REKLAMA

Tak zmienia się centrum stolicy. Rotundę w Warszawie zastąpi... Nowa Rotunda

Rotunda to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w Warszawie. Niedługo zniknie jednak z mapy stolicy. Na szczęście nie na długo, bo zastąpi go Nowa Rotunda.

10.03.2017 15.21
nowa rotunda warszawa rozbiórka wyburzenie
REKLAMA
REKLAMA

Ruszyła rozbiórka warszawskiej Rotundy, czyli budynku mieszczącego się przy skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich. Mieszkańcy, którzy jechali dziś rano do pracy przez centrum mogli zobaczyć początek prac nad jej wyburzeniem.

Dlaczego Rotunda zostaje rozebrana?

"Czapka generalska", bo tak bywa nazywana warszawska Rotunda, została niemal zniszczona kilkanaście lat po wybudowaniu. Wybuch gazu 15 lutego 1979 roku sprawił, że ponad dwie trzecie budynku zniknęło. W tragedii zginęło 49 osób.

Rotunda została wyremontowana i wtedy pojawiło się na elewacji ciemne szkło. Uszkodzenia sprzed kilku dekad sprawiły jednak, że nie można było remontować dalej budynku wyłącznie powierzchownie i zdecydowano się go wyburzyć.

nowa rotunda gowin siuta class="wp-image-550482"
źródło: gowinsiuta.com

Rotunda powstała w latach 60. ubiegłego wieku.

Projektantem budynku był Jerzy Jakubowicz, a jego budowę zakończono w 1966 roku. Budynek stał się stałym elementem zabudowy centrum stolicy na ponad 50 lat.

Stała się punktem orientacyjnym dla mieszkańców miasta podobnym do tzw. patelni obok stacji Metro Centrum znajdującym się po drugiej stronie ulicy Marszałkowskiej.

nowa rotunda gowin siuta class="wp-image-550481"
źródło: gowinsiuta.com

Co powstanie na miejscu Rotundy w Warszawie? Nowa Rotunda.

Budynek stał się symbolem miasta i nie ma planów by z niego zrezygnować. W tym samym miejscu ma powstać Nowa Rotunda w Warszawie. Właściciel budynku, czyli bank PKO BP, przymierzał się do wyburzenia istniejącego ponad pół wieku budynku już w 2010 roku.

Budowa Nowej Rotundy potrwa dwa lata i stanie obok pasażu Wiecha, który również doczeka się remontu. Jak podaje portal warszawa.naszemiasto.pl inwestor ma w planach postawienie obiektu, który będzie unowocześnioną wersją poprzedniego projektu.

nowa rotunda gowin siuta class="wp-image-550483"
źródło: gowinsiuta.com

Wygląd Nowej Rotundy powstał w wyniku konsultacji społecznych, które rozpoczęły się już w 2013 roku.

Zaakceptowany projekt z 200 zgłoszonych przygotowała firma Gowin&Siuta z Krakowa, która przedstawiła na swojej stronie wizualizację nowego budynku widoczną na grafikach powyżej. W tej formie prezentuj się to całkiem nieźle.

REKLAMA

Nowa Rotunda ma być nie tylko siedzibą banku (ten zajmie piwnicę i parter), ale również kawiarnią i miejscem spotkań dla mieszkańców miasta o - jak na razie - bliżej niesprecyzowanym charakterze (na piętrze).

Będąc mieszkańcem Warszawy mam tylko nadzieję, że dwuletnie prace związane z budową Nowej Rotundy nie sparaliżują ruchu na okolicznym skrzyżowaniu. Oby też na nowym budynku nie przyklejano tak wielu reklam jak na tym, który właśnie teraz jest wyburzany...

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA