REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Samsung właśnie pokazał nowego smartfona z... Tizenem. Nie pytajcie, po co

Samsung zaprezentował właśnie po cichu i bez fanfar zupełnie nowy telefon, który pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Tizen. Oprogramowania nie zdegradowano wyłącznie do napędzania zegarków i platformy Smart TV, ale Samsung Z4 nie ma szans na zawojowanie rynku.

13.05.2017
12:20
Samsung Z4 - nowy smartfon z systemem Tizen
REKLAMA
REKLAMA

Koreański producent jest liderem, jeśli chodzi o sprzedaż smartfonów z systemem Android. Firmie nie jest jednak w smak, że oprogramowanie na ich topowe produkty dostarcza firma Google. Już od kilku lat Samsung pracuje nad rozwojem własnego systemu o nazwie Tizen, ale nie zdobył on nigdy popularności.

Wiele osób mogło spisać system Tizen na straty, ale Samsung nie daje mu umrzeć i prezentuje telefon Samsung Z4.

Zaprezentowany właśnie Samsung Z4 to nowy telefon, w którym w przeciwieństwie do smartfonów Galaxy nie zainstalowano Androida. Oprogramowanie to jednak jedyne, co wyróżnia to urządzenie. To kolejny generyczny smartfon z czterordzeniowym procesorem, 1 GB RAM, 4,5-calowym ekranem o rozdzielczości zaledwie 800 na 540 pikseli, modemem LTE i aparatem 5 Mpix.

Samsung Z4 - nowy smartfon z systemem Tizen class="wp-image-564073"

Samsung próbuje przekonywać, że Samsung Z4 sprawdzi się na rynkach rozwijających się u osób, które do tej pory nie miały żadnego smartfona. Nie widzę jednak żadnego powodu, by ktoś miał kupić ten telefon zamiast smartfona z Androidem z niskiej półki cenowej, gdzie dziesiątki producentów konkuruje ze sobą ceną, wydając co i rusz kolejne telefony.

Samsungowi marzy się sukces Tizena, ale ich system nie oferuje dziś użytkownikom tak naprawdę nic ponad to, co ten od Google'a.

Tizen powstał jako oprogramowanie do m.in. smartfonów, ale trafił wyłącznie na kilka modeli z niskiej i średniej półki. Nic dziwnego, że nigdy nie zainteresowali się nim przesadnie deweloperzy aplikacji mobilnych. Urządzenia z tym systemem były tylko mało znaczącym dodatkiem do oferty producenta. W niej brylują telefony z Androidem.

Samsung Z4 - nowy smartfon z systemem Tizen class="wp-image-564074"
REKLAMA

Samsung znalazł jedno zastosowanie dla Tizena, gdzie sprawdza się nieźle. To dobry system dla smartzegarków i Smart TV. W tych segmentach Samsung ma silną pozycję. W przypadku smartfonów jak na razie nie zapowiada się na to, by kiedykolwiek Tizen stał się liczącym rywalem Androida i iOS-a. To nie udało się nawet Microsoftowi.

Przedstawiciele Samsunga co prawda odgrażali się już, że kiedyś Android będzie dostępny tylko na telefonach z górnej półki, ale jak na razie firmie nie udało się odciąć pępowiny Google'a. Samsung Z4 zdecydowanie w tym nie pomoże. To jedynie dowód na to, że Koreańczycy nie chcą pogodzić się z myślą, że są obecnie skazani na Androida.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA