REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Nie, Android Go nie uratuje twojego taniego telefonu

Od konferencji Google I/O widzę wzmożone zainteresowanie systemem operacyjnym Android Go. Posiadacze tanich lub starych telefonów komórkowych sądzą, że dzięki nowej odsłonie Androida ich urządzenia odzyskają wigor. Tak się jednak nie stanie.

19.05.2017
13:50
Aktualizacja Androida będzie możliwa nawet, jeżeli pamięć smartfona okaże się niemal w pełni zapchana. Nad rozwiązaniem tym pracuje już Google. Funkcję tę wspiera Android 8.1 Oreo.
REKLAMA
REKLAMA

Po ogłoszeniu informacji na temat systemu Android Go, spytałem kilku lokalnych producentów urządzeń mobilnych z pytaniem o to, czy ich sprzęty będą wyposażone w ten system. Z kilku źródeł otrzymałem identyczną odpowiedź.

Android Go nie pojawi się w Polsce.

Zgodnie z oczekiwaniem dowiedziałem się, że lżejsza odsłona Androida została stworzona z myślą o krajach trzeciego świata i nie powinniśmy się jej spodziewać w Polsce. A jeśli nawet telefony z tym systemem mają oficjalnie pojawić się w naszym kraju, to oni nic na ten temat nie wiedzą.

Jest to bardzo cenna wiedza, ponieważ firmy współpracujące z Google'em bardzo często wiedzą nieco wcześniej o posunięciach giganta z Mountain View. To dzięki nim dowiedzieliśmy się chociażby o tym, że smartfony będą musiały przechodzić proces certyfikacji. Dlatego jeżeli ktoś wiedziałby, że w Polsce oficjalnie dostępne będą smartfony z lekką wersją systemu operacyjnego, to byliby właśnie oni.

Podczas nieoficjalnej rozmowy z jednym z przedstawicieli tych producentów dowiedziałem się, że Android Go powinno się porównywać do linii sprzętów Android One. Także one będą tanimi urządzeniami przeznaczonymi dla najmniej zamożnych i najbardziej oszczędnych użytkowników z najbiedniejszych zakątków świata.

Android Go nie trafi na starsze smartfony.

Część osób komentujących premierę Android Go miała też nadzieję, że ich starsze urządzenia zostaną zaktualizowane do nowego Androida przez Google. Absolutnie nie należy się tego spodziewać. Co więcej, Google nigdzie nie powiedział, że nowy rodzaj oprogramowania kiedykolwiek trafi na stare smartfony. Firma z Mountain View wychodzi z założenia, że jeżeli dany smartfon pojawił się z konkretną wersją systemu Android, to jest do niej dostosowany.

Zresztą, bardzo trudno jest mi wyobrazić sobie sytuację, w której Google diametralnie zmienia oprogramowanie w kupionych już urządzeniach. Mniej świadomi użytkownicy, czyli zdecydowana większość posiadaczy wszystkich smartfonów, mogliby nie być z tego powodu szczególnie zadowoleni. Musieliby na nowo się uczyć obsługi oprogramowania w urządzeniu, które mają od kilku lat.

Dlatego należy spodziewać się, że Android Go będzie dostępny w Polsce, dla użytkowników starszych smartfonów, dopiero gdy jego port zostanie stworzony przez użytkowników forum XDA. Jednak nawet wówczas uda się stworzyć porty systemu wyłącznie z myślą o najpopularniejszych sprzętach producentów takich jak Samsung oraz Huawei.

REKLAMA

Nie spodziewajcie się, że Android Go trafi na stare, tanie smartfony.

Tymi urządzeniami nie jest zainteresowany nawet ich producent, nie wspominając nawet o społeczności. Dlatego zamiast czekać na Android Go, lepiej zbierajcie pieniądze na kupno nowszego telefonu. Dzięki temu otrzymacie nie tylko szybciej działający system operacyjny, ale też znacznie wydajniejszy sprzęt, lepszy aparat, ekran o wyższej rozdzielczości oraz wiele innych nowości, które z całą pewnością docenicie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA