1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bankowość

Jak zrobić przelew natychmiastowy za darmo? Oto krótki poradnik

Lokowanie produktu

Musisz szybko wysłać pieniądze rodzinie lub bliskiej osobie? Nie chcesz przy tym płacić za przelew błyskawiczny? W takiej sytuacji powinieneś skorzystać z darmowej usługi BLIK, która pozwala wykonać przelew natychmiastowy za darmo. Oto krótka instrukcja wyjaśniająca, jak to zrobić.

10.05.2017
19:12
mBank oszustwo

Wysłanie pieniędzy żonie będącej na zakupach, szybkie pożyczenie pieniędzy koledze mieszkającemu na drugim końcu miasta oraz przesłanie kieszonkowego dzieciom. To codzienne sytuacje, które mogą się zdarzyć absolutnie każdemu z nas. Jeszcze niedawno wymagały one przekazania pieniędzy w tradycyjny sposób, który zajmuje sporo czasu.

Alternatywą było wykonanie przelewu. Rozwiązanie to sprawdzało się, jeżeli dwie osoby miały konta w tym samym banku. W przeciwnym razie przelew dociera do odbiorcy po kilku godzinach, a w skrajnych przypadkach nawet dniach. Rozwiązaniem tego problemu są przelewy natychmiastowe, które pozwalają na transfer pieniędzy między bankami. Jednak za taki przelew trzeba zapłacić kilka lub nawet kilkanaście złotych. Taka opłata może nie pasować każdemu, zwłaszcza gdy przelewamy komuś drobną kwotę.

Co zrobić w tej sytuacji?

Wtedy warto skorzystać z BLIKA, który pozwala zrobić przelew natychmiastowy za darmo. By skorzystać z tej usługi, trzeba korzystać z aplikacji udostępniającej usługę Przelewu na telefon BLIK. Obecnie są to: Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, a także Orange Finanse.

 class="wp-image-563249"

Dodatkową zaletą takiego sposobu wykonywania przelewów jest nie tylko jego darmowość i krótki czas realizacji. Istotne jest też, że do wykonania przelewu nie trzeba mozolnie przepisywać lub kopiować długiego numeru konta bankowego. Wystarczy wybrać numer telefonu odbiorcy, który i tak znajduje się w twoim smartfonie.

Jak zarejestrować swój numer telefonu?

BLIK pozwala robić przelew natychmiastowy za darmo. class="wp-image-563486"

By odebrać darmowy przelew natychmiastowy, należy zarejestrować swój numer telefonu w aplikacji banku. Jest to bardzo proste.

przelew natychmiastowy za darmo. class="wp-image-563480"

Wystarczy zalogować się do aplikacji i wejść w "Ustawienia", a następnie wejść w zakładkę "Przelewy na numer telefonu" lub o podobnej nazwie.

 class="wp-image-564392"

Potem należy wybrać zakładkę „Przelew na numer telefonu” lub o podobnej nazwie.

przelew natychmiastowy za darmo. class="wp-image-563482"

Teraz wystarczy zgodzić się na rejestrację numeru, który ma w swojej bazie bank.

przelew natychmiastowy za darmo. class="wp-image-563483"

Proces należy potwierdzić.

przelew natychmiastowy za darmo. class="wp-image-563484"

Teraz trzeba podać kod PIN do aplikacji.

przelew natychmiastowy za darmo. class="wp-image-563485"

Numer został zarejestrowany!

Jak wysłać przelew natychmiastowy za darmo?

 class="wp-image-563486"

Należy zalogować się do aplikacji i znaleźć opcję przelewów BLIK na numer telefonu. W tym celu należy wejść w przelewy i wybrać opcję przelewu na numer telefonu.

 class="wp-image-563495"

W aplikacji mBanku można to zrobić, wybierając opcję „Płatności”, a następnie „Przelew na telefon”. W każdym banku będzie to wyglądać nieco inaczej, ale użytkownik powinien bez problemu znaleźć tę opcję.

 class="wp-image-563489"

Następnie wystarczy wybrać odbiorcę przelewu z listy kontaktów. Oczywiście można też wpisać jego imię, nazwisko oraz numer telefonu.

 class="wp-image-563490"

Teraz wystarczy podać kwotę przelewu i zaakceptować wykonanie go.

 class="wp-image-563491"

Przelew trzeba ostatecznie zatwierdzić.

 class="wp-image-563492"

Transakcję należy autoryzować kodem PIN aplikacji mobilnej. Wtedy przelew zostanie wykonany!

Czy coś może pójść nie tak?

Może okazać się, że odbiorca przelewu nie będzie miał zarejestrowanego numeru. W takiej sytuacji nadawca otrzyma stosowny komunikat o tym, że odbiorca nie korzysta z Przelewów BLIK na numer telefonu, a bank zaproponuję alternatywę, np. zamiast przelewu na telefon odbiorca otrzyma link do strony internetowej, która pozwoli na odebranie przelewu. Taki przelew nie będzie jednak natychmiastowy, zostanie zrealizowany w sposób standardowy.

Dlatego warto szybko zarejestrować numer w aplikacji banku i namówić do tego znajomych. Dzięki temu uda się uniknąć problemów w przyszłości. Jeżeli osoba z niezarejestrowanym numerem nie odbierze przelewu przez kilka dni, kwota powróci na konto nadawcy. Nie istnieje możliwość straty pieniędzy przy korzystaniu z BLIK-a.

Bardzo często używam tego rozwiązania.

Przelew natychmiastowy za darmo wykonywany na numer telefonu to bardzo przydatna funkcja, swego rodzaju lifehack. Bardzo często korzystam z tego rozwiązania. Najczęściej przydaje mi się podczas wypadów ze znajomymi do restauracji. Często okazuje się, że nikt z nas nie ma gotówki, a rachunku nie da się podzielić na kilka części.

W takiej sytuacji jedna osoba musi zapłacić za rachunek kartą i poprosić pozostałe osoby o wykonanie przelewów. Jako że takie spotkania odbywają się najczęściej w weekendy, na odzyskanie pieniędzy należy czekać nawet kilka dni. Odkąd używamy BLIK-a, czas ten skrócił się do zaledwie kilku, góra kilkunastu sekund. To naprawdę duża wygoda, którą najbardziej docenia się pod koniec miesiąca.

Lokowanie produktu
Najnowsze