REKLAMA

Jak włączyć tryb pełnoekranowy w Edge? I dlaczego, do licha, dowiaduję się o tym z Reddita?

Microsoft Edge to najprawdopodobniej ostatnia przeglądarka na świecie, która nie oferuje pełnoekranowego trybu przeglądania witryn internetowych. A przynajmniej tak się wszystkim wydawało.

19.04.2017 09.49
Oto jak włączyć tryb pełnoekranowy w Edge. Dlaczego Microsoft to ukrył?
REKLAMA
REKLAMA

Microsoft Edge to nadal bardziej prototyp przeglądarki niż końcowy produkt. Co prawda zupełnie nie przeszkadza to jej w byciu systemową przeglądarką w Windows 10, ale nadal raczkujący – delikatnie rzecz ujmując – ekosystem rozszerzeń, brak możliwości synchronizacji z przeglądarkami na iOS czy Androida czy wreszcie brak wielu oczywistych funkcji czyni z Edge’a półprodukt zamiast poważnego narzędzia do pracy.

A szkoda, bowiem Edge jest lekki, szybki i najbardziej energooszczędny ze wszystkich przeglądarek na Windows. Jego silnik do przetwarzania skryptów i mechanizmy renderujące są bardzo wysokiej klasy, co czyni go jeszcze bardziej frustrującym produktem. Potencjał Edge’a jest spory, tylko co z tego, skoro jest marnowany.

Jak włączyć tryb pełnoekranowy w Edge?

Pytań na forach było o to całkiem sporo. Znani i fachowi recenzenci krytykowali przeglądarkę za brak tego trybu. Użytkownicy za pośrednictwem Centrum opinii masowo informowali Microsoft o tym, że brak tej funkcji jest dla nich bardzo uciążliwy i proszą o jej wdrożenie. Przecież to oferował nawet Internet Explorer.

Bez efektu.

Choć w kontekście mojego niedawnego odkrycia, powinienem raczej napisać „bez reakcji ze strony Microsoftu”

Użytkownik Reddita bardzo się zdziwił, że tylko on wie, jak przełączyć Edge’a w pełnoekranowe wyświetlanie witryny internetowej.

Zdecydował się więc podzielić swoją wiedzą. Jak się okazuje, nie trzeba grzebać w jakichś ukrytych ustawieniach czy plikach konfiguracyjnych. Wystarczy wcisnąć kombinację przycisków: Shift+Windows+Enter. Skrót ten działa we wszystkich aplikacjach typu Universal Windows Platform.

REKLAMA

Dlaczego dowiaduję się o tym z Reddita? Dlaczego Microsoft nie zapewnił odpowiedzi na informacje zwrotne i skargi ze strony użytkowników? Dlaczego, gdy Edge w publikacjach prasowych był za brak tej funkcji krytykowany, nie odezwał się ktoś z pracujących w Redmond PR-owców, by ci naprostowali sprawę? Fakt faktem, tryb ten jest na razie mało funkcjonalny, ale przecież to nie jedyny mało funkcjonalny element Edge’a?

Swoją zawodową uwagę na Microsofcie koncentruję od bardzo wielu lat. Z taką reakcją na zgłaszany problem nie spotkałem się jeszcze nigdy. I tak, zgoda, to nie do końca to, o co nam chodziło. W trybie tym brakuje użytecznych kontrolek do nawigacji po witrynach z uwagi na fakt, że nie był on projektowany wyłącznie dla Edge’a, a dla wszystkich aplikacji ze Sklepu Windows. Ale jakiś komentarz, reakcja, wyjaśnienie nam tego? Wpis na Twitterze od jakiegoś pracownika Microsoftu? Hihi, tośmy pożartowali.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA