REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Szybkie Wi-Fi, szybkie LTE, szybkie ładowanie - takie są nowe i tanie Snapdragony

Oto nowe, pochodzące ze średniej półki układy Qualcomm Snapdragon 630 oraz 660. Już po specyfikacji widać, że są to bardzo przemyślane chipy, które zdobędą dużą popularność.

09.05.2017
13:07
Qualcomm Snapdragon 652 to nowy, ale przestarzały procesor. Nie chcę go widzieć we flagowych smartfonach.
REKLAMA
REKLAMA

Modele te są następcami chipów Qualcomm Snapdragon 625 oraz Qualcomm Snapdragon 653. Mają one oferować większą wydajność w grach, a także szybszą łączność LTE oraz WiFi. Nowe procesory zostaną też wyposażone w liczne nowoczesne rozwiązania, w które powinny być wyposażone wszystkie pojawiające się na rynku smartfony.

Mocniejszy Snapdragon 660 będzie pierwszym procesorem z serii 600, w którym zamiast standardowych rdzeni Cortex znajdziemy autorskie rdzenie Kryo. W tym przypadku będzie to 8 rdzeni Kryo 260 o taktowaniu 2,2 GHz wspieranych przez układ graficzny Adreno 512. Słabszy Snapdragon 630 będzie miał 8 rdzeni Cortex-A53 o częstotliwości pracy 2,2 GHz, wspieranych przez układ graficzny Adreno 508.

Parametry te mają przełożyć się na poprawę wydajności.

Qualcomm Snapdragon 660 ma być o 20 proc. szybszy od modelu 653, zaś Snapdragon 630 ma być tylko o 10 proc. mocniejszy od Snapdragona 625. Wydajność graficzna w obu przypadkach ma wzrosnąć aż o 30 proc., co przełoży się na zauważalnie wyższą wydajność urządzenia w grach.

Oba procesory będą też wyprodukowane w procesie technologicznym 14 nm, co przełoży się na dłuższy czas pracy na akumulatorze w przypadku Snapdragona 660. Jego poprzednik był wykonany w znacznie mniej efektywnym, 28-nanometrowym procesie. W przypadku słabszego układu nie będzie widać takiej poprawy, ponieważ jego poprzednik też był wyprodukowany przy użyciu nowej technologii. Tyle na temat czysto technicznych aspektów.

W nowych układach Qualcomm Snapdragon nie zabraknie również bardziej praktycznych nowości.

Producent chwali się , że nowe procesory będą wspierać nagrywanie wideo w rozdzielczości 4K. W obu układach znajdzie się też modem LTE Snapdragon X12, który ma zapewniać prędkość pobierania na poziomie 600 Mb/s.

W modelu Snapdragon 660 znalazł się też moduł Wi-Fi 802.11 ac obsługujący anteny 2x2 MU-MIMO. Dzięki niemu komunikacja przez ceglane i betonowe ściany ma być znacznie sprawniejsza. W nowych procesorach nie zabrakło też technologii szybkiego ładowania Qualcomm Quick Charge 4 oraz standardu Bluetooth 5.0, który pozwala na bezprzewodowe podłączanie dwóch słuchawek jednocześnie.

Pierwszych urządzeń ze Snapdragonem 660 spodziewać możemy się już w czerwcu. Modele ze Snapdragonem 630 pojawią się w trzecim kwartale. Nowe układy wydają się naprawdę udane. Po specyfikacji widać, że będą energooszczędne i dosyć szybkie. Ich wydajność nie będzie zdecydowanie lepsza niż w przypadku poprzedników, ale nie to jest istotne.

Najważniejsze jest, że w tych modelach ze średniej półki nie zabrakło przydatnych rozwiązań.

REKLAMA

Zwykły użytkownik z całą pewnością bardziej od wydajności doceni obecność szybszej łączności Wi-Fi oraz LTE, technologii szybkiego ładowania, nowej wersji Bluetooth oraz wynikającą z obniżenia procesu technologicznego energooszczędność.

Dla zwykłej osoby, która nie interesuje się nowymi technologiami właśnie to są wartości dodane, a nie nieco lepszy procesor czy układ graficzny. Qualcomm o tym doskonale wie i dlatego stworzył te bardzo zbalansowane procesory, które zdobędą popularność zarówno wśród producentów smartfonów, jak też świadomych użytkowników.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA