REKLAMA

Avid Media Composer First nareszcie do pobrania. Za darmo!

Zapowiadana od dawna darmowa wersja Avid Media Composer - programu, w którym zmontowano m.in. Gwiezdne wojny - nareszcie jest dostępna do pobrania.

30.06.2017 12.29
Avid Media Composer First - za darmo
REKLAMA
REKLAMA

O pracach nad darmową wersją Avid Media Composer pierwszy raz usłyszeliśmy już w 2015 roku, ale konkretna zapowiedź pojawiła się dopiero w kwietniu 2017. Powstała wtedy strona informacyjna a także promocyjne wideo.

Dlaczego warto zainteresować się Avidem? Bo zmontowano w nim Przebudzenie Mocy, Incepcję i Mrocznego Rycerza!

Lista filmów zmontowanych przy użyciu Avida jest ogromna i naprawdę imponująca. Znajdziemy na niej mnóstwo hollywoodzkich produkcji z największymi budżetami, a także seriale. Wystarczy powiedzieć, że w Avidzie zmontowano Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy. Czy może być lepsza rekomendacja?

Avid Media Composer jest doskonale znanym programem w środowisku profesjonalnym, ale na półce amatorskiej i półprofesjonalnej jest stosunkowo mało popularny. Teraz może się to zmienić za sprawą zupełnie darmowej wersji Avid Media Composer First.

Avid Media Composer First jest zupełnie darmowy. Dlaczego powstał?

Nowy darmowy program jest skierowany do osób, które chciałyby zostać profesjonalnymi montażystami, do entuzjastów, a także do studentów, którzy dopiero uczą się obsługi narzędzi.

Jak można się domyślić, Avid Media Composer First nie ma wszystkich funkcji z pełnej wersji programu. Odpowiedni okrojenie funkcjonalności było dużym wyzwaniem dla producenta, bo z jednej strony trzeba było utrzymać profesjonalistów przy płatnych wersjach, a z drugiej, zapewnić wartościowe oprogramowanie dla osób, które dopiero zaczynają.

Standardowa wersja Media Composera jest tworzona od niemal trzydziestu lat, a więc nic dziwnego, że oprogramowanie jest bardzo rozbudowane. Dlatego zaskakuje fakt, że, pod względem mnogości narzędzi darmowa wersja zupełnie nie jest ograniczona względem płatnej!

Co zostało wycięte z płatnej wersji Avid Media Composer?

Początkowo zapowiadano uproszczenie interfejsu, ale ostatecznie do Avid Media Composer First trafiły… praktycznie wszystkie narzędzia z płatnej wersji programu. Avid twierdzi, że nawet montażyści z Hollywood nie byli w stanie dostrzec różnicy. Ograniczenia leżą głównie w obsłudze plików.

Pierwszą różnicą jest limit dostępnych ścieżek. Można jednocześnie pracować na maksymalnie 4 ścieżkach wideo i 8 audio. Nie powinno to być większym problemem dla nowicjuszy.

Większym ograniczeniem może się okazać brak możliwości wyrenderowania materiału w 4K. Limitem będzie Full HD, choć można będzie pracować na plikach 4K wewnątrz temeline’u. Pliki można będzie eksportować tylko do kontenera QuickTime Movie H.264 lub do autorskiego rozwiązania Avida - DNxHD (1080p, 59.94 kl/s).

Ostatnim głównym ograniczeniem jest limit pięciu zbiorów plików (bins) na jeden projekt.

Różnic jest oczywiście więcej, ale dotyczą one dość szczegółowych zagadnień, które raczej nie zaprzątają głowy twórców, niezajmujących się montażem zawodowo. Pełną listę różnic można znaleźć na stronie Avida.

Zastanawiasz się, jak zacząć montaż z Avidem? Producent przygotował serię tutoriali.

Filmy instruktażowe można obejrzeć na profilu Avida na Youtubie. Na razie znajdziemy tam siedem epizodów, które powinny pomóc w postawieniu pierwszych kroków.

Program od dziś można pobrać za darmo na Windowsa i macOS.

Avid Media Composer First można pobrać ze strony producenta. Warunkiem jest utworzenie darmowego konta Avid Master Account. Program jest dostępny w wersji na komputery Mac i na pecety z Windowsem.

REKLAMA

Przy okazji warto wspomnieć, że Avid Media Composer First jest już kolejnym dużym i rozbudowanym programem do montażu, który jest dystrybuowany za darmo. Drugim wielkim narzędziem jest Blackmagic DaVinci Resolve 14, któremu również warto dać szansę.

Wygląda na to, że Apple ze swoim Final Cut i Adobe z Premiere Pro mogą mieć za jakiś czas duże problemy z pozyskaniem nowych klientów dla swoich rozwiązań.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA