REKLAMA

Nie wszystkie telefony otrzymają Windows 10 Creators Update - kto zostanie pominięty?

Zanim zaczniemy omawiać temat, to najszczerszą odpowiedzią na zadane w tytule pytanie jest „nadal nie wiemy”. Jednak dzięki informacjom od Mary Jo Foley, możemy mieć trafne podejrzenia.

06.04.2017 11.20
Nie wszystkie telefony otrzymają Windows 10 Creators Update. To kto zostanie pominięty?
REKLAMA
REKLAMA

Jak zapewne wiecie, więc piszę to dla porządku, Windows 10 nie przyjął się na telefonach komórkowych. I to do tego stopnia, że sam Microsoft nie produkuje już telefonów z tym systemem operacyjnym. Robią to jego bardzo nieliczni partnerzy. Efekt? Relatywnie nowych urządzeń na rynku jest bardzo mało, a znaczna część widniejących w statystykach użytkowników tego systemu to użytkownicy starych telefonów z czasów, gdy Windows Phone miał jeszcze nadzieje na sukces.

Windows 10 na telefony jest jednak nadal rozwijany. Po części dlatego, że jest to dla Microsoftu bardzo tanie z uwagi na uniwersalność tego systemu. Po części z uwagi na chęć pozostania na rynku telefonów, nawet w symbolicznej formie. I wreszcie po części z uwagi na fakt, że Microsoft chce testować „w terenie” Windows 10 w kontekście procesorów ARM i łączności 3G/LTE.

Dlatego też już 25 kwietnia rozpocznie się wdrażanie aktualizacji Creators Update na telefony z Windows 10. Aktualizacja będzie wdrażana falami, więc nie wszyscy ją od razu dostaną. A czy ktoś zostanie pominięty?

Windows 10 Creators Update na telefony – jakie modele otrzymają aktualizację?

Najpierw zacznijmy od oczywistego: w przypadku telefonów sprzedawanych przez operatorów komórkowych nie jest to wiadome. Microsoft udostępnia im bardzo wygodne i tanie w użytkowaniu narzędzia do testowania przez nich aktualizacji, co do tej pory skutkowało tym, że przytłaczająca większość operatorów szybko zatwierdzała kolejne aktualizacje. Większość to jednak nie wszyscy, a to że było dobrze do tej pory nie oznacza, że tak będzie nadal. Myślę jednak, że to nie będzie problemem.

Czy wszystkie telefony otrzymają aktualizację do Creators Update? W teorii: powinny. Praktyka może jednak okazać się smutniejsza. Jak zauważa Mary Jo Foley, wiele popularnych w windowsowej niszy telefonów nie jest już objętych programem wsparcia technicznego. I choć Microsoft i jego partnerzy mogliby je wydłużyć, tak z formalnego punktu widzenia, wiele popularnych modeli może zostać pominiętych z uwagi na fakt, że pojawiły się w sprzedaży ponad dwa lata temu na rynku. Wiecie, że nadal znakomita Lumia 1520 ma już… trzy lata?

To jednak oznacza, że formalnym wsparciem technicznym objęte są następujące telefony:

 • Alcatel IDOL 4S
 • Alcatel OneTouch Fierce XL
 • HP Elite x3
 • Lenovo Softbank 503LV
 • MCJ Madosma Q601
 • Microsoft Lumia 550
 • Microsoft Lumia 640/640XL
 • Microsoft Lumia 650
 • Microsoft Lumia 950/950 XL
 • Trinity NuAns Neo
 • Vaio VPB051

Posiadacze tych urządzeń mogą być pewni, że otrzymają Creators Update. Co do reszty jest to niepewne a wręcz wątpliwe. Co prawda starsze urządzenia mogły uczestniczyć w beta-testach aktualizacji, ale nie byłby to pierwszy raz gdy Microsoft dopuścił je do testów ale zdecydował się nie brać odpowiedzialności za poprawne działanie systemu w wersji produkcyjnej na tych urządzeniach.

REKLAMA

Nadal używana w moim gospodarstwie domowym Lumia 830 patrzy tylko teraz na mnie smutnym obiektywem. Jest to jednak telefon tak stary (choć nadal bardzo fajny), że choć żałuję, tak się nie dziwię. I tak była wspierana nadnaturalnie długo. Poza tym… kto wie? To nie jest końcowa lista, a lista pewniaków. Nie miejcie jednak zbyt wielkich nadziei.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA