REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Czy ściskanie telefonu zostanie z nami na dłużej? Sprawdzamy Edge Sense w HTC U11

W najnowszym modelu HTC U11 wprowadzono nowy zestaw sensorów, które umożliwiają sprawdzenie, czy użytkownik trzyma telefon normalnie, czy go ściska. Stawiam, że Edge Sense zostanie z nami na dłużej.

16.05.2017
20:34
Jak działa Edge Sense w HTC U11?
REKLAMA
REKLAMA

Jak działa Edge Sense?

W obudowie telefonu znajdują się mikrofony wychwytujące ultradźwięki towarzyszące ściskaniu telefonu. Ich czułość można dopasowywać do osobistych preferencji zależnie od tego jak delikatnie trzymamy telefon.

Ściskanie można spersonalizować, tzn. przypisać do niego swoje własne akcje. Kiedy telefon jest zablokowany można w ten sposób np. odblokować kamerę, a kiedy jest odblokowany włączyć dowolną aplikację.

Ściskanie będzie więc kontekstowe, czyli zależne od tego, co akurat dzieje się na ekranie. Jeśli mamy np. uruchomionego Instagrama, to pojedyncze ściśnięcie może dać "lajka", a dłuższe uruchomić streaming.

A teraz zastanówmy się czy w ogóle czegoś takiego jak Edge Sense potrzebujemy.

1. Ściskanie jest naturalne

Ściskamy różne rzeczy, to naturalny ruch naszej ręki. Po kilku chwilach z HTC U11 i przesiadce na starszy model smartfona zauważyłem, że brakuje mi reakcji na ściskanie. Przyzwyczaiłem się bardzo szybko.

 class="wp-image-564623"

2. Ściskanie jest łatwe

HTC miało w przeszłości dużo problemów z komunikacją marketingową. Weźmy choćby technologię UltraPixel, która stała za zmniejszeniem liczby pikseli w aparacie do 4 MPix. Sprzedawcy marki mieli wówczas mnóstwo kłopotów w tłumaczeniu ludziom dlaczego cztery jest lepsze niż np. osiem.

Z Edge Sense jest inaczej. Tutaj nikomu nie trzeba wyjaśniać podstaw optyki, bo - patrz pkt. pierwszy.

 class="wp-image-564555"

3. Edge Sense będzie rozwijany

CEO HTC zapowiedział, że system może zyskać w przyszłości nowe funkcje, czyli np. akcję aktywowaną trzema ściśnięciami. Z nowego systemu kontroli korzystać mają też deweloperzy.

4. HTC nie mogło zrobić kolejnego przycisku?

To znaczący argument na brakiem sensu wypływającym z wprowadzenia Edge Sense. Co stoi bowiem na przeszkodzie, aby z dołu bocznej krawędzi wstawić kolejny przycisk i przypisać do niego różne funkcje? Kiedyś telefony miały bowiem w tym miejscu przycisk otwierający kamerę i wykonujący zdjęcie.

Nie byłoby to jednak na tyle intuicyjne i wygodne, a także - wg CEO HTC - kłóciłoby się designem urządzenia.

 class="wp-image-564545"

5. Ściskanie zajmuje dużo czasu

Tego obawiam się najbardziej. Jeśli chodzi o oszczędność czasu w normalnych warunkach, to... czegoś takiego praktycznie nie ma. Ściskanie jest fajne i rozwiązuje realne problemy (np. zrobienie zdjęcia na nartach czy na basenie), ale już w biurze może się średnio przydawać.

REKLAMA

Przewiduję, że Edge Sense zostanie z nami na dłużej, ale nie będzie raczej powodem do chwalenia się, a rynkowym standardem. W końcu nawet jeśli nie będzie przydawało się w 90 proc. wypadków, to warto go mieć na bardziej okazyjne ewentualności.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA