Foto  / Lokowanie produktu

XXX piętro - złapane smartfonem #66

Pionowa panorama z 30. piętra PKiN.

Dzisiejsze zdjęcie dnia powstało na tarasie widokowym Pałacu Kultury i Nauki. To miejsce najlepiej jest odwiedzać o zachodzie słońca, najlepiej w momencie, kiedy jeszcze jest dość widno, ale już widać światła budynków. Dziś niestety nie miałem takiej możliwości i musiałem zadowolić się widokiem ok. godziny 18.

Codziennie dzielę się z wami jednym najlepszym zdjęciem, które wykonałem danego dnia smartfonem Samsung Galaxy A5 2017.

Zdjęcie, które widzicie, zostało wykonane w trybie panoramy. Co ważne, telefon ustawiłem w poziomie, a następnie zrobiłem ruch do dołu. Domyślnie tryb panoramy podpowiada inny ruch, a mianowicie wzdłuż dłuższej krawędzi smartfona. Niestety jest to przeważnie gorszy wybór. Lepiej sprawdza się ruch wzdłuż krótszej krawędzi.

Innymi słowy, w panoramie pionowej smartfon powinien być ustawiony poziomo, a w poziomej - ponowo. Pozwoli to złapać na panoramicznym ujęciu większą przestrzeń.

Dzisiejsza scena była bardzo kontrastowa - góra zawiera bardzo jasne światła na niebie, a dół jest spowity cieniem. Kierunek wykonywania panoramy definiował jasność zdjęcia. Kiedy zaczynałem od góry, miałem dobrze naświetlone niebo (praktycznie bez przepaleń) i bardzo ciemny dół. Zaczynając od dołu, sytuacja była odwrotna - dobrze naświetlony poziom ulicy i zupełnie przepalone niebo.

Wybrałem tą pierwszą wersję, ponieważ cienie zawsze mogę rozjaśnić (co też zrobiłem), a elementy przepalone oznaczają zupełny brak informacji i są nie do odratowania. Poza „wyciągnięciem” cieni obróbka zamknęła się na podbiciu wyrazistości (clarity) i nałożeniu lekkiego filtra kolorystycznego.

Przy okazji zapraszam do dużego materiału Asi Tracewicz o fotografii mobilnej.

Asia przygotowała przekrojowy materiał o fotografii mobilnej, w których przedstawia pasjonatów tej dziedziny, a także przybliża kilka ciekawych projektów. Jeśli robisz zdjęcia smartfonem, polecam zapoznanie się z artykułem!

Kolejne zdjęcie już jutro. W międzyczasie zapraszam do obejrzenia mojego profilu na Tookapic, gdzie znajdziecie wszystkie zdjęcia powstałe w naszym projekcie fotograficznym tworzonym wspólnie z Samsungiem i Tookapic.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst