REKLAMA

Hewlett i Packard nauczyli swoje drukarki samoobrony. Firmy mogą odetchnąć

Firma HP zaprezentowała właśnie najbezpieczniejsze drukarki na świecie. HP A3. Wiem, że drukarki to nudny temat. Szczególnie te wielofunkcyjne, produkowane z myślą o zastosowaniu biurowym. Ale obiecuję, że postaram się odbiec od niego, jak to tylko możliwe.

06.04.2017 09.59
HP A3
REKLAMA
REKLAMA

Kojarzycie te filmy promocyjne HP, na których Christian Slater włamuje się do sieci dużej firmy finansowej przez niezabezpieczoną drukarkę sieciową? Zmartwię was: rzeczywistość nie odbiega w tym przypadku zbyt daleko od fikcji. Podobne scenariusze mają miejsce coraz częściej i powodują coraz większe straty finansowe.

Według badań przeprowadzonych przez Ponemon Institute, średni koszt naprawy skutków włamania do sieci komputerowej dużej korporacji w 2016 r. wynosił aż 9,5 mln dol. W zeszłym roku, w samej Europie doszło do 160 dużych włamań do korporacyjnych sieci. W skali światowej, cyberprzestępczość “kosztuje” nas ponad 400 mld dol., a liczba samych ataków rośnie rokrocznie o 48 proc..

Najbardziej zagrożone są punkty końcowe sieci

HP A3 class="wp-image-556071"
Firma HP ma ogromne doświadczenie, jeśli chodzi o tworzenie systemów bezpieczeństwa.

Ich angielska nazwa - end points - brzmi 100 razy lepiej, ale nie odchodźmy od tematu. Te nieszczęsne punkty końcowe to nic innego, jak urządzenia podłączane do firmowych sieci komputerowych. Mówimy tu o smartfonach, laptopach i, no właśnie, o drukarkach i urządzeniach wielofunkcyjnych.

W ciągu ostatnich 6 lat liczba włamań z wykorzystaniem punktów końcowych wzrosła aż dwukrotnie. Większość służbowych laptopów, czy smartfonów posiada odpowiednie zabezpieczenia, chroniące je przed cyberwłamywaczami, za to drukarki…

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez niezależne firmy zajmujące się testowaniem zabezpieczeń korporacyjnych sieci (tzw. pentesting), 47 proc. firmowych drukarek nie jest w żaden sposób chroniona przed włamaniem.

To trochę tak, jakbyście mieszkali sobie w mieszkaniu na parterze, tudzież w domu jednorodzinnym, wydali fortunę na najlepsze drzwi antywłamaniowe, po czym z uporem maniaka upierali się, że to okno w małym pokoju ma pozostać otwarte, choćby nie wiem co.

HP przybywa z odsieczą. Czyli z nową odsłoną swoich drukarek A3

I jeśli chodzi o drukowanie, to w nowych modelach zmienia się tak niewiele, że nawet przedstawiciele HP, podczas oficjalnej prezentacji produktów, która odbyła się w Londynie, całkowicie pominęli ten temat. Skupili się na bezpieczeństwie swoich nowych urządzeń.

HP A3 class="wp-image-556072"
Nowe drukarki HP A3 mają lepsze zabezpieczenia, niż większość serwerów, z których korzystają małe i średnie przedsiębiorstwa.

A bezpieczeństwo nowych drukarek HP, i piszę to całkiem na poważnie, zrobiło na mnie dość spore wrażenie. Hewlett i Packard zastosowali w nich bowiem rozwiązania, które do tej pory kojarzyłem z drogich, korporacyjnych serwerów i zapór sieciowych.

Dzięki technologiom HP Sure Start, Whitelisting i Run-time Intrusion Detection, nowe modele drukarek A3 zamieniają się w mini-wersje fortu Knox. Z tą różnicą, że zamiast złota, przechowuje się w nich papier. Po uruchomieniu, bądź restarcie, drukarka sprawdzi, czy jej BIOS nie został w żaden sposób zmodyfikowany.

W jaki sposób? Porówna go z kopią, przechowywaną w zupełnie innym, niedostępnym przez sieć, miejscu. W podobny sposób chroniony jest sam firmware drukarki. Z kolei jej pamięć monitorowana jest na bieżąco, dzięki czemu jakakolwiek próba ataku zostanie wykryta błyskawicznie.

Nie można też zapomnieć o tym, że cała komunikacja z drukarką jest szyfrowana. Dzięki temu przechwycenie jakiegoś poufnego dokumentu przez osobę do tego nieupoważnioną będzie nad wyraz trudne.

Nowe modele HP A3 już wkrótce pojawią się w Polsce.

HP A3 class="wp-image-556073"
HP wypuści na rynek ponad 50 modeli z nowymi systemami zabezpieczeń. Dzięki temu każda firma będzie w stanie wybrać odpowiednią wersję A3 dla siebie.

Firma HP podpisała już stosowne umowy z resellerami z całego świata. Dzięki temu nowe HP A3 już niedługo dostępne będą w ponad 80 krajach, w tym w Polsce. Z całą pewnością nie będą to najtańsze drukarki biurowe na świecie, o tym mogę zapewnić was jeszcze przed podaniem ich oficjalnych cen.

REKLAMA

Ale biorąc pod uwagę rosnące wymogi bezpieczeństwa korporacyjnych systemów komputerowych, może okazać się, że pomimo wysokiej ceny początkowej, HP A3 to i tak jedna z najbardziej opłacalnych opcji.

A to wszystko dzięki cyberprzestępcom.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA