REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Motoryzacja

Bierzesz samochód ze stacji Orlenu i jedziesz, gdzie chcesz. Tak teraz działa Traficar

Pamiętacie Traficar? To usługa carsharingu, w której wypożycza się samochód przez aplikację. Traficar rozpoczął właśnie współpracę ze stacjami Orlen. Sprawdzamy, na czym będzie polegać.

25.05.2017
18:21
Traficar rozpoczyna współpracę z Orlenem i wjeżdża do Warszawy
REKLAMA
REKLAMA

Traficar pojawił się w Polsce w październiku ubiegłego roku, początkowo tylko w Krakowie. Jest to usługa, którą można porównać do Ubera, tyle że… bez kierowcy.

Na terenie miasta znajduje się określona liczba specjalnie oznakowanych aut, które każda zarejestrowana osoba może wypożyczyć za pośrednictwem aplikacji. Po dojechaniu na miejsce zostawiamy samochód (punkt docelowy musi znajdować się na terenie miasta), zamykamy drzwi z poziomu aplikacji i płacimy, również przez apkę.

Nie płacimy za miejsce parkingowe, paliwo, ani ubezpieczenie. Opłata jest pobierana za pokonane kilometry i za czas spędzony w aucie. Jest to odpowiednio 50 gr za minutę jazdy i 80 gr za jeden kilometr. Średnio za 10-minutowy kurs na dystansie 5 km klienci zapłacą 9 zł.

Teraz Traficar rozpoczyna współpracę z PKN Orlen.

Traficar rozpoczyna współpracę z Orlenem i wjeżdża do Warszawy class="wp-image-521310"

Od pierwszego czerwca samochody Traficar będzie można wypożyczać ze stacji PKN Orlen. Jak wyglądają szczegóły tej współpracy? W jaki sposób zyskają na niej klienci? Zapytałem o to firmę Traficar. Oto odpowiedzi.

W jakich miastach stacje Orlen będą współpracować z Traficar?

Traficar będzie obecny na stacjach PKN Orlen we wszystkich miastach, w których usługa jest i będzie dostępna. Pierwsze stacje PKN Orlen, na których będzie można zostawiać Traficara, będą na terenie Krakowa i Warszawy, od czerwca br.

Na ilu stacjach Orlen będzie można wypożyczyć samochody?

Od czerwca wypożyczyć i zostawić Traficara będzie można na około 30 stacjach na terenie Krakowa i Warszawy.

Czy na stacje Orlen trafi dodatkowa pula samochodów? Jeśli tak, to w jakiej liczbie?

Na stacjach PKN Orlen znajdą się Traficary z dostępnej w konkretnym mieście puli samochodów, a dedykowane na stacjach miejsca parkingowe zwiększą dostępność usługi na terenie miasta.

Czy miejsca postojowe na stacjach będą specjalnie oznaczone tak jak np. miejsca dla niepełnosprawnych? Czy zwykli klienci stacji nie będą mogli zajmować tych miejsc?

Miejsca parkingowe dla Traficarów będą specjalnie oznaczone charakterystycznym dla brandu fioletowym kolorem i dostępne będą jedynie dla korzystających z usługi.

Czy klienci Traficar odniosą dodatkowe korzyści ze współpracy z Orlenem? Jeśli tak, to jakie?

Tak, PKN Orlen będzie przygotowywał specjalne oferty pozapaliwowe. Ponadto będzie brał udział w organizowanych przez Traficara akcjach #podajdalej, szerzących ideę współdzielenia. Informować będziemy na bieżąco.

Czy jest planowana podobna współpraca ze stacjami innych firm? A może z innymi podmiotami, np. galeriami handlowymi?

Partnerami strategicznymi są wyłącznie Renault Polska oraz PKN ORLEN, z którymi Traficar działa na wyłączność w obszarze zakupu samochodów i obsługi (tankowanie i mycie). Traficar niezależnie współpracuje również z innymi podmiotami jak np. IKEA Kraków czy Galeria Bronowice w Krakowie. W obu tych miejscach można zostawić Traficara na dedykowanych, oznaczonych miejscach parkingowych.

Traficar od pierwszego czerwca trafi też do Warszawy.

Traficar rozpoczyna współpracę z Orlenem i wjeżdża do Warszawy class="wp-image-521309"
REKLAMA

Charakterystyczne, srebrno-fioletowa flota aut od czerwca pojawi się na ulicach Warszawy. Mieszkańcy stolicy będą mogli wypożyczać samochody na podobnych zasadach, jak w Krakowie.

Ciekaw jestem, jak ten pomysł przyjmie się na szerszą skalę. Cała idea bardzo mi się podoba. Wypożyczenie jest droższe niż korzystanie z komunikacji miejskiej, ale jest tańsze od taksówki. Tak naprawdę jedynym praktycznym problemem jest dotarcie do samochodu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA