REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Motoryzacja

Koniec z kablami - teraz w niemal każdym aucie będziesz mógł skorzystać z CarPlay bezprzewodowo

W każdym, w którym można zainstalować radio 2DIN. I oczywiście w każdym, do którego zakupimy raczej kosztowny system od Alpine.

29.06.2017
19:20
Bezprzewodowy CarPlay staje się rzeczywistością. Stacja Alpine trafia na rynek
REKLAMA
REKLAMA

Konkretny model, którego poszukują nienawidzący kabli fani CarPlaya, to iLX-107. Urządzenie jako pierwsze oferujące bezprzewodowego CarPlaya zaprezentowano wprawdzie na początku tego roku, ale jego premiera została przesunięta (i to dwa razy - najpierw w marcu, potem w maju) i dopiero teraz trafia ono do sklepów.

Tanio nie będzie.

Amerykański oddział firmy wycenia zestaw na aż 900 dol., czyli przy obecnym kursie równowartość około 3350 zł. W zamian otrzymamy urządzenie obsługujące bezprzewodowo CarPlay, oferując przy tym m.in. dotykowy wyświetlacz o rozdzielczości VGA (?!) i przekątnej 7".

 class="wp-image-575018"

Niestety na razie trudno prognozować polską czy nawet europejską cenę - modelu iLX-107 nie znajdziemy jak na razie np. na Amazonie. Możemy też założyć, że na europejską premierę przyjdzie nam przynajmniej chwilę poczekać, ale... jeśli ktoś już jest wystarczająco zdeterminowany, pewnie znajdzie sposób, żeby sprowadzić sobie iLX do Polski wcześniej.

Biorąc jednak pod uwagę cenę rozwiązania, kupujących nie będzie aż tak wielu. Zresztą podobne rozwiązanie najprawdopodobniej z czasem wprowadzą także inni producenci, oferujący swoje produkty w nieco niższych cenach. Podobnie było z przewodowymi zestawami CarPlay - debiutanckie sprzęty kosztowały ponad 3 tys. zł, podczas gdy dziś ciekawe urządzenia można już znaleźć za około 1700-1800 zł.

Jeśli jednak komuś spieszy się ze zmianą to cóż, nie ma innego wyboru, niż odwiedzić sprzedawcę Alpinę i sięgnąć głęboko do portfela.

Jak działa bezprzewodowy CarPlay?

Dokładnie tak samo, jak przewodowy, z oczywistą różnicą w postaci braku przewodu pomiędzy naszym telefonem a zestawem. Pierwsze łączenie CarPlaya musi odbyć się albo z wykorzystaniem technologii Bluetooth, albo kabla Lightning. Kolejne realizowane są już za pośrednictwem sieci WiFi.

I o ile takie rozwiązanie może być wygodniejsze przy krótszych przejazdach, o tyle przewodowe połączenie wydaje się być lepszym rozwiązaniem w dłuższych podróżach, podczas których telefon służący cały czas np. za nawigację czy centrum multimedialne może się po prostu rozładować.

W jakich samochodach już jest dostępny bezprzewodowy CarPlay?

REKLAMA

W niewielu. Do tej pory wprowadzenie tego rozwiązania zapowiedziało oficjalnie wyłącznie BMW, choć dowiedzieliśmy się niedawno, że podobne plany ma m.in. również Volkswagen.

Alpine pozostaje natomiast jedyną firmą, która oferuje bezprzewodowego CarPlaya dla wszystkich samochodów, w których da się zainstalować radio tej firmy. Niedługo jednak pewnie dostępność tego typu urządzeń trochę wzrośnie i użytkownicy będą mieli większy wybór. Chociażby ci, w których domach iPhone nie jest jedyną marką smartfonów - iLX-107 poza CarPlayem nie oferuje bowiem żadnego wsparcia dla Android Auto.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA