Oprogramowanie  /

Jak włączyć tryb pełnoekranowy w Edge? I dlaczego, do licha, dowiaduję się o tym z Reddita?

Picture of the author

Microsoft Edge to najprawdopodobniej ostatnia przeglądarka na świecie, która nie oferuje pełnoekranowego trybu przeglądania witryn internetowych. A przynajmniej tak się wszystkim wydawało.

Microsoft Edge to nadal bardziej prototyp przeglądarki niż końcowy produkt. Co prawda zupełnie nie przeszkadza to jej w byciu systemową przeglądarką w Windows 10, ale nadal raczkujący – delikatnie rzecz ujmując – ekosystem rozszerzeń, brak możliwości synchronizacji z przeglądarkami na iOS czy Androida czy wreszcie brak wielu oczywistych funkcji czyni z Edge’a półprodukt zamiast poważnego narzędzia do pracy.

A szkoda, bowiem Edge jest lekki, szybki i najbardziej energooszczędny ze wszystkich przeglądarek na Windows. Jego silnik do przetwarzania skryptów i mechanizmy renderujące są bardzo wysokiej klasy, co czyni go jeszcze bardziej frustrującym produktem. Potencjał Edge’a jest spory, tylko co z tego, skoro jest marnowany.

Jak włączyć tryb pełnoekranowy w Edge?

Pytań na forach było o to całkiem sporo. Znani i fachowi recenzenci krytykowali przeglądarkę za brak tego trybu. Użytkownicy za pośrednictwem Centrum opinii masowo informowali Microsoft o tym, że brak tej funkcji jest dla nich bardzo uciążliwy i proszą o jej wdrożenie. Przecież to oferował nawet Internet Explorer.

Bez efektu.

Choć w kontekście mojego niedawnego odkrycia, powinienem raczej napisać „bez reakcji ze strony Microsoftu”

Użytkownik Reddita bardzo się zdziwił, że tylko on wie, jak przełączyć Edge’a w pełnoekranowe wyświetlanie witryny internetowej.

Zdecydował się więc podzielić swoją wiedzą. Jak się okazuje, nie trzeba grzebać w jakichś ukrytych ustawieniach czy plikach konfiguracyjnych. Wystarczy wcisnąć kombinację przycisków: Shift+Windows+Enter. Skrót ten działa we wszystkich aplikacjach typu Universal Windows Platform.

Dlaczego dowiaduję się o tym z Reddita? Dlaczego Microsoft nie zapewnił odpowiedzi na informacje zwrotne i skargi ze strony użytkowników? Dlaczego, gdy Edge w publikacjach prasowych był za brak tej funkcji krytykowany, nie odezwał się ktoś z pracujących w Redmond PR-owców, by ci naprostowali sprawę? Fakt faktem, tryb ten jest na razie mało funkcjonalny, ale przecież to nie jedyny mało funkcjonalny element Edge’a?

Swoją zawodową uwagę na Microsofcie koncentruję od bardzo wielu lat. Z taką reakcją na zgłaszany problem nie spotkałem się jeszcze nigdy. I tak, zgoda, to nie do końca to, o co nam chodziło. W trybie tym brakuje użytecznych kontrolek do nawigacji po witrynach z uwagi na fakt, że nie był on projektowany wyłącznie dla Edge’a, a dla wszystkich aplikacji ze Sklepu Windows. Ale jakiś komentarz, reakcja, wyjaśnienie nam tego? Wpis na Twitterze od jakiegoś pracownika Microsoftu? Hihi, tośmy pożartowali.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst