REKLAMA

Jak to możliwe, że aplikację SKRWT odkryłem dopiero dzisiaj?

Jeśli obrabiasz zdjęcia mobilne i zależy ci na czymś więcej, niż zwykłym nałożeniu filtra, sprawdź SKRWT. Aplikację docenią zwłaszcza fotografowie architektury.

14.04.2017 18.31
SKRWT - aplikacja do korekcji perspektywy
REKLAMA
REKLAMA

Odkąd aparaty w smartfonach osiągnęły dobrą jakość obrazowania, coraz więcej z nas regularnie fotografuje mobilnie. Niewielu przykłada jednak wagę do zdjęć wykonanych smartfonem. Jeśli należysz do mniejszości, mam dla ciebie ciekawą aplikację SKRWT.

Aplikacja SKRWT nie jest nowością. Na iOS zadebiutowała dwa lata temu, a na Androida trafiła pod koniec ubiegłego roku. Jest jednak dość mało znana, a ja trafiłem na nią… dopiero dzisiaj, całkowicie przypadkiem. Mignęła mi na Facebooku, gdzie Krzysztof Kurek pokazał jej zalety.

Jeśli dbasz o perspektywę, SKRWT jest dla ciebie. Jeśli nie dbasz… zacznij.

Bardzo, ale to bardzo nie lubię zdjęć z przechylonym horyzontem. Kiedy fotografia „wali się” na lewo lub prawo od razu wiadomo, że jej autor nie przyłożył się do niej starannie. Tę cechę można wyeliminować w praktycznie każdej aplikacji do edycji zdjęć, obracając kadr o kilka stopni.

Jest jednak inny problem, o którego istnieniu zdaje sobie sprawę znacznie mniej osób. Jest nim brak… pionowych pionów. Kiedy chcemy sfotografować wysokie elementy, takie jak np. rząd kolumn lub jakikolwiek budynek, z reguły musimy zadrzeć obiektyw aparatu do góry. To powoduje, że wprowadzamy nowy punkt zbiegu perspektywy, ponieważ wszystko zaczyna się zwężać na górze.

SKRWT aplikacja do prostowania perspektywy class="wp-image-558040"
Przed
SKRWT aplikacja do prostowania perspektywy class="wp-image-558038"
Po

Ten problem dotyczy nie tylko smartfonów, ale wszystkich aparatów. W lustrzankach można zastosować specjalny obiektyw tilt-shift, ale to bardzo droga, sprzętowa opcja. Zamiast tego można skorzystać z oprogramowania. Przykładowo, desktopowy Lightroom radzi sobie świetnie z wszelkimi korektami perspektywy.

A co zrobić na smartfonie? W końcu aplikacje mobilne są znacznie mniej zaawansowane. Do tej pory prostowałem piony aplikacją VSCO, ale nie był to szczyt wygody, ponieważ brakuje w niej tak podstawowej możliwości, jaką jest przekadrowanie po wyprostowaniu ujęcia.

Właśnie dlatego spodobał mi się SKRWT.

SKRWT to aplikacja, która powstała do korekt perspektywy i robi to wyjątkowo dobrze. Znajdziemy w niej narzędzia do prostowania pionów oraz poziomów, a na każdym etapie możemy przykadrować odpowiednio zdjęcie… lub w ogóle zrezygnować z kadrowania, dzięki czemu uzyskamy zdjęcie w formie trapezu, a nie prostokąta. Nie zabrakło też opcji obrotu i odbijania kadru.

Do tego program umożliwia korekty poduszkowe i beczkowe obiektywu. Działa to na tyle sprawnie, że można nawet usunąć efekt rybiego oka. Autorzy aplikacji zachęcają wręcz, by obrabiać w niej zdjęcia wykonane nie tylko smartfonami, ale także kamerkami sportowymi pokroju GoPro, które korzystają z rybiego oka.

REKLAMA

Aplikacja działa szybko i sprawnie. Jedynym brakiem jest znany z Lightrooma tryb rysowania prostych, według których aplikacja prostuje ujęcie. Z drugiej strony, ta funkcja do precyzyjnego działania wymaga myszy i dużego ekranu, więc prawdopodobnie nie sprawdziłaby się na telefonie.

SKRWT pobierzecie na Androida i na iOS. Jest to aplikacja płatna, ale nie jest kosztowna. Na Androidzie została wyceniona na ok. 6 zł, a na iOS na 1,99 dol. Jeśli fotografujesz mobilnie i dbasz o proste linie, warto. Lepszego narzędzia do korekt jeszcze nie spotkałem.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA