REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Już wkrótce w pokoju hotelowym powitają cię... Alexa i Siri

Docelowo elektroniczni asystenci oferowani przez czołowe firmy IT mają być zawsze przy nas, zawsze dostępni na każde nasze skinienie. I właśnie dokonuje się kolejny przełom, by to osiągnąć.

28.03.2017
17:00
Siri w hotelu? Tak, razem z Alexą. Czyli Mariott inwestuje w przyszłość
REKLAMA
REKLAMA

Nasi obecni w cybeprzestrzeni lokaje podróżują za nami po wszystkich naszych urządzeniach dzięki przełomowi technicznemu, jakim była chmura obliczeniowa. Niezależnie od tego czy bierzemy do ręki telefon czy tablet, peceta czy głośnik, w każdym z tych urządzeń czekać na nas może Cortana, Google Assistant czy inny Bixby, wiedzący dokładnie kim jesteśmy i czego potrzebujemy.

Nadal jednak musimy mieć przy sobie nasze własne i naładowane energią urządzenie. Docelowo mamy się w ogóle tym nie przejmować, wiedząc że gdzieś tam ta nasza SI nas nasłuchuje i czeka na nasze polecenia. Jednym z pierwszych miejsc, w których ta wizja się spełni, będą hotele Marriott.

Marriott wprowadza Alexę i Siri do swoich hoteli.

A tak właściwie, to wprowadzi. Na razie trwają testy iPadów i głośników Echo w jednym z hoteli w Bostonie. Wbudowani asystenci odpowiadaliby nie tylko za typowe czynności z których ich znamy, ale również potrafiliby sterować światłem w pokoju, klimatyzacją czy dostępnym tam telewizorem. Na razie nie jest jasne czy Echo i iPad należałyby do pokojowego wyposażenia, czy też Marriott tylko udostępni im swoje API.

 class="wp-image-532701"

Nawet jeśli skończy się na API, to choć nie będzie to tak wygodne jak snułem we wstępie, to i tak jest to ciekawy krok naprzód. Oto bowiem nasz asystent, niezależnie od tego czy znajduje się w używanym przez nas telefonie, tablecie czy komputerze, integrowałby się z miejsca z urządzeniami w hotelu tak, jak integruje się z tymi posiadanymi już przez nas w domu lub gdy kupimy sobie nowocześniejsze.

Jeżeli eksperyment się powiedzie, integracja z Alexą i Siri będzie standardem w hotelach Marriott.

Hotele rozważają też rozmowy z Google’em i Microsoftem celem integracji Google Assistant i Cortany z pokojami, ale to na razie odległe plany które być może nie dojdą do skutku. Mariott skupia się na tych najpopularniejszych asystentach.

REKLAMA

Biorąc pod uwagę zapowiadaną wielką ekspansję urządzeń IoT może się okazać, że już za kilka lat nie tylko hotele, ale i, jak w raporcie mniejszości, sklepy, restauracje i inne miejsca od razu nas rozpoznają, a nasi cyfrowi asystenci od razu się pojawią, by nas wspierać i pomagać nam w wykonywaniu codziennych czynności.

Piękna ta przyszłość i bardzo nieodległa. Choć, biorąc pod uwagę konieczność stałego monitorowania naszej osoby, ciut niebezpieczna jeśli dane te trafiłyby w niepowołane ręce…

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA