REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Jeżeli problemy z nowymi Surface Pro to prawda, to pozostaje tylko parsknąć śmiechem

Rynkowa premiera urządzeń Surface Book i Surface Pro 4 nie odbyła się bez wpadki. Microsoft nie zdołał okiełznać procesorów tych urządzeń, przez co nawet w trzy miesiące po premierze działały wadliwie. Teraz nowy Surface Pro rzekomo serwuje nam powtórkę z rozrywki.

23.06.2017
11:45
Twój nowy Surface Pro sam się wyłącza? Wygląda na to, że nie jesteś sam
REKLAMA
REKLAMA

Surface Book i Surface Pro 4. Nie wiem jak tam ten pierwszy, ale drugie z wymienionych urządzeń cenię sobie wyjątkowo wysoko. Tablet ten faktycznie, tak jak reklamował Microsoft, zastąpił mi całkowicie komputer PC. Oba z tych urządzeń zostały jednak skrzywdzone przez Microsoft i Intela.

Były to bowiem pierwsze na rynku urządzenia z procesorami Intela generacji „Skylake”. Pierwszej generacji procesorów tego producenta, które same zarządzają swoimi stanami energetycznymi w zależności od obciążenia, bez polegania na sygnałach ze strony systemu operacyjnego. Niestety, mechanizm ten okazał się wadliwy.

W efekcie urządzenia te bez wyraźnego powodu budziły się w losowych momentach ze snu, lub czasem wręcz nie przechodziły w stan uśpienia. W efekcie po wyjęciu ich z torby użytkownicy zauważali, że są rozgrzane i mają częściowo już rozładowane akumulatory.

Microsoftowi zajęło dobre trzy miesiące usunięcie problemu (choć walczył od samego początku, publikując nowe wersje oprogramowania układowego co kilka tygodni, redukując problem zanim go w końcu wyeliminowano). Mój Surface Pro 4 do dziś działa bez problemu, a Intel szybko zastąpił Skylake’i generacją Kaby Lake. Nauczka wyciągnięta, kryzys zażegnany. Prawda?

Wygląda na to, że nie jest to takie pewne. Pierwsi posiadacze tegorocznego Surface Pro zgłaszają problemy.

Na oficjalnym forum Microsoftu oraz na wątku na reddicie przybywa zgłoszeń od użytkowników, których nowiutkie hybrydy płatają im nieprzyjemne figle. A konkretniej, urządzenia te w losowych momentach się wyłączają. Nie wygaszają ekran, nie idą spać, a przechodzą w tryb hibernacji. To oznacza, że przynajmniej nie giną otwarte aplikacje i dokumenty, ale problem na pewno jest irytujący.

Microsoft Surface Pro class="wp-image-566088"
Microsoft Surface Pro

Co ciekawe, problem nie występuje u wszystkich użytkowników. Nie jest więc jasne co w zasadzie jest jego przyczyną. Wadliwy sprzęt? Oprogramowanie? Pamiętajmy, że nowy Surface Pro nie używa już problematycznego Skylake’a, stawiając na najnowszego i udoskonalonego Kaby Lake.

Microsoft na razie „przygląda się zgłoszeniom”.

Firma, niestety, nie wie co jest nie tak lub nie chce się jeszcze dzielić tą informacją. Na razie potwierdziła, że jest świadoma skarg i że przygląda się im zapewniając, że jak tylko problem zostanie rozwikłany stosowna aktualizacja pojawi się w usłudze Windows Update.

REKLAMA

Poprosiliśmy Microsoft Polska o wypożyczenie hybrydy Surface Pro, którą otrzymamy tuż po oddaniu testowanego aktualnie Surface Laptop. A więc za mniej więcej półtora tygodnia. Jak zawsze zamierzam na okres testowy całkowicie przesiąść się ze swoją pracą na recenzowane urządzenie.

Jeżeli do tej pory nie pojawi się aktualizacja lub jeżeli te problemy wystąpią na testowanym egzemplarzu będę bardzo rozczarowany. Pierwszą wpadkę można wybaczyć. Druga, choć na pewno będzie naprawiona, jest już kompromitująca…

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA