REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Orange podłączy 4,5 tys. szkół do internetu. Za darmo

Podpisano właśnie umowę pomiędzy operatorem Orange i Ministerstwem Cyfryzacji. Dzięki temu aż 4,5 tys. polskich szkół zostanie włączonych do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, a uczniowie dostaną dostęp do szybkiego internetu. To zresztą nie jedyny obszar, gdzie ten operator wspiera edukację w Polsce.

23.03.2017
17:09
Ministerstwo Cyfryzacji i umowa z Orange. 4500 szkół i internet za darmo
REKLAMA
REKLAMA

Sfinalizowano dziś porozumienie na dostarczenie przez Orange Polska szybkiego internetu. W przeciągu trzech lat łącza o przepustowości co najmniej 100 Mbps mają trafić do 4,5 tys. polskich szkół. Powstanie też wirtualna sieć oparta o komercyjne rozwiązania w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Podpisanie umowy - Orange Polska i Ministerstwo Cyfryzacji class="wp-image-553018"

Orange od dziś też wspiera Ogólnopolską Sieć Edukacyjną.

Docelowo superszybki internet ma trafić do wszystkich szkół w Polsce. Ciągle jesteśmy dalecy od tego celu, ale pomoc Orange przybliża realizację tej wizji. Orange Polska finansuje inwestycję samodzielnie i nie pobiera żadnych dotacji ze strony budżetu państwa.

Łącza od Orange Polska trafią do szkół ze wszystkich polskich województw. Zgodnie z założeniami w roku szkolnym 2018/2019 nie tylko w szkołach zostanie zainstalowane szybkie łącze internetowe, ale też wszystkie 30,5 tys. placówek zostanie połączone w jedną sieć.

Podpisanie umowy - Orange Polska i Ministerstwo Cyfryzacji class="wp-image-553020"

Wprowadzenie w szkołach takiej sieci i szybkiego internetu będzie fundamentem pod nowe formy kształcenia.

Wdrożenie szybkiej sieci ma pomóc w wyrównywaniu szans edukacyjnych uczniów niezależnie od miejsca zamieszkania. Pomoc potrzebna jest przede wszystkim mieszkańcom mniejszych miejscowości i wsi.

Obecnie na 30,5 tys. placówek edukacyjnych w Polsce jedynie ok. 5 tys. ma dostęp do szybkiego łącza internetowego. Wprowadzenie łącz o dużej przepustowości do 4,5 tys. kolejnych przez Orange Polska niemal podwoi tę liczbę.

Podpisanie umowy - Orange Polska i Ministerstwo Cyfryzacji class="wp-image-553019"

Spotkanie zorganizowane 23 marca 2017 roku w Minsterstwie Cyfryzacji, które zakończyło się podpisaniem umowy, rozpoczęła minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

Minsiter rozpoczęła od przypomnienia, że to nie pierwsza tego typu umowa zawarta z Orange. Zauważyła też, że możliwa jest współpraca nie tylko z wykorzystaniem "środków i narzędzi regulacyjnych, w tym narzędzi przymusu i operowaniem uprawnieniami i obowiązkami". Drogą do osiągnięcia celu może być też wspólna praca i wspólny wysiłek.

Anna Streżyńska przypomniała o tym, że wiele szkół dzisiaj dysponuje dzisiaj łączami o przepustowości 10 Mbps. W przypadku placówki edukacyjnej, gdzie jednocześnie na zajęciach z informatyki uruchomione jest 20 stanowisk komputerowych, to za mało do prowadzenia procesu edukacyjnego.

Streżyńska podkreśliła też, że w tych inwestycjach Orange korzysta tylko z własnego kapitału. W planach jest wprowadzenie łącz do 3,2 tys. szkół już w 2018 roku, ale wierzy też, że dzięki wspólnej pracy możliwe będzie przyspieszenie tego procesu.

Orange Polska - Ministerstwo Cyfryzacji class="wp-image-553021"

W spotkaniu wziął też udział Stephane Richard - prezes grupy Orange.

Wspomniał, że Orange dumnie wprowadza nowe technologie dla Polaków i zaznaczył, że "Polska jest jednym z głównych rynków Orange". Podkreślał znaczenie tej inwestycji dla rozwoju kraju przypominając, że "uczniowie i nauczyciele będą mieli narzędzia dzięki którym będą rozwijać swoje cyfrowe kompetencje".

Fallacher wspomniał też o innym aspekcie niezwiązanym bezpośrednio z edukacją. Mówił o tym, że szybki internet to narzędzie umożliwiające dostęp do kultury, a ułatwianie go także jest misją Orange. Porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji nazwał "inwestycją w przyszłość dzieci".

Podpisanie umowy - Orange Polska i Ministerstwo Cyfryzacji class="wp-image-553022"

Orange Polska od dawna wspiera polską edukację.

Fundacja Orange działa w naszym kraju od ponad 10 lat, a multimedialne pracownie Orange trafiły już do 77 małych miejscowości i dostęp do nich ma 600 tys. osób.

Operator chwali się, że w wielu przypadkach ich placówki stały się centrami lokalnej aktywności. Operator z myślą o dzieciach prowadzi takie programy jak MegaMisja i #Superkoderzy.

Wśród kompetencji, jakie mogą zdobyć młodzi ludzie dzięki udziałowi w takich akcjach wymieniane są:

  • podstawy programowania;
  • edycja grafik;
  • tworzenie materiałów wideo;
  • współpraca;
  • krytyczne podejście do treści znalezionych w sieci;
  • dbania o bezpieczeństwo.

Po podpisaniu porozumienia pomiędzy Orange i Ministerstwem Cyfryzacji mogłem przyjrzeć się stanowiskom, w którym promowano inicjatywy edukacyjne Orange.

Fundacja Orange Polska edukacja class="wp-image-553024"

Uwagę przykuwały przede wszystkim zdalnie sterowane roboty Akademii Młodego Hakera.

Fundacja Orange Polska edukacja class="wp-image-553025"

Nie są to jednak zwykłe zabawki, bo przed ich użyciem dzieci muszą je samodzielnie skonstruować i zaprogramować.

Fundacja Orange Polska edukacja class="wp-image-553026"

Programowanie takiego robota wymaga wprowadzenia prostego kodu, który zakłada np. włączenie jednego silnika z mocą 100, a drugiego z mocą 0 by robot wykonał skręt.

Fundacja Orange Polska edukacja class="wp-image-553028"

Nie można było też przejść obojętnie obok... bananów podłączonych do komputera.

Fundacja Orange Polska edukacja class="wp-image-553029"

Na stanowisku dowiedziałem się, że banany są jednym z punktów zamknięcia obwodu elektrycznego, co może symulować wciśnięcie przycisku na klawiaturze komputera.

Fundacja Orange Polska edukacja class="wp-image-553031"

Nie zabrakło też stanowiska fundacji Widzialni na którym można było przetestować urządzenie elektroniczne określające głosowo kolor wybranego przedmiotu.

Fundacja Orange Polska edukacja class="wp-image-553027"

Prezentowana była cyfrowa lupa pomagająca w czytaniu.

Fundacja Orange Polska edukacja class="wp-image-553032"
REKLAMA

Dostępne były zestawy Google Cardboard, które były symulatorem poruszania się na wózku. Dzięki temu można było na własne oczy przekonać się, jak złe projektowanie budynku utrudnia osobom niepełnosprawnym życie.

Fundacja Orange Polska edukacja class="wp-image-553034"
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA