REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Oprogramowanie

To już oficjalne. Adobe się poddaje - Flash umrze za 3 lata

W końcu nadszedł ten dzień. Adobe podało oficjalny termin, w którym przestanie rozwijać technologię Flash. Macie czas do końca 2020 r., żeby się nią nacieszyć.

2020 koniec flash
REKLAMA
233 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Firma Adobe tym samym po prostu pogodziła się z nieuniknionym. Flash od lat borykał się z problemami z wydajnością, licznymi lukami bezpieczeństwa oraz znacznie skracał on czas pracy na baterii urządzeń mobilnych. Google, Mozilla, Apple i inni od lat krytykowali tę technologię, domagając się, żeby czym prędzej zniknęła z przestrzeni publicznej.

2020 r. - koniec technologii Flash

Od dzisiaj ta informacja jest już oficjalna. W oficjalnym komunikacie firmy Adobe możemy przeczytać, że planuje ona zakończyć jakiekolwiek wsparcie dla tej technologii do końca 2020 r. Do tego czasu nadal ukazywać się będą aktualizacje związane z bezpieczeństwem Flasha i nowe funkcje, jednak los tej technologii wydaje się być przesądzony.

W oficjalnym oświadczeniu możemy przeczytać też, że w wybranych rejonach geograficznych Flash zakończy swój żywot nieco szybciej. Chodzi tu o rozwijające się rynki, gdzie dystrybuowane są przestarzałe wersje tej technologii, często z naruszeniem licencji Adobe.

To już ostatni gwóźdź do trumny Flasha

Wsparcie dla tej technologii o wiele wcześniej postanowiły zakończyć takie firmy, jak Microsoft, Google, Apple, czy Mozilla, które w swoich przeglądarkach już od jakiegoś czasu stawiają na nowsze technologie: HTML5 i WebGL. Google posunęło się nawet do tego, że od września 2015 r. Chrome blokował domyślnie wszystkie reklamy i inne elementy poboczne stworzone we Flashu.

Flash od dawna postrzegany był, jako bardzo dziurawa technologia. Skala problemu była na tyle duża, że powstały specjalne firmy, specjalizujące się w szukaniu luk w tym oprogramowaniu. Zamiast upubliczniać znalezione przez siebie luki, sprzedawały wiedzę o nich każdemu, kto chciał za nią zapłacić.

REKLAMA

W ten sposób służby specjalne z różnych krajów mogły nie do końca legalnie zdobywać informacje, na którym im zależało. Z usług jednej z takich firm, Hacking Team, korzystało między innymi Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Flash to przeżytek i wątpię, żeby ktokolwiek tęsknił za tą technologią po tym, jak Adobe wreszcie przestanie ją wspierać.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA