REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

"To nie sprzęt definiuje fotografię" - Dominika Koszowska wyjaśnia dlaczego fotografuje smartfonem

Z Dominiką Koszowską, laureatką wielu prestiżowych konkursów fotografii mobilnej, rozmawiamy o przyszłości fotografii mobilnej i o tym, dlaczego zamiast profesjonalnego aparatu najczęściej sięga po swojego smartfona.

18.05.2017
19:34
Dominika Koszowska
REKLAMA

Joanna Tracewicz, Spider's Web: Dlaczego zajęłaś się fotografią mobilną, a nie robisz zdjęć dużymi aparatami?

REKLAMA

Dominika Koszowska: Przeszłam dość długą drogę w fotografii – robiłam zdjęcia aparatami analogowymi, potem sięgnęłam po cyfrowy sprzęt. Pamiętam jeszcze zapach utrwalacza w ciemni, gdzie sama jako dziecko wywoływałam filmy. Zajmuję się nie tylko fotografią mobilną, ale tak – podczas robienia zdjęć najczęściej sięgam po smartfona. Ma wiele zalet, ale też – oczywiście – pewne ograniczenia, które musimy poznać.

Na przykład jakie?

Nigdy nie osiągniemy smartfonem takiej jakości zdjęć, jak wtedy, kiedy robimy je przystosowanym do tego sprzętem. Nie wykonamy też tak dużych odbitek jak w przypadku dużych aparatów. Telefon ma wiele innych funkcji, jego możliwości są mniejsze. Nie zrobimy dobrego zdjęcia na przykład z meczu piłkarskiego. Trzeba jednak pamiętać, że to nie aparat robi zdjęcie a człowiek. Narzędzie służy tylko do utrwalenia obrazu.

Zdjęcie Dominiki Koszowskiej: Finał MIRA Mobile Prize 2017

A dlaczego smartfon czasem lepiej się sprawdza?

Jest zawsze pod ręką. Mogę szybko edytować zdjęcie i się nim podzielić. Poza tym mogę łatwo wtopić się w tłum. Kiedy robię zdjęcia dużym aparatem, jest zdecydowanie trudniej wykonać fotografię i nie zwrócić na siebie uwagi. Koszt wykonania zdjęcia właściwie nie istnieje, kwestią jest zainwestowanie pieniędzy w samego smartfona. Porównując czasy fotografii analogowej z dzisiejszymi, widać też, że dzięki smartfonom szybciej uczymy się samej fotografii. Możemy robić zdjęcia bez ograniczeń i od razu widzimy efekt.

Rzeczywiście, fotografia mobilna daje olbrzymie możliwości i też naprawdę szybko się rozwija.

Tak, zdecydowanie. I widać to nie tylko po samych parametrach sprzętu. Uczestnicząc w konkursach fotografii mobilnej, widzę też jak zmieniają się formaty prezentowanych tam zdjęć. Kiedyś aparat w telefonie mógł co najwyżej przydać się do sfotografowania rozkładu jazdy autobusów albo numeru ulicy, na której zostawiliśmy samochód. A dzisiaj sama robię portrety moich przyjaciół smartfonem, które są wywoływane i ich jakość jest bardzo dobra. Niektórzy nawet nie chcą uwierzyć, że te zdjęcia powstały za pomocą telefonu.

Zdjęcie Dominiki Koszowskiej: Wyróżnienie 1 WKF National Geographic 2016

Mówisz o konkursach fotograficznych. A jak zrobić takie zdjęcie konkursowe, które zdobywa nagrodę? I jak to się stało, że zaczęłaś brać w takich konkursach udział?

Do pierwszego konkursu zgłosiłam się zupełnie przypadkiem. Mój syn był swego czasu wielkim fanem piłki nożnej, sam zresztą uprawiał ten sport. Przeczytał kiedyś ogłoszenie o konkursie na fotoreportaż, „Zostań królem foto-strzelców”. Warunkiem było zrobienie zdjęć telefonem komórkowym. Wybraliśmy temat „Tydzień z życia piłkarza”. Zgodziłam się właściwie tylko dla świętego spokoju, nie mogłam odmówić synowi. Jakie było moje zdziwienie, kiedy ten fotoreportaż dostał się do finału. Gdyby ktoś mi wcześniej powiedział, że pojadę do Brazylii oglądać mecz Hiszpania – Australia, to bym nie uwierzyła (śmiech).

I właściwie to mnie ośmieliło, żeby wysyłać zdjęcia. Wysyłałam zdjęcia na Mobile Photography Awards czy na Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic. W tym ostatnim udało mi się podczas jednego konkursu zdobyć dwie nagrody. To jeden z moich większych sukcesów. Myślę, że szukam innego spojrzenia i staram się pokazać coś nowego w moich zdjęciach.

A co jest ważne w fotografii?

W fotografii ważna jest zarówno treść jak i forma. To nie sprzęt definiuje fotografię. Czasem ważniejsza w zdjęciu staje się treść, a czasem forma i aspekt techniczny. Wiadomo, że katalogowe zdjęcie produktu nie może być poruszone, ale zdjęcie z jakiegoś wydarzenia nawet jeśli będzie trochę nieostre może nieść za sobą olbrzymie emocje. I to będzie w nim ważne.

Zdjęcie Dominiki Koszowskiej: Wyróżnienie Mobile Photography Awards 2017

Dominika Koszowska - Urodzona w Katowicach. Studentka ostatniego roku ASP w Katowicach, realizująca dyplom w pracowni fotografii. Pasjonatka fotografii i grafiki. Laureatka prestiżowych konkursów fotograficznych takich jak Mobile Photography Awards, MIRA Mobile Prize czy Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic.

REKLAMA

*Autorem grafiki tytułowej jest Roman Koszowski

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA