REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Aplikacje Androida trafiają na kolejne Chromebooki. Podpowiadamy, jak je włączyć

Google okazał się nierychliwy, ale sprawiedliwy, i zapowiadane na „później w 2017” dodanie wsparcia dla aplikacji Androida w urządzeniach z ChromeOS powoli staje się faktem.

20.06.2017
15:57
Aplikacje Androida na Chromebookach. Jak je uruchomić?
REKLAMA
REKLAMA

Kilka dni temu kilkadziesiąt kolejnych typów urządzeń otrzymało takie wsparcie, w tym posiadany przeze mnie Lenovo N22.

 class="wp-image-572498"

Dokładna lista urządzeń znajduje się tutaj. Co możemy z niej wyczytać? Po pierwsze: większość chromebooków otrzymało wsparcie dla aplikacji w wersji 6.0.1 (Marshmallow), a jedynie niektóre dla Android Nougat (7.1.1). Jakie to ma znaczenie? W przypadku uruchamiania aplikacji Android na systemie desktopowym ma to znaczenie o tyle, że dopiero Nougat wspiera zmianę wielkości okna aplikacji.

Jak włączyć Sklep Play na moim chromebooku?

Jeśli na liście, do której linkowałem powyżej, twój komputer ma adnotację „Stable Channel”, wystarczy że uaktualnisz go w panelu ustawień. Jeśli zaś obok nazwy twojego komputera znajduje się napis „beta channel”, musisz włączyć aktualizację z kanału dystrybucji beta.

 class="wp-image-572489"

O co chodzi z kanałami dystrybucji ChromeOS?

Aktualizacje systemu operacyjnego ChromeOS można otrzymywać z trzech kanałów dystrybucyjnych.

  • Stabilny (stable) - oficjalny, przetestowany kanał dystrybucyjny, z niego twój komputer otrzymuje aktualizację, gdy jest „prosto z pudełka”
  • Beta - aktualizacje systemu tuż przed tym, gdy trafią do kanału stabilnego. Mogą jeszcze wystąpić w nim problemy, ale stosunkowo rzadko.
  • Deweloperska - niestabilna - dla odważnych, tam trafiają najnowsze funkcje systemu, które nie są jeszcze szeroko testowane przez użytkowników.

Jak przełączyć kanał dystrybucyjny aktualizacji w ChromeOS?

W panelu „Ustawienia” klikamy w link „System operacyjny ChromeOS”, a następnie w link „Szczegółowe informacje o kompilacji”. Otworzy się kolejne okno z informacjami o kompilacji a na nim przycisk „Zmień kanał”.

To właśnie tu możemy dokonać wyboru zmiany kanału dystrybucyjnego. W każdej chwili możemy przełączać się pomiędzy kanałami stable oraz beta, zaś przełączenie się do i z kanału deweloperskiego często wiąże się z wymazaniem treści na dysku lokalnym (na którym i tak w sumie nie powinniśmy nic ważnego na Chromebooku trzymać).

Jak działają aplikacje Androida na ChromeOS?

Po aktualizacji systemu pokazuje się dodatkowe okno, które ostrzega że zostanie zainstalowana krytyczna aktualizacja. Po raz pierwszy widziałem tego typu informację w trakcie aktualizacji ChromeOS.

 class="wp-image-572487"

Po instalacji i restarcie otrzymujemy Sklep Play jako jedną z aplikacji ChromeOS.

 class="wp-image-572488"

Wybór aplikacji jest już duży, choć zapewne nie są to jeszcze wszystkie dostępne programy dla Androida.

 class="wp-image-572495"

Z wyszukanych udało mi się zainstalować m.in. VLC (nareszcie!), natomiast jako niekompatybilna oznaczona została aplikacja Amazon Kindle.

 class="wp-image-572496"

Gra Card Crawl działa również (polecam!)

 class="wp-image-572494"

W grach działa sterowanie klawiszami choć podpowiedzi bywają mylące.

 class="wp-image-572490"

Zaimplementowano część usług Google, np. Google Play Games.

 class="wp-image-572484"
REKLAMA

Powiadomienia aplikacji (np. Facebook) integrują się z powiadomieniami systemowymi, a ich kliknięci otwiera już aplikację a nie stronę Facebooka. Działają również zapytania o dostęp aplikacji do zasobów.

 class="wp-image-572486"
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA