaży w Chinach. W przyszłości pojawią się jeszcze jeden zestaw zgodny z platformą Google Daydream przeznaczony na rynek europejski i amerykański. Można zgadywać, że będzie pod względem budowy przypominał chiński wariant pozbawiony usług Google'a.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA