1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Yamaha MusicCast, czyli najprostszy sposób na wypełnienie domu muzyką

Lokowanie produktu

Jak wypełnić muzyką cały dom, sterując nią wygodnie z poziomu swojego smartfona? Wbrew pozorom, to bardzo proste. Wystarczy system Yamaha MusicCast.

20.04.2017
15:27
Yamaha MusicCast, czyli najprostszy sposób na wypełnienie domu muzyką

Och, jak ja dobrze to znam. Słucham sobie muzyki w sypialni (która służy mi również za domowe biuro) i muszę wyjść do kuchni zaparzyć kawę. Muzykę – niestety – muszę na ten czas zapauzować, albo ręcznie przełączyć się na stojący w pomieszczeniu głośnik Bluetooth, na co jakoś nigdy nie mam czasu i ochoty, kiedy idę tam tylko na kilka chwil.

 class="wp-image-554134"

A jednak byłoby bardzo miło, gdybym idąc do drugiego pomieszczenia mógł nadal słuchać muzyki, którą odtwarzałem na komputerze, bez konieczności uciążliwej zmiany urządzeń, parowania, przełączania się…

Na szczęście jest na to sposób. Dzięki systemowi Yamaha MusicCast muzyki w domu mogę słuchać zawsze i wszędzie.

Czym jest Yamaha MusicCast? To – w dużym uproszczeniu – system bezprzewodowy łączący wszystkie kompatybilne urządzenia w jedną muzyczną sieć, którą możemy sterować z poziomu aplikacji na smartfonie lub tablecie.

I nie mówię tu wcale o kilku identycznych sprzętach, lecz o grupie rozmaitych urządzeń, które dzięki wsparciu dla MusicCast mogą współgrać w sposób, jaki nie byłby inaczej możliwy.

W domowym biurze możesz trzymać mini-wieżę. W salonie soundbar. W kuchni parę niewielkich głośników. W sypialni niewielki głośniczek ze zintegrowanym budzikiem. I wszystkie te sprzęty mogą zagrać razem, tak jak sobie tego tylko zażyczysz.

Konfiguracja systemu i sterowanie nim są banalnie proste.

Aplikacja MusicCast Controller (darmowa i polskojęzyczna) to niesamowicie przejrzyste i proste w obsłudze narzędzie. Przy pierwszym uruchomieniu dodajemy do niej posiadane sprzęty. Sprowadza się to do wybrania odpowiedniego pola z listy dostępnych urządzeń i przypisania go do konkretnego pomieszczenia. Możemy nawet zmienić wygląd każdego pokoju, wybierając zdjęcie sprzętu i otoczenia przygotowane przez Yamahę, lub… zrobić własne zdjęcie.

Gdy już dodamy wszystkie sprzęty i pomieszczenia, możemy nimi w bardzo prosty sposób zarządzać z poziomu aplikacji. Chcesz słuchać muzyki tylko w kuchni? Wybierasz kuchnię z listy. Chcesz, żeby do kuchennego zestawu dołączył np. soundbar YAS-306 w salonie? Wystarczy zaznaczyć obydwa pomieszczenia i voila – już grają razem. Dzięki temu rozwiązaniu możemy zarówno używać poszczególnych urządzeń niezależnie od siebie lub słuchać tej samej muzyki w całym domu.

 class="wp-image-554146"

Jakby tego było mało, połączonymi urządzeniami i pomieszczeniami możemy bardzo łatwo sterować z poziomu samego odtwarzacza, np. regulując głośność dla jednego urządzenia, lub dla wszystkich na raz. Możemy też wyciszyć poszczególne pomieszczenia lub pojedyncze sprzęty.

 class="wp-image-554145"

Z poziomu aplikacji możemy też sterować ustawieniami brzmienia każdego z urządzeń indywidualnie.

Naturalnie tak skonfigurowany ekosystem może odtwarzać muzykę z dowolnego z podłączonych urządzeń. Może to być audio ze smartfona, radio DAB z budzika lub płyta CD z mini-wieży. Może być pendrive wetknięty w gniazdo USB systemu audio lub nasze własne zasoby na domowym serwerze multimediów. Wybór należy do nas.

 class="wp-image-559162"

Yamaha przewidziała też możliwość podłączenia do MusicCast Controller najczęściej używanych aplikacji do odtwarzania muzyki. Jeżeli twoim domyślnym źródłem dźwięków jest Spotify, można go zapisać wewnątrz aplikacji Yamahy i przenieść się do serwisu streamingowego wprost z panelu zarządzania systemem MusicCast i z powrotem. Nie trzeba samodzielnie przełączać się między aplikacjami.

Jak to działa w praktyce?

MusicCast to niesamowicie uniwersalne rozwiązanie, o czym mam okazję przekonywać się na własnej skórze od kilku tygodni. Urządzenia łączą się ze sobą przyłączając się do sieci Wi-Fi i co ciekawe, mogą one albo łączyć się bezpośrednio z routerem, albo… same ze sobą. Poszczególne sprzęty pełnią wtedy niejako funkcję repeaterów, przekazując połączenie z MusicCastem do urządzeń położonych daleko od domowego routera.

 class="wp-image-554150"

System MusicCast wpiera także Apple AirPlay, Wi-Fi Direct oraz – naturalnie – łączność Bluetooth. Przy czym w kwestii BT nie mówimy tylko o odtwarzaniu dźwięku, lecz również przekazywaniu go dalej. Do MusicCast możemy przez Bluetooth podłączyć dodatkowe urządzenia, takie jak słuchawki czy głośniki bezprzewodowe. Działa to bez najmniejszego zarzutu i wielokrotnie korzystałem z tej opcji, by podłączyć słuchawki i odciąć się od świata.

Wspominałem, że wewnątrz aplikacji możemy dowolnie połączyć ze sobą pomieszczenia i urządzenia. W przypadku niektórych kompatybilnych sprzętów, takich jak głośniki Yamaha WX-010, możemy połączyć dwa urządzenia w parę stereo. Raz połączone w ten sposób głośniki zapamiętują ustawienia i później w aplikacji będą figurować jako para, nie indywidualne sprzęty.

 class="wp-image-554133"

Od strony praktycznej Yamaha MusicCast to bezsprzecznie najprostszy sposób, by wypełnić cały dom muzyką i mieć nad nią pełną kontrolę. Trzeba tylko mieć kompatybilne urządzenia i… dobry internet. Oczywiście, chcąc cieszyć się dobrze brzmiącym zestawem, w którym nie dochodzi do opóźnień w przesyłaniu dźwięku, niezbędny jest bardzo szybki internet i dobry router.

Tym bardziej, że Yamaha MusicCast wspiera formaty audio najwyższej jakości, takie jak FLAC/ALAC i inne typy kompresji bezstratnej. Takie pliki potrafią naprawdę sporo ważyć, więc bez szybkiego połączenia sieciowego ani rusz.

Co można podłączyć do systemu Yamaha MusicCast?

Cóż, dostępnych możliwości konfiguracji jest tyle, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. I wcale nie mówimy tu o urządzeniach wartych fortunę, bo wśród prawie 40 kompatybilnych sprzętów audio znajdziemy też bardzo rozsądnie wycenione propozycje.

Spójrzmy chociażby na systemy mini-wież Yamaha PianoCraft. Nie mogę nazwać ich tanimi, ale nie są też przesadnie drogie, a oferują w zamian dźwięk znacznie przewyższający ich cenę, nie mówiąc o ogromie możliwości, które daje kompatybilność z MusicCast. Dobrym przykładem może być wieża MCR-N470D, na której sprawdzałem działanie systemu Yamaha MusicCast.

 class="wp-image-554138"

Trzeba też dodać, że urządzenia wspierające MusicCast to w większości naprawdę dobrze wyglądające sprzęty.

 class="wp-image-554143"

Niezależnie od tego, czy mówimy o prostych amplitunerach, soundbarach, mini-wieżach, czy designerskich głośnikach Yamaha ISX-18D, MusicCast nie dość, że brzmi dobrze, to jeszcze dobrze wygląda i wpasuje się do każdego wnętrza. A to dla wielu osób jest nie mniej istotne od jakości dźwięku.

 class="wp-image-550844"

MusicCast to ogrom muzycznych możliwości.

Niezależnie od tego, jak duży mamy dom i ile sprzętów audio w nim postawimy, MusicCast to świetna opcja, by okiełznać nasze muzyczne potrzeby.

Kiedy do prostoty obsługi i konfiguracji dodamy jeszcze bardzo szeroki wybór kompatybilnych urządzeń… trudno o drugie tak użyteczne rozwiązanie dla bezprzewodowego dźwięku w całym domu.

Pełną gamę sprzętu wspierającego system Yamaha MusicCast możecie znaleźć w sklepie Top Hi-Fi & Video Design.

Lokowanie produktu
Najnowsze