1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech

Poniatowski zajął miejsce Tupolewa. Polska ma nowy samolot dla VIP-ów

Książę Józef Poniatowski to nasz nowy samolot dla VIP-ów, dzięki któremu już jesienią tego roku polskie Siły Powietrzne odzyskają zdolność do przewozu najważniejszych osób w państwie.

poniatowski samolot
253 interakcji
dołącz do dyskusji

Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało właśnie film, który nakręcono podczas testów samolotu Gulfstream G550 – tak bowiem oficjalnie nazywa się samolot nazwany na cześć Poniatowskiego.

Poniatowski: samolot made in USA

Poniatowski to jeden z dwóch samolotów, które Polska kupiła od Gulfstream Aerospace. Kontrakt ten kosztował nas ponad 440 mln zł i oprócz samych maszyn w tej cenie otrzymamy również szkolenia dla personelu obsługującego maszynę (piloci, obsługa naziemna, etc.) oraz tzw. pakiet logistyczny (narzędzia, materiały eksploatacyjne, zabezpieczenia samolotu na ziemi, etc.).

poniatowski samolot

Gulfstream 550 to bardzo nowoczesna maszyna. Szczególnie z perspektywy pilotów, którzy do swojej dyspozycji otrzymają szklany kokpit z wyświetlaczem przeziernym HUD i systemem poszerzonej rzeczywistości EVS (Enhanced Visual System). Polskie Gulfstreamy zostaną wyposażone dodatkowo w wojskowy system identyfikacji swój-obcy w standardzie NATO IFF Mark XIIA.

Polska wersja pomieści 16 pasażerów.

Poniatowski został skonfigurowany z myślą o przewożeniu 16 pasażerów na swoim pokładzie. Podróżujący otrzymają do dyspozycji kabinę o długości 13,39 m i maksymalnej szerokości 2,24 m. Oprócz standardowego wyposażenia w tej klasie samolotów, nasze Gulfstreamy umożliwiać będą również swoim pasażerom łączność satelitarną. Na pokładzie zmieścił się także rozbudowany zestaw ratownictwa medycznego.

poniatowski samolot

Połączenie silników Rolls-Royce’a i wysokie parametry lotne sprawiają, że Gulfstream 550 może przelecieć 12 tys. km bez żadnych międzylądowań. Z danych podanych przez producenta wynika, że z 14 osobami na pokładzie, możemy wysłać Poniatowskiego z Warszawy na Florydę, bez żadnych przystanków po drodze. Wersja dla nas została przystosowana do przewozu 16 osób, więc jej zasięg będzie nieco krótszy.

Do Poniatowskiego już wkrótce dołączy Pułaski.

Podczas ceremonii podpisania protokołu odbioru samolotu, która odbyła się w Appleton. Bartosz Kownacki – sekretarz stanu w MON podkreślał, że zakup nowych samolotów dla VIP-ów to „wielka sprawa dla Polski”. Druga, taka sama maszyna, nazwana na cześć generała Kazimierza Pułaskiego trafi do Polski w lipcu.