REKLAMA

Ta domowa kamera ma prawie same plusy. Xiaoyi Yi Dome - recenzja Spider's Web

Przez ostatnie kilka lat miałem okazję testować wiele kamer IP. Większość z nich działała dobrze, jednak mimo to nie nadawała się do codziennego użytku. Działo się tak, ponieważ ich konfiguracja była niezwykle trudna. Dodatkowo często ich cena była wysoka. Testowany przeze mnie model Yi Dome nie ma żadnego z tych problemów.

03.04.2017 17.49
Xiaoyi Yi Dome to domowa kamera, która ma prawie same plusy
REKLAMA
REKLAMA

Pod względem jakości wykonania kamera prezentuje się naprawdę nieźle. Xiaoyi Yi Dome to urządzenie niewielkie, niższe od typowego smartfona lub powerbanku. Jego wymiary to 93 x 93 x 110 mm. Nie da się też przyczepić do jego minimalistycznego wzornictwa. Mamy tutaj do czynienia z białą obudową. Jedynie obracająca się główka kamery jest czarna. Wygląd ten jest neutralny i będzie pasował do każdego mieszkania.

Obok Yi Dome nie znajdzie się też plątanina kabli. Zasilanie do urządzenia dostarcza się za pomocą jednego kabla microUSB, a dane są przesyłane w sposób bezprzewodowy, za pomocą sieci Wi-Fi 802.11n 2,4 GHz. Jakość wykonania? Też super. Cała konstrukcja jest dobrze spasowana i nie trzeszczy, i można podejrzewać, że wytrzyma długie lata. Do kamery można włożyć kartę microSD z 32 GB pamięci, na której znajdą się materiały zarejestrowane w rozdzielczości 720p przy płynności 30 klatek na sekundę.

 class="wp-image-555256"

Cieszy także obecność zaczepu, dzięki któremu Xiaoyi Yi Dome można zamontować na suficie. Nie trzeba się martwić, że kamera będzie nagrywać obrócony obraz. Będzie można go przywrócić do porządku wybierając odpowiednią opcję w aplikacji dostępnej na urządzeniach z systemem iOS/Android oraz na komputerach z systemem Windows.

To właśnie aplikacja jest największą siłą testowanej kamery.

Prowadzi użytkownika za rękę. Tłumaczy mu krok po kroku, jak skonfigurować kamerę, pokazuje wszystkie niezbędne funkcje. Program pozwala ustalić, czy kamera ma cały czas patrzeć się w jedno miejsce, czy się obracać. I jeśli ma się obracać, w jaki sposób powinna to robić. Można łatwo uruchomić powiadomienia o wykryciu ruchu.

Dzięki temu użytkownik będzie otrzymywać informacje o tym, co dzieje się w mieszkaniu. Warto w tym miejscu podkreślić, że kamera ma obiektyw szerokokątny, dzięki czemu jest w stanie obserwować i tym samym chronić naprawdę dużą przestrzeń. Dzięki temu przyda się zarówno w biurze, magazynie, sklepie, warsztacie oraz każdym innym miejscu wymagającym ochrony.

 class="wp-image-555259"

W aplikacji można wybrać, na jak intensywny ruch kamera ma reagować. W końcu nie chcemy otrzymywać powiadomień na temat poruszającej się firanki. Kamerka oczywiście potrafi śledzić poruszający się obiekt, jednak nie jest w stanie nadążyć za bardzo szybkim ruchem. Jest to jednak standard w przypadku tego typu gadżetów. Warto docenić też, że jeżeli będziemy sprawdzać długie nagranie, momenty podczas których został wykryty ruch, zostaną wyróżnione na osi czasu za pomocą kolorowych pasków. Czysta wygoda.

Yi Dome świetnie sprawdza się też jako inteligentna niania.

Dzięki niej można sprawdzać, czy dziecko śpi, bez wchodzenia do pokoju i rozbudzania go. Kamera bowiem wykorzystuje podczerwień, dzięki czemu bez problemu radzi sobie nawet w całkowitym mroku, w bardzo kiepskich warunkach oświetleniowych.

A gdy akurat nie ma nas w domu, a dziecko nie wytrzymuje z nami rozłąki, można je uspokoić. W aplikacji istnieje funkcja podobna do Walkie-Talkie. Po przyciśnięciu przycisku możemy mówić do smartfonu, a nasz głos zostanie odtworzony przez znajdujący się w kamerze głośnik. Funkcja ta spodoba się też posiadaczom zwierząt. Pozwoli na przykład uspokoić psa, który rozrabia pod nieobecność właściciela.

[gallery link="file" columns="2" ids="555260,555262"]

Aplikacja nie jest jednak idealna. Nie mam jej nic do zarzucenia pod względem możliwości, ale… jest ona dostępna wyłącznie w języku angielskim. Z tego powodu starsze osoby mogą mieć problem z jej obsługą. To istotna wada, która powinna być bardzo szybko wyeliminowana.

Xiaoyi w ten sposób ogranicza swoją liczbę klientów. Sam wiem, że nie sprezentowałbym tego gadżetu swoim rodzicom. Szkoda ich i moich nerwów. Równie dobrze mogliby otrzymać program w języku chińskim. Producent obiecał jednak, że już niebawem pojawi się aktualizacja, dzięki której program będzie dostępny po polsku. Wtedy każdy będzie mógł rozważyć kupno tego sprzętu.

Czy warto kupić Xiaoyi Yi Dome?

Jeżeli nie sprawi Wam problemu obsługa aplikacji w języku angielskim, jak najbardziej tak. Jest to sprzęt dobrze wykonany i dopracowany, a przy tym niezwykle tani, bo kosztuje około 400 zł. Ma też wszystkie niezbędne funkcje, które pozwalają szybko i wygodnie monitorować dom, mieszkanie lub biuro. Yi Dome to nie tylko inteligentny gadżet.

Xiaoyi Yi Dome można zasilać nawet z powerbanka. class="wp-image-555266"
Xiaoyi Yi Dome można zasilać nawet z powerbanka.
REKLAMA

To nie tylko kamera. To urządzenie, które poprawia nasze poczucie bezpieczeństwa. Sam bardzo często bywam w rozjazdach i zdarza mi się zastanawiać, czy moje mieszkanie na pewno jest bezpieczne. Teraz, niezależnie czy jestem w innej dzielnicy, w innym mieście czy na innym kontynencie, mogę bardzo szybko to sprawdzić. Już nie muszę się martwić.

Kamery Yi Dome z oficjalnej, polskiej dystrybucji można zamówić na stronie firmy. Ze względu na ewentualne problemy gwarancyjne nie zalecamy zamawiania jej z Chin.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA