REKLAMA

Oby tą drogą poszli kolejni. Polska uczelnia udostępnia wykłady na Spotify

Internet jest wymarzonym medium dla osoby chcącej się uczyć i zdobywać wiedzę. Zarówno osoba dorosła, która zakończyła już naukę, jak i student, może odkrywać nowe dziedziny i korzystać z wiedzy, która jeszcze kilkanaście lat temu była dostępna tylko dla wybranych.

27.04.2017 18.34
Polska uczelnia udostępnia wykłady na Spotify! Oby tą drogą poszli kolejni
REKLAMA
REKLAMA

Dzieje się tak dlatego, że czołowe uczelnie na świecie udostępniają swoje wykłady w Internecie. Najczęstszymi mediami, gdzie możemy znaleźć za darmo tego typu materiały są:

  • iTunes U - doskonały serwis wbudowany w iTunes, umożliwia oglądanie i słuchanie wykładów, jak również dystrybucję skryptów i podręczników.
  • YouTube - uczelnie lub wydziały zazwyczaj posiadają własne kanały
  • OpenLearn - darmowe kursy, często jednak nie uniwersyteckie
  • edX - strona, gdzie możemy odbyć naukę podobnie jak na uczelni - z podziałem na lekcje i semestry, większość kursów jest darmowa, płatny jest oficjalny certyfikat ukończenia.

Wszystkie te wspaniałe możliwości mają jednak jedną, dla niektórych poważną, wadę: wymagają dobrej znajomości języka angielskiego. Co prawda polskie uczelnie mają swój dział w iTunes U, jednak jest on wyjątkowo ubogi.

iTunes U na razie jest najlepszą platformą do samodzielnego uczenia się

Coś jednak zaczyna zmieniać się na lepsze

REKLAMA

Pierwsza polska uczelnia (Uniwersytet prywatny SWPS) rozpoczął udostępnianie wykładów we współpracy ze Spotify na tej platformie. Wykłady poświęcone są naukom humanistycznym i psychologii. Widać, że uczelnia starała się wybrać prelekcje skierowane dla szerokiej publiczności - przypominają nieco wykłady prezenterów samodoskonalenia. Umieszczenie ich zbiega się z ogłoszeniem przez Spotify specjalnej taryfy dla studentów.

Mam nadzieję, że SWPS jest jedynie pierwszą z wielu polskich uczelni, które zdecydują się na dzielenie się wykładami czy to na Spotify, czy też iTunes U lub na którejkolwiek z popularnych platform.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA