REKLAMA

Samsung Galaxy S8 będzie demonem prędkości. To może być najszybszy smartfon na rynku

Już od jakiegoś czasu w Internecie można znaleźć wyniki wydajności Samsunga Galaxy S8 wyposażonego w procesor Qualcomm Snapdragon 835. Teraz do sieci trafiły wyniki modelu wyposażonego w autorski procesor Samsung Exynos 8895.

17.03.2017 14.48
Tegra X1 to szybki procesor mobilny zbudowany w oparciu o architekturę ARM.
REKLAMA
REKLAMA

Jest to dla nas szczególnie ważne, ponieważ do tej pory do Polski trafiały właśnie modele Samsunga wyposażone w procesory Exynos. Model ten, tak jak Qualcomm Snapdragon 835, będzie wyprodukowany w 10-nanometrowym procesie technologicznym. Wbrew pozorom jest to bardzo ważna zmiana.

Zmniejszenie litografii z 14- na 10-nanometrową przełoży się na 30 proc. oszczędności miejsca na układzie, podwyższenie wydajności energetycznej układu o 27 proc. lub zmniejszenie poboru energii o 40 proc. Dzięki nowym Exynosem Samsung Galaxy S8 będzie mógł dłużej działać bez ładowania lub zaoferować wyższą wydajność niż do tej pory.

Z czego składa się Samsung Exynos 8895?

Za wydajność nowego procesora będą odpowiadać cztery mocne rdzenie zaprojektowane przez Samsunga oraz cztery energooszczędne rdzenie Cortex-A53. W układzie znajdzie się też chip graficzny ARM Mali-G71 MP20. Układ ten ma cechować się świetnym zarządzaniem energią i swobodnie rozdzielać zadania na dowolne rdzenie.

Układ Samsung Exynos 8895 będzie napędzał Samsunga Galaxy S8. class="wp-image-546573"

Z kolei sam chip graficzny ma wspierać podwójne konfiguracje kamer z matrycami o maksymalnej rozdzielczości 28 oraz 16 megapikseli. Pozwoli też na nagrywanie materiału 4K przy płynności 120 kl./s, komfortowe granie w gry, a także korzystanie z wirtualnej rzeczywistości. GPU będzie wspierany przez układ VPU, czyli jednostkę dedykowaną rozpoznawaniu i analizowaniu elementów w ruchu. Pozwoli ona na poprawienie jakości nagrywanego wideo.

Nowy chip nie musi się też niczego wstydzić, jeżeli chodzi o standardy łączności, ponieważ wbudowany w niego model pozwala na pobieranie danych z sieci LTE z maksymalną przepustowością 1 Gb/s (Cat. 16). Osiągane przez niego wartości wysyłania danych to nawet 150 Mb/s. Tak duże możliwości wynika z obsługi agregacji nawet pięciu częstotliwości sieci LTE (5CA). Chipset wspiera też wszystkie istotne systemu nawigacji, takie jak GPS, GLONASS oraz Beidou.

Jak wygląda wydajność tego chipu? Naprawdę nieźle.

Co prawda Samsung Galaxy S8 z procesorem Exynos 8895 nie zdobył ponad 2000 punktów w teście wydajności jednego rdzenia, ale jest bardzo blisko tej granicy, ponieważ zdobył 1978 punktów. Z kolei w teście wielowątkowym układ ten zdobył rekordowe 6375 punktów. Bardzo zbliżone, niemal identyczne wyniki otrzymuje wersja smartfonu z procesorem Qualcomm Snapdragon 835. Nie jest zatem istotne, która z nich trafi na polski rynek.

Informacje te oznaczają, że Samsung Galaxy S8 będzie modelem zaledwie o kilka procent szybszym od Huawei P10. Będzie też charakteryzował się znacznie mniejszą wydajnością jednowątkową oraz większą wielowątkową niż układ Apple A10 znany z iPhone 7. Oznacza to, że Samsung Galaxy S8 nie będzie pod względem wydajności znacznie przebijał innych urządzeń mobilnych, ale i tak okaże się jednym z najszybszych lub nawet najszybszym smartfonem z Androidem dostępnym na rynku.

Czytaj lub oglądaj:

REKLAMA

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA