REKLAMA

Visual Studio dla macOS staje się faktem

Narzędzia dla programistów od Microsoftu są coraz łatwiej dostępne na platformach innych niż Windows. Możemy programować na Linuksie, Macach oraz uruchamiać nasze programy na kilku dodatkowych platformach, np. na iOS oraz Androidzie.

10.05.2017 15.07
Visual Studio dla macOS staje się faktem
REKLAMA
REKLAMA

Jednak najbardziej znane narzędzie dla programistów, czyli Visual Studio, dotąd na macOS dostępne było jedynie jako preview (wersja próbna). Nie każdemu to pasowało, szczególnie gdy polityka pracy naszej firmy wymagała narzędzi w wersji pełnej i dopracowanej.

Od dziś ma się to zmienić. W trakcie konferencji Build firma ogłosiła premierę pełnej wersji narzędzia IDE (Integrated Development Enviroment - zintegrowane środowisko programistyczne), z którego słynie.

Hasłami przyświecającymi tworzeniu oprogramowania są w dzisiejszych czasach mobile first oraz cloud first - oznacza to, że usługi bazujące na chmurze oraz skupienie się na doświadczeniu użytkownika mobilnego ma teraz największe znaczenie. Na tym właśnie bazują ostatnie wersje Visual Studio, oferując wsparcie dla korzystania z usług chmurowych (różnych dostawców, nie tylko Azure) oraz dla znanych frameworków mobilnych (np. Apache Cordova).

Natywne wsparcie dla macOS oznacza, że programiści piszący w C#, F#, używający .NET Core, ASP.NET Core oraz Xamarina będą czuli się jak w domu. Podobnie jest z programistami gier używającymi Unity, które jest wspierane w tym samym stopniu, co na platformie Windows. Miłośnicy Xcode również powinni spróbować - podobnie jak w przypadku środowiska od Apple, Visual Studio oferowane jest w wersji darmowej.

visual studio mac class="wp-image-563388"

Wraz z nową wersją Visual Studio dla Maca Microsoft pochwalił się w trakcie konferencji nowościami w wielu innych dziedzinach. Między innymi jest to Azure Cloud Shell - środowisko ułatwiające zarządzanie usługami Azure z poziomu linii poleceń. Każdy administrator poczuje się tutaj jak w domu, mogąc zautomatyzować polecenia związane z publikowaniem i aktualizowaniem usług w chmurze.

Inne nowości ogłoszone w ostatnich dniach przed Buildem lub w jego trakcie to:

  • .NET Core 2.0 Preview - nowa wersja multiplatformowego środowiska
  • ASP.NET Core 2.0 Preview - nowa wersja webowego frameworku zawierającego wiele poprawek dotyczących wydajności i funkcjonalności
  • Visual Studio 2017 15.2 - aktualizacja dla bieżącej wersji Visual Studio, wprowadzająca m.in. wsparcie dla TypeScript 2.2
REKLAMA

Visual Studio dla wielu programistów, nawet niezwiązanych z technologiami Microsoftu, to najlepsze i najlepiej wyposażone środowisko programistyczne. Dzięki narzędziom do projektowania, debugowania oraz integracji z innymi usługami, usprawnia pracę programistów - dotąd głównie pod Windows. Dzięki nowej wersji będziemy mogli z niego korzystać również na Macach (bez potrzeby restartowania maszyny roboczej w Windows lub korzystania z maszyn wirtualnych).

Więcej na temat tego, co można zobaczyć w trakcie konferencji Build, dowiecie się z relacji naszego wysłannika Maćka Gajewskiego.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA