REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Poczekaj z zakupem. Już za miesiąc laptopy dla graczy będą lekkie i smukłe

Zdecydowana większość laptopów dla graczy to bardzo masywne i nieporęczne sprzęty. Ten stan rzeczy niebawem zmieni się dzięki Nvidii. Firma z Santa Clara zapowiedziała właśnie laptopy Max-Q. Komputery gamingowe, które będą znacznie cieńsze, lżejsze i cichsze niż obecnie dostępne modele.

30.05.2017
11:38
Laptopy Nvidia Max-Q to piekielnie wydajne komputery o smukłości Ultrabooków
REKLAMA
REKLAMA

Na trwających właśnie targach Computex na Tajwanie obiecano, że pierwsze modele Max-Q pojawią się w sklepach już 27 czerwca, za niespełna miesiąc. Według Nvidii sprzęty te będą trzykrotnie cieńsze od obecnie dostępnych sprzętów dla graczy. Będą one też trzy razy wydajniejsze od obecnie dostępnych komputerów o podobnych gabarytach.

 class="wp-image-567925"

Nowy rodzaj laptopów dla graczy ma mierzyć zaledwie 18 mm grubości oraz ważyć 2,27 kg. Oznacza to, że komputery Max-Q będą tylko trochę cięższe od Ultrabooków. Stworzenie takich modeli zapowiedzieli już wszyscy najważniejsi gracze na rynku, tacy jak Acer, Alienware, Asus, Clevo, Gigabyte, HP, Lenovo, Maingear, MSI, Origin i więcej.

Oznacza to, że niebawem laptopy Max-Q staną się standardem.

Komputery będą wyposażone w bardzo szybkie karty graficzne GeForce GTX 1000, zbudowane w oparciu o najnowszą architekturę Pascal. Charakteryzują się one nie tylko wysoką wydajnością, ale też ogromną efektywnością energetyczną. Jest to zasługa zastosowania wysokiej jakości komponentów elektronicznych, niskiej litografii oraz zupełnie nowego regulatora napięcia. Wszystkie te cechy mają sprawić, że układy Pascal będą nadawać się nie tylko do stosowania w komputerach stacjonarnych i grubych laptopach, ale też w bardzo cienkich komputerach.

Kolejną nowością wprowadzoną wraz z nowymi komputerami będzie tzw. WhisperMode. Jest to tryb pracy, w którym komputer jest cichszy, nawet gdy jest mocno obciążony. Pracujący w tym trybie komputer będzie dobierał ustawienia graficzne oraz liczbę klatek na sekundę w ten sposób, by jednocześnie zapewnić optymalną wydajność oraz jak najniższe zużycie energii. Dzięki temu rozwiązaniu pecet będzie się mniej nagrzewał i będzie mógł pracować ciszej. WhisperMode będzie dostępny nie tylko w komputerach Max-Q, ale też obecnie dostępnych laptopach dla graczy z kartami graficznymi GeForce GTX 1000. Pojawi się w formie aktualizacji oprogramowania GeForce Experience.

Pojawienie się nowego typu gamingowych laptopów to świetna wiadomość.

REKLAMA

Sam wielokrotnie chciałem kupić tego typu urządzenie. Nie zrobiłem tego z powodu ich ogromnych gabarytów i wagi. Często pracuję poza domem, średnio co kilka tygodni mam wyjazd zagraniczny i muszę mieć lekki, przenośny komputer. Właśnie dlatego kilka miesięcy temu zdecydowałem się na kupno Ultrabooka Asus ZenBook Flip, którego możliwości gamingowe są bardzo ograniczone, by nie powiedzieć – zerowe. Gdybym miał teraz wybrać laptopa, prawdopodobnie poczekałbym na modele Max-Q.

Taki komputer okaże się nie tylko świetnym narzędziem pracy. Będzie to także maszyna, której wydajność okaże się wystarczająca do grania w najnowsze tytuły. Również wykorzystujące niezwykle wymagającą rzeczywistość wirtualną. Wszechstronność takiego peceta będzie usprawiedliwiać nawet jego cenę, której jeszcze nie znamy, ale z całą pewnością będzie bardzo wysoka.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA