REKLAMA

Windows 10 - aktualizacja dla twórców już dostępna na PC i tablety. Choć na razie tylko dla wybranych

Można już pobrać produkcyjną wersję Windows 10 Creators Update. Twój komputer nadal jednak nie zobaczy aktualizacji. Z trzech powodów.

28.03.2017 11.50
Windows 10 za darmo
REKLAMA
REKLAMA

Windows 10 aktualizacja dla twórców to trzecia istotna aktualizacja rozwojowa w historii tego systemu operacyjnego. Nowości jest, jak za każdym razem, bardzo wiele. Do tej pory opisywaliśmy je za każdym razem, jak się o jakiejś dowiedzieliśmy, dzięki czemu powstała cała seria artykułów na ten temat. Bliżej premiery tej aktualizacji opracujemy dla was jeden, zbiorczy tekst.

Ale jak to bliżej premiery? Czy tytuł tej notki to clickbait? Przecież jasno jest napisane, że „już dostępna”. Bo to prawda. Tyle że... nie jest. Zagubieni? Już tłumaczę.

Windows 10 Creators Update aktualizacja dla twórców – kiedy premiera?

Data zostanie ogłoszona niebawem. Należy się spodziewać najbliższego wtorku, jednak to już moja spekulacja na bazie poprzednich doświadczeń.

Windows 10 aktualizacja dla twórców – jak pobrać?

Aktualizacja dla twórców pojawi się w systemowej usłudze aktualizacji systemu. Nie musisz nic robić, by ją otrzymać. Twoje urządzenie samo zgłosi jej dostępność, pobierze niezbędne do jej zainstalowania pliki a następnie poprosi o wskazanie terminu, w którym może ją zastosować. Aktualizacja ta może potrwać. W zależności od wydajności twojego urządzenia, od pół do nawet, w skrajnych przypadkach, dwóch godzin.

Windows 10 aktualizacja dla twórców – jak ją pobrać szybciej?

I teraz dochodzimy do wątku, o którym piszą zachodnie media. Choć Microsoft jeszcze nie ogłosił zakończenia prac nad produkcyjną wersją aktualizacji dla twórców, te… zostały zakończone w przypadku wersji na PC i tablety. Do kanału produkcyjnego wejdzie kompilacja oznaczona jako 15063.

Aktualizację można jednak pobrać udając się na witrynę Microsoftu, klikając „Zaktualizuj teraz” i uruchamiając pobrany programik. Większości z nas ten program jednak nie zadziała, informując nas, że system jest aktualny. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że na razie dostępna jest tylko jedna wersja językowa (amerykański angielski).

Poprosiłem o informacje o dostępności aktualizacji dla twórców w wersji na Polskę. Polski oddział Microsoftu na razie nie ma nic do powiedzenia w tej sprawie i zapewnił mnie, że natychmiastowo nas poinformuje jak tylko ta będzie dostępna.

Windows 10 aktualizacja dla twórców – dlaczego nie warto kombinować i wychodzić przed szereg?

Nie tylko dlatego, że ręczna aktualizacja, kombinowanie z aktualizacją przez obrazy ISO to masa roboty, którą można ominąć zdając się na automatyczne mechanizmy. Jak udowodniła aktualizacja rocznicowa, ostrożność Microsoftu w udostępnianiu tej aktualizacji kolejnym osobom jest uzasadniona.

Aktualizacja rocznicowa była udostępniana partiami. Microsoft testował ją na kolejnych konfiguracjach sprzętowych i dopiero wtedy ją im udostępniał, gdy było wiadomo że na danym konkretnym sprzęcie wszystko współpracuje z nią  jak należy. To właśnie dlatego niektórzy użytkownicy widzieli jej dostępność nawet w kwartał po premierze. Wcześniej była ona świadomie blokowana z uwagi na wiedzę o problemach z niektórymi podzespołami czy aplikacjami.

Należy założyć, że z aktualizacją dla twórców będzie podobnie. Zdajmy się na mechanizmy Microsoftu i cierpliwie czekajmy. A jeżeli jednak zdecydujemy się wymusić tę aktualizację, to pamiętajmy, że jak coś działać nie będzie, to pretensje powinniśmy mieć już tylko do siebie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA