REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Fani tworzą Halo na Maka, Linuksa i Windowsa. Zamiast ich pozwać, Microsoft postanawia im pomóc

Installation 01 to fanowski, amatorski projekt, którego celem jest pokazanie wszystkim pecetowcom, na czym polega magia gier Halo. Microsoft postanowił nie kręcić nosem, dając grze swoje prawne błogosławieństwo.

30.06.2017
18:45
Installation 01
REKLAMA
REKLAMA

Halo to jedna z najważniejszych marek konsumenckich, jakie posiada Microsoft. Nawet swoją sztuczną inteligencję nazwał Cortana, a więc tak jak postać z tej kultowej już serii gier. Nic dziwnego, Halo na zawsze zmieniło to, jak wyglądają shootery, a więc jeden z najpopularniejszych gatunków elektronicznej rozrywki.

Halo nie tylko pokazało, że da się zrobić znakomitego shootera na konsole (choć nie było pierwsze, nie zapominajmy o Goldeneye na konsole Nintendo), ale też wprowadziło mechanikę regenerującej się energii (czy tam zdrowia) czy stosowany już powszechnie system zmieniania broni.

Jest tylko jeden problem: prawie każda gra z cyklu Halo dostępna jest wyłącznie na konsole Xbox. Portów na komputery PC było mało i wszystkie z nich są już bardzo, bardzo stare. Dlatego też fani postanowili pokazać pecetowcom, czemu Halo jest takie fajne. I tworzą coś, co się nazywa Installation 01.

Gra Installation 01 wykorzystuje pomysły z Halo i własność intelektualną Microsoftu. Nie będzie jednak pozwu sądowego.

Installation 01 wykorzystuje uniwersum Halo i jest budowane na bazie silnika Unity 5. Korzysta też bezpośrednio z materiałów, jakie pojawiły się w grach Halo 2 i Halo 3. Należące do Microsoftu studio 343 Industries, zamiast przywołać twórców do porządku, postanowiło ich wesprzeć.

Twórcy otrzymali zapewnienie, że dopóki będą trzymali się ustaleń (a w przypadku ich braku, licencji Game Content Usage Rules), nie grozi im żaden konflikt prawny i mogą dalej w spokoju tworzyć swoją grę. Jest to tym bardziej ciekawe z uwagi na fakt, że gra nie pojawi się na microsoftowej platformie Xbox.

REKLAMA

Jest tylko jeden warunek. Gra musi pozostać darmowa tak jak dodatki do niej. Twórcy nie mogą też sprzedawać gadżetów z nią związanych, ani nawet przyjmować dobrowolnych wpłat od fanów. Innymi słowy, dopóki projekt jest związany z Halo, dopóty nie mogą zarabiać na własności intelektualnej Microsoftu.

Installation 01 pojawi się na systemy Windows (PC, tablety), macOS i na systemy linuksowe (jeszcze nie ma listy oficjalnie wspieranych dystrybucji). Data premiery nie jest znana.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA