REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Facebook pozwala na wyszukiwanie publicznych sieci WiFi. Sprawdziliśmy, jak to działa w praktyce

Na Facebooku pojawiła się funkcja "Znajdź sieć WiFi". Przetestowaliśmy ją i sprawdziliśmy, czy w ogóle warto z niej korzystać.

04.07.2017
11:42
iOS 10.3 wprowadza VoWiFi, czyli Wi-Fi Calling w Play i Orange na telefony iPhone
REKLAMA
REKLAMA
Znajdź sieć WiFi na Facebooku. class="wp-image-575831"

Jeżeli w ostatnich dniach korzystaliście z Facebooka, prawdopodobnie zostaliście powiadomieni o możliwości wyszukiwania sieci WiFi w aplikacji.

 class="wp-image-575830"

Skonfigurowanie usługi jest bardzo proste. Wystarczy przyznać aplikacji Facebook odpowiednie uprawnienia i zacząć jej używać.

 class="wp-image-575827"

Niestety samo odnalezienie funkcji nie jest aż tak proste. Odpowiednia opcja powinna znaleźć się na prawym ekranie programu. I w aplikacji na system iOS faktycznie tak jest.

 class="wp-image-575829"

Aplikacja na Androida niestety nie daje do niej tak łatwego dostępu. Ostatecznie musiałem szukać funkcji w ekranie powiadomień. Mam nadzieję, że twórcy poprawią tę niedogodność przy okazji następnej aktualizacji.

 class="wp-image-575826"

Facebook wyświetla publiczne sieci WiFi w formie listy lub na mapie. Wygodniejsza jest ta druga opcja, ponieważ jednocześnie pokazuje, gdzie konkretnie powinniśmy szukać dostępu do Internetu.

 class="wp-image-575832"

Przy konkretnym miejscu wyświetlana jest nazwa sieci. Niestety, po podejściu do niego prawie zawsze okazuje się, że dana sieć jest zaszyfrowana, a w aplikacji nie ma do niej hasła. Tak było w przypadku kilku sprawdzanych przeze mnie lokalizacji.

Oznacza to, że funkcja "Znajdź sieć WiFi" nie jest przesadnie użyteczna.

Służy do wyszukiwania miejsc, w których można wyłącznie zapytać o możliwość korzystania z sieci WiFi, a nie po prostu się do niej podłączyć. Rozwiązanie to nie ma sensu, ponieważ praktycznie każdy lokal zapewnia możliwość bezpłatnego korzystania z Internetu. Jeżeli chcę szybko podłączyć się do sieci przy okazji posiłku, mogę po prostu wejść do pierwszej-lepszej restauracji lub kawiarni. Jeśli akurat nie chcę nic zamawiać, a tylko szybko skorzystać z WiFi, nowa funkcja Facebooka okaże się zupełnie nieprzydatna.

REKLAMA
 class="wp-image-575839"

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest aplikacja WiFi Map, która wyświetla lokalizację konkretnej sieci, jej nazwę oraz hasło zapewniające dostęp do niej. Jeżeli niebawem jedziecie na wakacje, polecam pobranie właśnie tego programu. Sprawdzi się znacznie lepiej niż usługa "Znajdź sieć WiFi", która została dodana do Facebooka nieco na siłę.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA